Dziś mijają dwa tygodnie, odkąd zaczęliśmy rozszerzać Frankowi dietę. Ci, co śledzą bloga, wiedzą, że wybraliśmy metodę BLW. Dziś wpis dla tych, którzy zastanawiają się, czy iść tą drogą czy nie. Na co powinniście się nastawić przy metodzie BLW?

NA CO NASTAWIĆ SIĘ PRZY BLW?


1. BAŁAGAN
Bałagan jest, nie ma co ukrywać. Chociaż szczerze – temat ten pojawia się zawsze w kontekście BLW i byłam nastawiona na większy sajgon. Są też produkty dużo bardziej bałaganogenne (kasza gryczana, Jezus Maria). 
 
Franek póki co ma frajdę z jedzenia, a nie ze zwalania rzeczy na podłogę. Jednak, jeżeli chcecie wybrać BLW, nastawcie się na syf i przygotujcie się do tego (mam na myśli wybór odpowiedniego, łatwego do mycia krzesełka, odpowiedniego stroju, czegoś, co podłożysz pod krzesełko – więcej o gadżetach potrzebnych przy BLW znajdziesz TUTAJ).
 
2. KRZTUSZENIE
To jest bardzo niefajna rzecz, która niestety jest chyba konieczna przy BLW. Dzieci będą się krztusić. To jest normalne. Nawet dobrze, że się krztuszą, bo w ten sposób nie doprowadzają do dławienia. Pamiętajcie, że dziecko zaczyna reagować krztuszeniem dużo wcześniej niż człowiek dorosły – dlatego też krztusi się częściej. Jeżeli dziecko odkasłuje i oddycha normalnie najlepsze, co możemy zrobić, to nie reagować. Dajmy dziecku poradzić sobie samemu – my możemy tylko zaszkodzić. 
 
Jeżeli widzimy, że dziecko nie odkasłuje, wręcz jest tylko gorzej, ma problem ze złapaniem oddechu – możemy mu pomóc. Mi taka sytuacja zdarzyła się dwa razy do tej pory – wyjęłam wtedy Franka, położyłam sobie na kolanach i poklepywałam po plecach, aż odkrztusił. 
 
Najgorsze, co możemy zrobić, to pokazać, że panikujemy. Oczywiście, stres jest, ja też go mam, ale staram się nie pokazywać. To też nie jest tak, że dziecko krztusi się tylko przy BLW. Może też krztusić się przy pokarmach płynnych czy półpłynnych – Franek na przykład bardzo często krztusi się przy piciu mleka z piersi. 
 
Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie się na krztuszenie, poczytanie trochę o tym kiedy reagować, a kiedy nie. A jeśli reagować to, co robić. 
 
3. TO MOŻE ZAJĄĆ JAKIŚ CZAS
Po pierwsze, dajmy dziecku czas na to, by samo zaczęło rozumieć, o co chodzi w jedzeniu. Nie podsuwajmy mu „smakowitych”, w naszym mniemaniu, kąsków, nie namawiajmy go do jedzenia. Nie komentujmy, że coś jest pyszne, ani tego, ile dziecko zjadło. Przygotujmy się, że początkowo dziecko może jeść niewiele, albo i wcale. Nie martwmy się tym, i tak jego głównym pożywieniem jest mleko, póki co. 
 
Przygotujmy się też na to, że nawet jeśli dziecko zrozumie całą sytuację jedzeniową, jego proces jedzenia może trwać długo. Może się bawić jedzeniem, może jeść jednego dnia szybciej, drugiego wolniej. Miejmy w sobie luz, by się do niego dostosować.
 
4. CZASEM DZIECKO ODMAWIA JEDZENIA
Może zdarzyć się tez sytuacja, że dziecko nauczyło się już jeść, widzieliśmy, że pochłania coraz większe ilości pokarmów, jednak pewnego dnia odmawia jedzenia. Ciężko jest nie zaczynać sobie wkręcać różnych rzeczy. Przeczekajmy to, jeżeli będzie to trwało dłuższy okres czasu, możemy dla własnego spokoju skonsultować się z lekarzem, ale przyczyn może być wiele, na przykład ząbkowanie. 
 
BLW zakłada, że ufamy naszemu dziecku. Ufamy, że jest kompetentne i samo potrafi wybrać, jakie produkty mu smakują. Samo potrafi poczuć, że jest już najedzone. BLW uczy nas pewnego luzu, otwartości na różne sytuacje. Mi akurat to podejście bardzo się podoba i widzę, że Frankowi też. 
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2017© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK