Noworodek wydaje się być istotą tak kruchą i bezbronną. Jednak mimo że wydaje się nam, że „ono sobie tylko tak leży”, dziecko rodzi się wyposażone w zaskakująco duży zestaw umiejętności. Wiedza o nim pozwoli nam lepiej „dogadać się” z tą małą istotką, która zagościła w naszym domu.


Noworodek potrafi skupić oczy na jednym punkcie (ach ten słodki zezik), idealny punkt ogniskowy to 20 – 25 cm, czyli odległość, która dzieli twarz dziecka od twarzy matki podczas karmienia (czy to piersią czy butelką). Dzięki tej wiedzy wiemy w jakiej odległości prezentować dziecku przedmioty, np. książeczki kontrastowe, które można już pokazywać dziecku od pierwszych dni życia. Jeszcze w ciąży zaopatrzyłam się w serię Oczami Maluszka, o której pisałam też tutaj (KLIK!). W teorii przedstawia się to świetnie, ponieważ dzieci od urodzenia preferują barwy kontrastowe i proste kształty wyraźnie odcinające się od tła. Jednak zobaczenie tego „na żywo”, jak duże zainteresowanie wzbudzają te książeczki u noworodka, to naprawdę fascynujące.


Dziecko potrafi wyczuć cztery podstawowe smaki (słodki, kwaśny, gorzki oraz słony), z których preferuje słodki. Rozróżnia również znane mu zapachy ciała, w tym zapach matki od ciała obcej dla niego kobiety.


Niemowlę rozpoznaje również zapach mleka matki, może też odwracać się od nieprzyjemnych dla niego zapachów.


Słyszy dźwięki o wysokości i głośności typowej dla głosu ludzkiego, potrafi również mniej więcej zlokalizować je w przestrzeni. Noworodek potrafi również odróżnić głos matki od innych głosów, ponieważ przyzwyczaił się do niego podczas życia płodowego.


Po tych kilku umiejętnościach widać, że dziecko przychodzi na świat przystosowane do interakcji z ludźmi z jego najbliższego otoczenia – potrafi na podstawie zapachu i głosu rozpoznać matkę (lub innego stałego opiekuna), dobrze słyszy dźwięki w skali ludzkiego głosu.


Odruchy


Oprócz wyżej wymienionych zdolności percepcyjnych, dziecko rodzi się wyposażone w całą gamę odruchów, które są po prostu mimowolnymi reakcjami na określone bodźce. Odruchy noworodka możemy podzielić na dwie grupy: odruchy przystosowawcze oraz odruchy prymitywne.


Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć odruch ssania i połykania. Również w tej grupie znajduje się odruch poszukiwawczy – czyli odwracanie głowy w stronę dotkniętego policzka (odruch ten pomaga dziecku uchwycić pierś podczas karmienia). Kolejnym odruchem jest odruch chwytny, który możemy zaobserwować, gdy włożymy swój palec w piąstkę noworodka. Zaciśnie ją wokół niego. Większość badaczy uważa, że ten odruch jest pozostałością po przeszłości ewolucyjnej człowieka, ponieważ ten odruch obserwowalny jest u małych małpek i pozwala im wczepić się mocno w ciało matki.


Druga grupa odruchów to odruchy prymitywne. Przykładowo, jeśli dziecko jest przestraszone odrzuca rączki na boki i wygina plecy w łuk. Ten odruch zwany jest odruchem Moro. Inny odruch, odruch Babińskiego, możemy zaobserwować, jeśli pogłaszczemy stopę niemowlęcia od spodu. Dziecko najpierw wyciągnie palce, a następnie je podkurczy. Innym odruchem z tej grupy jest odruch marszu automatycznego (polegający na tym, że przy zetknięciu stóp dziecka z podłożem, zaczyna ono naprzemiennie ruszać nogami, jakby chodziło). Kolejny odruch to odruch toniczno-szyjny, który polega na tym, że dziecko leżąc zwraca głowę w jedną stronę, jednocześnie ręka po tej stronie, w którą zwrócona jest głowa, jest wyprostowana, a druga ręka zgięta.


Warto obserwować odruchy dziecka ponieważ utrzymanie niektórych w drugim półroczu życia (np. odruchu Babińskiego) jest sygnałem nieprawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego dziecka.


Najwcześniejszą formą wokalizacji u niemowlęcia jest krzyk (ze wszystkimi jego formami, od kwilenia do wrzasku).


Dziecko rodzi się również wyposażone w naturalny rytm aktywności – snu oraz czuwania. Jednak rytm ten powinien  być wspierany przez środowisko, które powinno pomóc w organizacji zachowania dziecka.


Zdolności ruchowe


W porównaniu z innymi ssakami, dziecko zaraz po urodzeniu nie prezentuje zbyt imponującej sprawności ruchowej 🙂 Nie potrafi na przykład sięgać po przedmioty, czy trzymać prosto głowy. Jednak to niesamowite, jak wiele umiejętności będzie się pojawiać w pierwszych tygodniach życia. Obserwujmy nasze dzieci bacznie, by nic nam nie umknęło!


Dla mnie wiedza o tym jak rozwija się moje dziecko jest bardzo ważna. Pomaga wspierać jego rozwój oraz „trzymać rękę na pulsie”. Poza tym niesamowitą frajdę sprawia mi obserwowanie kolejnych kroków rozwojowych mojego dziecka.


Na podstawie

Psychologia Rozwoju Człowieka, Helen Bee, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2004
Psychologia Rozwoju Człowieka, Barbara Harwas – Napierała, Janusz Trempała, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006
Rozwój Człowieka, Jeffrey S. Turner, Donald B. Helms, Wydawnictwo /szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999


…………………………Wyniki konkursu


Nawet nie wiecie jaki to był ciężki wybór! Wszystkie dzieciaczki prezentowały dumnie swoje umiejętności jedzenia. Jednak musiałam wybrać – a wybór oczywiście był subiektywny. Wygrywa Pani Weronika Koprowska! Bardzo proszę o przesłanie mi danych do wysyłki na adres; mamowato@gmail.com . Gratulacje!

Zawarty w tekście link do księgarni Matras to link afiliacyjny. Oznacza to, że jeśli wejdziesz do tego sklepu przez moją stronę i coś kupisz, ja otrzymam z tego tytułu wynagrodzenie. Nie wpływa to zupełnie na cenę produktu, który kupujesz. Dla mnie oznacza to jednak coś więcej – Twoje zaufanie, że rekomenduję ten produkt dlatego, że wiem, że jest dobry.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! 
Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku KLIK!, zacząć obserwować mnie na Instagramie KLIK!, podzielić się tym tekstem przy pomocy ikonek poniżej lub zostawić komentarz.
Bez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!
2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK