Ci, co czytają mnie regularnie, chyba domyślili się już, że jestem fanką zabawek drewnianych (jesteś zaskoczony? To zajrzyj TU, a znajdziesz wiele drewnianych inspiracji dla półrocznego dziecka). Powodów jest wiele – materiał z wiadomego źródła, piękne, proste kształty, solidne wykonanie, trwałość, no i nie ma nawału światełek i dźwięków.

Przy drewnianych zabawkach nie musimy się martwić składem materiału, z jakiego są wykonane (pozostaje nam jedynie sprawdzić farbę, którą są pokryte). Oczywiście zarówno w przypadku zabawek plastikowych, jak i drewnianych ZAWSZE warto sprawdzać atesty i certyfikaty, dopuszczające je do kontaktu z dziećmi.

Zabawki drewniane kosztują zazwyczaj więcej niż ich odpowiedniki z plastiku, ale są też trwalsze i solidniej wykonane. Nawet trochę „zużyte” wyglądają ładnie, a nawet zyskują swój nowy urok. 

Drewniane zabawki nie zawierają migoczących światełek ani melodyjek, przez co nie są tak krzykliwe, jak większość dostępnych na rynku zabawek plastikowych. Osobiście nie jestem fanką zabawek, które zbyt dużo „robią” – piszczą, grają, śpiewają, mówią, świecą. Zawsze obawiam się o zbyt dużą ilość bodźców. Drewniane zabawki, często proste w formie, pozwalają dziecku na zabawę niesterowaną, nie ograniczają jego pomysłowości i – jeśli my również nie będziemy narzucać dziecku swoich pomysłów na zabawę – rozwijają jego kreatywność. 

Świetnym pomysłem według mnie są drewniane miniaturki rzeczywistych przedmiotów użytkowych – drewniane kuchnie czy na przykład warsztat małego majsterkowicza. 

Nasz drewniany warsztat do majsterkowania (KLIK!) pochodzi ze sklepu Patatoy, który okazał się być kopalnią zabawek drewnianych. 

Oprócz blatu „roboczego”, warsztat wyposażony jest w imadło, wiertarkę i piłę tarczową. Dodatkowo zawiera młotek, klucz i (uwaga, musiałam zasięgnąć informacji u męża 🙂 przecinak. Oprócz tego do dyspozycji mamy dużo kolorowych śrub, nakrętek i deseczek z dziurami, które możemy przymocowywać do dziur w blacie i koło imadła.

Warsztat rekomendowany jest dla dzieci od lat 3, jednak Franka ogromnie zaciekawił. Oczywiście, nie potrafi się nim jeszcze bawić zgodnie z jego przeznaczeniem, jednak uwielbia młotek, przecinak i klucz, które na przemian wyciąga i wkłada do specjalnych otworów. Bawi się też piłą, imadłem oraz wiertarką, używając ruchomych części i obserwując, co się wtedy dzieje. 

Franek jest na takim etapie, że ogromną frajdę sprawia mu odnajdywanie związków przyczynowo – skutkowych. Furorę robi u nas zabawa w przełączanie włącznika do światła. Za każdym pacnięciem Franek zerka na żarówkę, mam wrażenie, że cieszy się z tego, że wie jaki jest związek między pacnięciem obślinioną łapką we włącznik, a tym, że żarówka zapala się lub gaśnie. Po drugie, widzę w nim też radość z własnej sprawczości – że ON SAM to zrobił. 

Dlatego też wszystkie zabawy, gdzie można czymś manipulować i konkretny ruch wywoła określoną reakcję, to u nas strzał w dziesiątkę. Także spędzamy poranki uruchamiając wiertarkę, kręcąc piłą, czy też skręcając i rozkręcając imadło. 

Dużym zainteresowaniem cieszą się też śruby i nakrętki oraz listewki z otworami – mocuję to wszystko do blatu i pozwalam Frankowi kombinować, jak tu je odkręcić. Świetna zabawa rozwijająca motorykę małą!

 

Widzę, że taki zestaw to zabawka na lata – początkowo, tak jak ma to miejsce u Franka, może służyć do poznawania kształtów, rozwijania motoryki małej i dostrzegania związków przyczynowo – skutkowych. Uwielbiam ten nienachalny sposób, w jaki zabawki drewniane przemycają elementy edukacyjne. W przypadku zabawek plastikowych bardzo często jest przesyt barw, dźwięków, światełek, zbyt dużo bodźców.

Zajrzyjcie koniecznie do sklepu Patatoy o tutaj KLIK!, a znajdziecie tam bardzo dużo inspiracji. Inne warsztaty dla dzieci znajdziecie pod tym linkiem KLIK!.

KONKURS!!!
 
Mam dla Was konkurs, w którym nagrodą jest drewniana tabliczka mnożenia. Przeznaczona dla trochę starszych dzieci niż mój Franek, stanowi doskonałą formę połączenia nauki z zabawą.ZASADY KONKURSU

1. W komentarzu pod wpisem napisz jaka jest według Ciebie najważniejsza zaleta zabawek drewnianych – spośród odpowiedzi zostanie wybrana subiektywnie najlepsza, najciekawsza, najbardziej kreatywna.
2. Udostępnij link do tego wpisu i zaproś do zabawy dwóch znajomych
3. Polub na fb Patatoy i mamowato.pl

4. Konkurs trwa od 05.02 od momentu opublikowania wpisu do 12.02 do godziny 23:49
5. Wyniki konkursu zostaną podane pod tym wpisem najpóźniej 15.02
6. Organizatorem i sponsorem konkursu jest firma Patatoy

WYNIKI KONKURSU

Konkurs wygrywa Pani Karolina Borycka 🙂
Gratuluję i proszę o kontakt na mamowato@gmail.com.

Wpis powstał przy współpracy z marką Patatoy.
 
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! 
Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku KLIK!, zacząć obserwować mnie na Instagramie KLIK!, podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarz.
Bez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2017© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK