Kompletowanie apteczki dla noworodka jest nie lada wyzwaniem, ponieważ bardzo dużo leków można stosować od 3 miesiąca życia. W jaki sposób radzić sobie z gorączką, katarem i przeziębieniem, jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące? Poznajcie moje sposoby.


1. Czopki z paracetamolem
Najlepiej mieć je „pod ręką” – nigdy nie wiemy, kiedy gorączka się pojawi. Dziecko może gorączkować po szczepieniu, może to być popularna wśród dzieci „trzydniówka”. 

Dzieciom poniżej 3 miesiąca życia nie można podawać ibuprofenu, dlatego szukajcie leku na bazie paracetamolu. Możecie znaleźć też lek doustny na przykład Pedicetamol

Ja stosowałam czopki na gorączkę z paracetamolem. Warto pamiętać, że u noworodka za gorączkę uznaje się temperaturę 38 st. Celsjusza.

2. Maść majerankowa
Maść majerankową używamy przy katarzy, delikatnie smarujemy okolice nosa dziecka, tak, by oddychając wdychało zapach maści. Kosztuje grosze, a sprawdza się świetnie. Można ją stosować 2-4 razy dziennie.

3. Żel Aromactiv baby
Do smarowania na klatkę piersiową. Działa podobnie jak maść majerankowa, przy czym dodatkowo delikatnie rozgrzewa. 

4. Sól fizjologiczna w ampułkach
Warto ją mieć do przemywania oczu dziecka, ale przy katarze również się przyda. Aplikujemy kilka kropel do nosa, odczekujemy chwilę i odciągamy katar przy pomocy aspiratora. Sól fizjologiczna przyda się też do inhalacji.

5. Woda morska w sprayu 
Działa tak samo jak sól fizjologiczna.

6. Octenisept
Dezynfekuje wszystko i nie zawiera alkoholu – czyli nie szczypie 🙂 Przyda się przy pielęgnowaniu kikuta pępowinowego, ale też przy dezynfekcji rąk, czy niewielkich ran. Bardzo przydatna rzecz w każdej apteczce, nie tylko noworodkowej. 

Oczywiście, to nie wszystkie leki, które można stosować u noworodka, jednak te warto mieć „na wszelki wypadek” w domowej apteczce.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! 
Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku KLIK!, zacząć obserwować mnie na Instagramie KLIK!, podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarz.
Bez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK