dla dzieci dla dziecka drewniane zabawki gry i zabawki inspiracje pomysł na prezent wyprawka zabawki zabawki dla dzieci zabawki drewniane

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy – cz.2

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

O pierwszych zabawkach dla dzieci w wieku 0-6 miesięcy pisałam już tydzień temu oraz spotkałyśmy się na Facebooku na Live’ie na ten temat => Live o zabawkach. Temat jednak jest bardzo szeroki i chciałam Wam dziś pokazać kilka dodatkowych propozycji.

 

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy 

Kolejny raz chciałabym Was uczulić na to, że naprawdę nie warto przebodźcowywać małych dzieci, w szczególności noworodków, które potrzebują spokoju, wręcz małej stymulacji, ukochania, utulenia i wzmacniania poczucia bezpieczeństwa poprzez zaspokajanie ich potrzeb. Ostatnią rzeczą, której im trzeba to przestymulowanie.

Tak naprawdę przy małych dzieciach należy skupiać się na tym, by stymulować jeden, maksymalnie dwa zmysły naraz – stąd też wszystkie grające, migocząc zabawki, bardzo kolorowe i ruszające się są po prostu nie trafione – to za dużo bodźców naraz, a dzieci przestymulowane mogą być później nerwowe, płaczliwe, mogą mieć kłopoty ze snem.

Warto podążać za naturalnym rozwojem dziecka – nikogo i niczego nie gonić, obserwować własne dziecko i podążać za nim, reagować na jego potrzeby i śledzić naturalny tok rozwoju. Warto też znać kilka podstawowych faktów o rozwoju małego dziecka.

Jednym z takich faktów jest to, że małe dzieci lubią barwy kontrastowe – je widzą najlepiej. Stąd też ostatni boom czy moda na zabawki kontrastowe dla maluszków. Warto jednak pamiętać, że taka zabawka kontrastowa również może być zbyt dużym bodźcem dla noworodka. Na początku dziecko uczy się skupiać wzrok oraz podążać wzrokiem za przedmiotem. Idealną pomocą do tego mogą być na przykład mobile montessoriańskie lub kontrastowe karuzele (najprostsze!) zawieszone tak, by najniżej wisząca część była ok 20 cm od twarzy dziecka (w tej odległości dziecko najlepiej widzi na początku).

Takie mobile czy karuzele możemy z powodzeniem zrobić samemu – tu macie przykładowe tutoriale. Piękne mobile znajdziecie na przykład w PRACOWNIA MOBILI.

Następnie powoli warto wprowadzać kontrasty – powoli to bardzo ważne słowo. Niech na początku będą to książeczki czy karty dwukolorowe, potem stopniowo można dodawać zabawki, które wykorzystują też bardzo dobrze widziane przez dzieci barwy żółtą i czerwoną.

O zabawkach kontrastowych pisałam już w pierwszej części tego wpisu ZABAWKI DLA NIEMOWLĄT. Świetne zabawki kontrastowe znajdziecie na przykład w BABY SENSES. To rodzima firma, produkująca naprawdę pomysłowe i doskonałej jakości zabawki dla maluszków. My mamy od nich kontrastową matę edukacyjną. Zawsze myślałam, że mata edukacyjna to ostatnia zabawka, którą kupię moim dzieciom – wszystkie maty, które widziałam były totalnym przebodźcowaniem dziecka. Tu mamy zupełnie coś innego – konstrastowe kolory, proste wzory geometryczne.

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Matę możemy wykorzystywać na wiele sposobów – przede wszystkim bez pałąków może być matą, na której kładziemy dziecko na brzuszku – dzięki wzorom, na które dziecko może patrzeć, jest szansa, że nie będzie się tak denerwować 😉 Franek nie przepadał za leżeniem na brzuchu.

Z zamontowanymi pałąkami możemy kłaść dziecko na plecach – maluszek śledzi wzrokiem pałąki oraz zawieszone na nich zabawki – do pałąków można też doczepiać inne, własne zabawki, a później dziecko może próbować je złapać.

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki z pałąków są odczepiane – kostka, słoneczko oraz serduszko mogą służyć jako osobne zabawki. Do maty możemy dokupić ściankę z dwiema książeczkami konstrastowymi książeczkami – jedna z bardziej podstawowymi wzorami i kolorami, druga bardziej skomplikowana i kolorowa. Ściankę montujemy do maty, a książeczki przymocowujemy do ścianki na rzep i gumki – dzięki temu dziecko położone na brzuszku może patrzeć się na książeczkę – naprawdę fajne rozwiązanie! Ściankę z książeczką możemy też przymocować na przykład do łóżeczka czy w innym miejscu.

Matę kupicie tutaj KONTRASTOWA MATA EDUKACYJNA (cena 289 zł), a ściankę z książeczkami tutaj ŚCIANKA DO MATY EDUKACYJNEJ (cena 89 zł). Możecie też kupić komplet MATA + ŚCIANKA w cenie 349 zł. Polecam zapoznać się również z pozostałą ofertą sklepu Baby Senses, bo naprawdę warto!

Po wzroku przychodzi czas na rozwój łapania i chwytania. Zaczyna się od wyciągania rąk w kierunku przedmiotu – warto wtedy podsuwać dziecku zabawki, które pomogą mu ćwiczyć różne rodzaje chwytu – na początek najlepsze mogą być zwykłe, małe piłeczki, które pomogą otworzyć małe dziecięce piąstki. Później warto poszukać zabawek, które niejako wymuszają na dziecku różne możliwości chwytania. Pamiętajcie jednak, że w przypadku małych dzieci działa zasada „co do rączki to do buzi” – zabawki muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów, ponieważ prawdopodobnie trafią od razu do buzi dziecka.

Świetne pomysły na zabawki ćwiczące chwyt pokazywałam Wam w pierwszej części tego wpisu ZABAWKI DLA NIEMOWLĄT, to chciałam pokazać Wam zabawki handmade z Paticzkowo – zerknijcie na ten gryzak – oprócz części typowo do gryzienia (słonik), mamy też część, na której dziecko może ćwiczyć chwyt . Koraliki mają różne faktury, wykonane są z różnych materiałów – małe raczki otrzymują tu sporo stymulacji, zupełnie nienachalnej.

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Na podobnej zasadzie działa też ta zawieszka – różne koraliki – drewniane, drewniane otoczone materiałem, czy też elementy, które są typowo gryzakiem, wykonane z bezpiecznego sylikonu.

Świetnym gadżetem, szczególnie dla mam noszących w chuście, są naszyjniki – gryzaki. Wykonane z bezpiecznego sylikonu, idealnie nadają się dla małych dziąseł, a jednocześnie pozwalają mamie na noszenie naszyjnika, którego nie tak łatwo jest zniszczyć. Chyba każda mama maluszka kojarzy ten etap, kiedy dzieci są niezwykle zainteresowane każdym naszyjnikiem ubranym ubranym przez mamę i nie tylko.

Te cuda możecie zamówić poprzez profil Paticzkowo na Facebooku, możecie też podejrzeć inne ich realizacje na Instagramie. Bardzo fajne jest to, że możemy zamówić rzeczy według własnego projektu, również z personalizowanym napisem. 

Kolejną bardzo prostą, ale jakże genialną w swej prostocie zabawką, jest „maczuga” – tu znów odwołam się do mam maluszków: czy któraś z Was widziała kiedyś dziecko, które nie przechodzi etapu machania zabawkami? Ta zabawka dzięki swojemu kształtowi świetnie się do tego nadaje. Do tego jest bezpieczna, w całości można ją prać, delikatnie grzechocze i ma metki, które dzieci przecież tak uwielbiają.

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Nasza maczuga pochodzi ze sklepu IKABELLA BABY, o którym będę Wam jeszcze opowiadać przy okazji wpisów o kocykach i tekstyliach.

Takie zabawki w kształcie maczug zaczynają zaspokajać kolejną potrzebę rozwojową dziecka – potrzebę wprawiania w ruch, manipulacji. Tak naprawdę to silna potrzeba rozwojowa, która będzie ewoluować i przybierać na sile w kolejnym półroczu życia dziecka, kiedy to manipulacja przedmiotami i powolne kształtowanie poczucia własnej sprawczości czy poznawanie relacji przyczyna-skutek będzie czymś, na czym dziecko będzie bardzo skupione.

Dlatego tak ważne jest dostarczyć dziecku pod koniec pierwszego półrocza zabawki, które będzie mogło wprawiać w ruch. Najpierw machając zabawkami typu maczuga, potem popychając czy „pacając” dłonią przedmioty okrągłe czy na kółkach, które dzięki temu odjadą.

Świetną zabawką, wręcz genialną w swej prostocie, są autka od Lullalove, które znajdziecie na przykład w sklepie MamaPlus.pl. Autko wykonane z drewna może służyć jako gryzak. Dzięki swojemu kształtowi ćwiczy również chwyt mniejszego dziecka. Później dziecko może odpychać to autko i wprawiać je w ruch, ćwicząc swoją sprawczość. Nawet dwuletni Franek z chęcią bawił się tą zabawką, traktując ją jako zabawkę – autko.

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

wyprawka Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy noworodka

Pełen komplet autek Lullalove składa się jeszcze z dwóch pojazdów – kwadratu i trójkąta (każdy w innym kolorze), więc w późniejszym okresie możemy uczyć się przy ich pomocy kształtów i kolorów. Świetna, prosta zabawka na lata!

Samochodzik Lullalove kupicie na przykład tutaj LULLALOVE DREWNIANE AUTKO ODA KOŁO – cena 65 zł. 

Kolejną zabawką, która ćwiczy jednocześnie chwyt oraz wprawianie w ruch jest sowa od Skip Hop. Jak widać na zdjęciu, dolna część jest dość plastyczna, może być gnieciona i gryziona, dzięki dziurkom ćwiczy różne chwyty dziecka. Zabawka działa na zasadzie wańki – wstańki, czyli ćwiczymy też wprawianie w ruch. Poza tym sowa ma elementy grzechoczące, a także elementy o różnych fakturach, więc jest dodatkowo atrakcyjna.

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Zabawki dla niemowląt 0-6 mcy

Nasza sowa również pochodzi ze sklepu MamaPlus.pl, gdzie znajdziecie też inne zwierzątka marki Skip Hop działające na tej samej zasadzie. Bardzo ciekawa koncepcja, zabawka plastikowa, ale jakże inna od częstych propozycji w sklepach, nie ma tu zbytnich efektów, zbyt wielu kolorów, dźwięków, odgłosów. Skip Hop jak zwykle nie zawodzi 🙂

Naszą sowę kupicie pod linkiem: SKIP HOP OBAL EXPLORE & MORE SOWA w cenie 55 zł. Swoją drogą polecam Wam serdecznie sklep Mamaplus.pl – znajdziecie tam dużo markowych zabawek i gadżetów, często w konkurencyjnych cenach. 

Mam nadzieję, że takie zestawienie będzie dla Was przydatne, w planach mam jeszcze kolejne kategorie wiekowe 🙂

Related Posts