co u nas domowe sposoby na katar drugi rok inhalacje inspiracje katar katar u dziecka najnowsze pierwszy rok

Katar u dziecka – jak sobie radzić?

Katar u dziecka, co na katar, domowe sposoby na katar

Teraz taki czas chorób, przeziębień i w ogóle. O chorobach i przeziębieniach u dzieci nie wypowiem się, ponieważ Franciszek póki co chorował całe zero razy. Jednak wielokrotnie zdarza nam się katar, jako pierwszy zwiastun tego, że „coś się w organizmie dzieje”. Nie jestem fanką teorii, by traktować katar, jako chorobę, jednak z pewnością jest to jakiś sygnał. Poza tym zauważyłam, że warto zareagować na ten katar, przeprowadzić małą interwencję, by uniknąć przeobrażenia się kataru w coś gorszego. 

Z małym dzieckiem problem jest taki, że samo nosa nie wydmucha. Jakoś jednak trzeba tę wydzielinę wydobyć ;), bo katar pozostawiony sam sobie, może doprowadzić do zapalenia gardła czy oskrzeli.

Katar u dziecka – jak sobie radzić?

Przede wszystkim, jeśli katarowi nie towarzyszy gorączka (u nas standard przy zębach), cały czas wychodzimy na dwór na SPACERY. 

Po pierwsze najgorsze, co możemy zrobić to ukisić dziecko z katarem w domu, w zarazkach i w zbytnim cieple. Naprawdę! Spacer dobrze mu zrobi, pomoże w oddychaniu, powietrze udrożni nos, a dodatkowo jesienią, zimą, czy wczesną wiosną, różnica temperatur między dworem a domem sprawi, że po powrocie do domu, katar sam wycieknie.

Dla mnie to ostatnie to bardzo duży plus, ponieważ Franciszek nienawidzi odciągania kataru z nosa więc traktuję to jako ostateczność. 

Po drugie INHALACJE – samym roztworem soli fizjologicznej lub z niewielkim dodatkiem olejku sosnowego. Teraz Franek nawet to znosi i siedzi z maską od nebulizatora, ale wcześniej, gdy był mniejszy, po prostu stawałam nad nim i machałam tą maską i go „okadzałam” 😉

MAŚĆ MAJERANKOWA – niezawodny towarzysz wielu katarów! Odrobina maści pod nosem ułatwi oddychanie.

Oddychanie ułatwią też maści rozgrzewające na klatkę piersiową, albo krople Olbas Oil, którymi można skropić ubranie dziecka lub poduszkę, na której śpi. Oczywiście można używać także olejków eterycznych – wspomnianego przeze mnie już sosnowego, ale też eukaliptusowego czy miętowego –  Olbas Oil jest natomiast kompozycją kilku olejków.

Jeśli chodzi o spanie – możecie ułożyć dziecko wyżej, na poduszce, by lepiej mu się oddychało, maluszki można w ciągu dnia kłaść na brzuchu i delikatnie oklepywać

Warto zadbać także o odpowiednie NAWILŻENIE POWIETRZA I TEMPERATURĘ – w szczególności podczas spania (temperatura optymalna to 20-22 st. Celsjusza, ale w sypialni nawet 18-19,  a wilgotność optymalna to 40%-60%). 

Ważne jest również wietrzenie pomieszczeń

Katar sygnalizuje też często obniżoną odporność, warto dbać więc o takie rzeczy, jak odpowiednie nawodnienie organizmu, można także podawać witaminę C w postaci naturalnej, czyli na przykład aronia, bez. 

W okresie jesienno-zimowym używam też w kuchni więcej cynamonu, kurkumy, imbiru czy czosnku.

Staram się nie musieć odciągać wydzieliny, ani wstrzykiwać do nosa wody morskiej, jednak są momenty, kiedy jestem zmuszona, wtedy mówię mu, co będę robić i staram się zrobić to szybko – zazwyczaj jest duży płacz, dlatego – jeśli inne sposoby pomagają, unikam aspiratora oraz wody morskiej. 

A Wy? Podzielicie się swoimi sposobami na katar?

Przegapiłeś ostatnie wpisy? Wybrałam dla Ciebie najciekawsze:


Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

Related Posts