Wśród wielu przypadłości ciążowych przypałętało się do mnie również nadciśnienie tętnicze. Stwierdzono je u mnie w 17 tygodniu ciąży w związku z tym zostałam zaklasyfikowana jako „pacjentka z nadciśnieniem tętniczym wcześniej istniejącym”.
 

Co prawda wcześniej nie obserwowałam u siebie problemów z wysokim ciśnieniem, jednak zasada klasyfikacji jest tu dość przejrzysta – jeżeli nadciśnienie w ciąży stwierdzono przed 20. tygodniem, lekarz rozpoznaje nadciśnienie tętnicze wcześniej istniejące, zwane również „nadciśnieniem przewlekłym”.

Jeżeli nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest po 20. tygodniu ciąży, nazywane jest nadciśnieniem ciążowym.


Różnica między tymi typami nadciśnień istnieje nie tylko w nazwie:) W praktyce oznacza to, że nadciśnienie ciążowe „wywołane” jest ciążą i po okresie połogu powinno minąć. Nadciśnienie przewlekłe oznacza, że problemy z nadciśnieniem prawdopodobnie miałyśmy sprzed ciąży i po porodzie trzeba będzie się tym zająć.


Nadciśnienie w ciąży stwierdza się od wartości 140/90 mm Hg.


CO ZROBIĆ Z TAKĄ DIAGNOZĄ?


Przede wszystkim nie panikować. Internet na pewno będzie nas straszył stanami przedrzucawkowymi itp., ale prawda jest taka, że by do rzucawki doszło, musi się pojawić jeszcze kilka innych czynników (m.in. białkomocz).


Nadciśnienie tętnicze w ciąży będzie nam troszkę utrudniało życie, ponieważ będziemy musiały zdecydowanie więcej odpoczywać i leżeć. Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze byłam z tych aktywnych i naprawdę ciężko było mi się przestawić na takie zwolnienie rytmu.


Trzeba również uważać na sól. Zalecana jest znacząca redukcja soli, ponieważ powoduje ona zatrzymanie wody w organizmie i w rezultacie obrzęki. W ciąży są one problemem wielu kobiet, jednak przy wysokim ciśnieniu jesteśmy na nie zwyczajnie bardziej narażone. Zaleca się też leżenie z nogami uniesionymi, np. położonymi na poduszce. Ważne by nogi były na poduszce już od kolan, a nie by uniesione były tylko stopy. I znów rada ta jest dobra dla wszystkich kobiet w ciąży, bo większość z nich prędzej czy później doświadczy braku kostek 🙂 jednak kobiety z nadciśnieniem w ciąży muszą po prostu robić to częściej, ponieważ zwyczajnie puchną bardziej i szybciej.


W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się metyldopę, ja biorę lek DOPEGYT, który składa się z tej substancji. Jest on absolutnie bezpieczny dla kobiety w ciąży, jak i dla dziecka, na każdym etapie ciąży. 


Dodatkowo pamiętajmy o tym, że kluczem do sukcesu jest święty spokój, brak stresu i relaks. Można zaprzyjaźnić się z melisą:)


Warto kontrolować ciśnienie również poza wizytami u lekarza. Pamiętajcie by robić to mniej więcej o stałych porach. Przed pomiarem starajmy się usiąść i przez kilka minut wyciszyć się i uspokoić. Nie mierzmy ciśnienia zaraz po posiłku – warto odczekać nawet godzinę. Mierzmy ciśnienie zawsze w tej samej pozycji, by nie zaburzać pomiaru. 


Najlepsze ciśnieniomierze to te z mankietem na ramię. Są dokładniejsze. Ciśnieniomierze mierzące ciśnienie na nadgarstku są tańsze, bardziej popularne, ale też niestety mniej dokładne. Podczas mierzenia ciśnienia ciśnieniomierzem z mankietem, ręka powinna być prosta. Jeżeli używamy ciśnieniomierza na nadgarstek, ciśnieniomierz powinien być mniej więcej na poziomie serca, stąd też jeśli siedzimy powinniśmy mieć rękę zgiętą w łokciu i opartą na czymś stabilnym np. stole. Podczas pomiaru oddychamy spokojnie i nie rozmawiamy. 


Pomiary warto zapisywać w zeszycie lub na kartce. 


Generalnie, nie jest tak źle, da się z tym żyć, jeśli będziemy się pilnować🙂


Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! 
Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku KLIK!, zacząć obserwować mnie na Instagramie KLIK!, podzielić się tym tekstem przy pomocy ikonek poniżej lub zostawić komentarz.
Bez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

 

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK