co u nas moim skromnym zdaniem myślę sobie pierwszy rok

Najgorsza jest ta niepewność


Wielu rzeczy obawiałam się przed narodzinami Franka. Takich zwykłych, organizacyjnych. Nocne wstawanie, ogarnięcie całego świata gadżetów dzieciowych, karmienie piersią itp. itd. Generalnie obawiałam się tego, jak to ja sobie dam radę.


O tym, że świat nie pomaga, to już wiemy, ja też pisałam o tym wielokrotnie. Najczęstsze, co słyszałam w ciąży, to: „A teraz to zobaczysz”. Więc podeszłam do sprawy zadaniowo, zakasując rękawy, spluwając na nieudeptaną ziemię, gotowa się z tym zmierzyć, przygotowując się na krwawą rzeź. Na takiej spince trwałam pierwszy miesiąc. Ciągle ze spiętym karkiem, czekając na uderzenie zła. Oczywiście, że to zło nie nadeszło. A mi jedynie z perspektywy czasu szkoda tego miesiąca, który oczywiście minął jak z bicza trzasnął. Że nie wyluzowałam, nie zawsze wsłuchałam się w siebie i w swoje dziecko.

Sytuacja, w której pojawia się pierwsze dziecko jest dla każdego po prostu nowa. Nie czujemy się w niej pewnie, no bo jak. Nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Każda sytuacja, gdy robimy coś nowego jest stresująca, jednak wychowanie dziecka nie da się porównać z niczym innym – tak bardzo każdej matce zależy przecież, by wyszło DOBRZE. Lub ewentualnie bez większego szwanku.

I naprawdę uważam, że najgorsza w macierzyństwie jest właśnie ta niepewność, to że chcę przecież jak najlepiej, ale każda, nawet błaha sprawa ma milion rozwiązań. Chcesz kupić jakąś rzecz dla dziecka? Wózek, materac, aspirator do nosa? Zawsze musisz podjąć wybór. Biorę ten, nie tamten. Nie wiem, który jest lepszy, bazuję na internecie, opinii koleżanek. Chcę wybrać jak najlepiej, przecież. Ale nie wiem. Skąd mam wiedzieć, jak jest najlepiej (Boże jak ja kocham dostawać rzeczy w spadku po kimś – wtedy cały ten wybór nie istnieje). No i wybrałam, i mam, i używam. I nagle ktoś coś mówi, nie specjalnie raniącego, nawet nie niemiłego, jakąś uwagę, że ten wózek nie wiem ciężko skręca, coś tam. Początkowo miałam tak, że taka uwaga właziła mi do głowy jak robak, wiercąc tam dziurę. Źle, źle wybrałam, mogłam lepiej, nie umiałam, nie wyszło. Albo zdecydowałam się na zakup tego, a nie innego materaca i za każdym razem słyszę: „a ja miałam inny”, jakby mój wybór był na wstępie deklasowany, bo nie jest taki sam, jak wybór matki już doświadczonej.

Zresztą, umówmy się, wózki, materace, aspiratory – to nie są jeszcze „duże rzeczy”. Dla mnie bardzo raniące były komentarze odnośnie porodu (rodziłam przez cc) i karmienia piersią („dobrze ty go przystawiasz?”, „Boże, on schudł”), czułam, jakbym nie wypełniła wbijanej mi do głowy podstawowej roli matki – urodzić i wykarmić, no przecież. Niesamowite jak bardzo zalegają nam w głowie takie przekonania, o których niby to świadomie wiemy, że są bzdurne. Wiem przecież całą sobą, że owo sławetne „urodzić i wykarmić” podstawową rolą matki nie jest, a jednak …

Każda rzecz jest na początku nowa, każdej musimy się uczyć. To w jaki sposób inni ludzie pokazują nam, że nie umiemy, zadają pytania, o to czy nie jest dziecku zimno, czy trzymamy go dobrze, jest w większości przypadków po prostu nie fair – zadane tylko po to, by pokazać nam, że jesteśmy jeszcze na początku drogi. Ale ja to akceptuję – jestem na początku, jeszcze bardzo niewiele wiem, przyjmę wszystkie rady udzielone w dobrej wierze, ale puste komentarze (ja wiem – ich autorzy oczywiście stwierdzą, że one są też wypowiadane w dobrej wierze) mnie nie interesują, nie chcę ich, bo – teraz najczęściej głównie złoszczą – ale wcześniej często zasiewały niepokój w mojej głowie.

Może przy kolejnych dzieciach jest tak, że nasza pewność siebie wzrasta (Boże, spraw by tak było:).Ale póki co dopiero uczę się bronić przed takimi moimi reakcjami, Wierzę, że moje wybory obroni to, że zostały podjęte mając dobro dziecka na względzie.

Na zdjęciu kotek Leonek z Franciszkiem. To zdjęcie ukrywałam przed światem, bo przy kilku pierwszych pokazaniach zalała mnie fala komentarzy pełnych przerażenia – jak to tak? Kot, dziecko, zarazki, toksoplazmoza (o której nasłuchałam się już będąc w ciąży), śmierć na milion sposobów. A dla mnie jest piękne. Widzę mojego syna, który śpi spokojnie, bo czuje się bezpieczny. Widzę naszego kota, który troszczy się o kolejnego członka swojego stada:) Moja intuicja podpowiada mi, że nie ma w tym zdjęciu nic niebezpiecznego. A intuicji właśnie zamierzam od dzisiaj zawierzać:)

Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! 
Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku KLIK!, zacząć obserwować mnie na Instagramie KLIK!, podzielić się tym tekstem przy pomocy ikonek poniżej lub zostawić komentarz.
Bez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!Related Posts

 • Tak trzymaj! Twoja intuicja Cię nie zawiedzie! 😉
  Również na początku wszystkie uwagi – choc bylo ich naprawdę malo – brałam do siebie a teraz mam je …głęboko w poważaniu 😉

 • Niestety tak to już jest, kiedy jesteśmy za bardzo emocjonalni, no bo jak to tak, ktoś może do nas takie rzeczy mówić, ja jestem w ciąży i już wszystko mnie denerwuje, ludzi którzy są bardzo inteligentni i porównują swoje ciąże, kupiliśmy wózek używany to już usłyszałam ,eeee piszczy" my jesteśmy szczęśliwi bo zaoszczędziliśmy kupując wózek jaki bardzo chcieliśmy, aa można by było opisywać wiele sytuacji, ludzi wrednych, chcących dobrze inaczej i pouczających, ja wiem jedno, że kiedy urodzi się dzieciątko na pewno posłuchaj swojej mamy, która zawsze chce dobrze (sprawdzone przez tyle lat), ale zawsze będę miała własne zdanie w wychowawaniu MOJEGO dziecka, bo nikt nie ma prawa mną dyrygować, ewentualnie mówić czy mam karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym, bo wciąż słysze, że mleczko od krówki jest taakie mmmm, wcale że nie i nie mam zamiaru paść dziecko takim mlekiem, trudno, mogą mnie osądzać, ale ja mam swoją głowę i dla swojego dziecka chce jak najlepiej. My kobiety niestety musimy się przyzwyczaić do ludzi wiedzących zawsze lepiej 🙂 pozdrawiam ciepło

 • Zuzia

  Leon&Franio, super zdjęcie <3

 • no właśnie, trzeba ufać swojej intuicji i tyle 🙂

 • Według mnie nie da się porównać jednej ciąży do drugiej, tak jak nie da się porównać dwojga dzieci. Wszystko jest inne, my jesteśmy inne, dzieci rozwijają się w różnym tempie. To, że coś u mnie się zdarzyło, nie oznacza, że jest to normą dla całego społeczeństwa:)

 • No:) i Leon w ogóle taki opiekuńczy wyraz mordki 🙂

 • F.

  Amen.
  Ja na szczęście nie słyszałam nieprzyjemnych komentarzy ani w ciąży ani teraz ale rozumiem, że musi to być bardzo męczące. A z toksoplazmozą to bez przesady. Jeśli ktoś żyje ze zwierzęciem to pewnie tą toksoplazmozę złapał już dawno temu i się uodpornił (robiłaś badania przed ciążą?). To jak z różyczkami i świnkami – raz na całe życie. U mnie też dzieciaczek i zwierzaki od samego początku.

 • tak jak w każdej sytuacji…niepewność jest nie do zniesienia

 • Super zdjęcie 🙂 chyba każda kobieta która słyszy takie komentarze , ma poźniej w głowie takiego hohlika co szepcze "jestem złą matką bo nie karmię piersią"

 • Piekne zdjecie, kocham koty!

  Trzeba robic swoje i nie patrzec co mowia inni. Alesluchac siebie i swojego instynktu. Ilesie nasluchalam, ze spalam z dzieckiem i nie dopajalam noworodka herbatka,a karmilam jedynie piersia.

  Nie ma co brac sobie do serca czasem. Lepiej olać:-)

 • Anonimowy

  Miałam cc i niestety przez kilka czynników nie karmię piersią. Ale wzrok każdej Matki Polki kiedy słyszy"Nie, nie karmię piersią" mógłby zabić… A mi się po prostu nie chcę tłumaczyć wszystkim dlaczego tak jest…

 • Jezus toksoplazmoza to był temat w ciąży! masakra.

 • !!! dokładnie.

 • ja też miałam cc i podczas jednej z cudownych inspirujących rozmów 😉 jedna pani zapytała mnie czy karmię piersią. Odpowiedziałam, że tak, a ona na to: no! to chociaż to! Fuck!

 • Tak, zdecydowanie, lepiej zrobić sobie melisę i olać:)

 • Śliczne zdjęcie, nie mogę się napatrzeć!
  My też w domu mamy kota, mimo, że większość Naszych znajomych robiła ogromne oczy, gdy po odpowiadaniu na setki pytań czy kota gdzieś wydajemy, odpowiadaliśmy, że nie, kot zostaje z Nami.
  Co prawda i Hania i kot żyją na razie swoim własnym życiem, czyli Hania jeszcze kota nie zauważa a kot obchodzi ją szerokim łukiem, to agresji żadnej nie przejawia, może czasem jest odrobinę zazdrosny i domaga się większych pieszczot… 🙂

  A ja te wszystkie "wspaniałe, dobre rady" staram się filtrować. Też jeszcze wielu rzeczy nie wiem i uczę się, ale niektórzy ludzie przesadzają. Zdarzają się dobre rady z których chętnie korzystam, ale uważam, że obrażanie się na mnie, gdy nie korzystam z ich rad tylko bazuje na własnej intuicji to już przegięcie… No, ale cóż… 🙂

 • Jak slodko sobie spia <3 u nas jest raczej kocia obojetnosc, chociaz nie bronie kotom dostepu do Olka.
  To prawda, ludzie dookola wszystko oceniaja… trzeba sie na to uodpornic i ufac swoim wyborom.

 • Mój kot jest tylko trochę zazdrosny, że Franek może spać w kołysce a on nie 🙂

 • Dokładnie – trzeba najpierw rozprawić się ze samą sobą – poczuć sie pewnie, ze swoimi wyborami, tak jak napisałaś – zaufać sobie.