Miał być dla mnie. W sensie dla siebie go zrobiłam. ale zobaczyłam te oczęta wpatrzone we mnie – szybko przeanalizowałam składniki i – raz kozie śmierć – dałam mu się pobabrać. I zwariował – widać, ma to po mnie – ja śniadania uwielbiam jeść na słodko.


Prawie „czekoladowy” pudding z nasionami chia.
 
Dla kogo? Jeśli stosujemy BLW, ten przepis nadaje się dla dziecka, które posługuje się łyżeczką samo (przy BLW nie karmimy dziecka). Franek (9 miesięcy) nie posługuje się łyżką w pełni sprawnie, ale coś tam sobie próbuje (robiąc mega syf ;). Często tez pomagam mu, nakładając na łyżeczkę jedzenie i kładąc ją przed nim – reszty musi dokonać sam. A ten pudding był dla niego dobrym motywatorem, by jak najwięcej trafiło do buzi.
 
Potrzebujemy:
– nasiona chia 
– mleko sojowe (lub inne mleko roślinne – niektórzy mają co do sojowego mieszane uczucia)
– banan
– karob
– syrop klonowy
 
Cztery łyżeczki nasion chia zalewamy ok. 100 ml mleka sojowego – odstawiamy na 10-15 minut, by nasiona dobrze namokły. Banana rozgniatamy widelcem i dodajemy do mleka i nasion chia (kiedy już namokną, oczywiście). Do tego karob – który sprawi, że pudding będzie miał wspaniały, czekoladowy kolor i słodkawy posmak. Ja dodaję jedną łyżkę, ale można dać więcej/mniej. A żeby było jeszcze słodsze, daję jedną łyżeczkę syropu klonowego. Również można dać więcej/mniej.
 
Taką porcję zjadamy z Frankiem na śniadanie we dwoje (gdzie F. je 50%).
 
Nasiona chia i mleko sojowe kupicie w każdym Lidlu, czasem macie tam też w ofercie syrop klonowy. Mleko sojowe to dobra alternatywa dla mleka krowiego, którego niemowlakowi nie powinno się podawać. Czasem jednak można natknąć się na wiadomości, że mleko sojowe nie nadaje się dla niemowląt – no cóż, nie nadaje się jako zastępstwo mleka matki lub mleka modyfikowanego – to oczywiste. Uważam jednak, że jako dodatek do potraw w małych ilościach można go wprowadzać.
 
Jeżeli macie mieszane uczucia, użyjcie innego mleka roślinnego lub zróbcie domowe mleko na przykład migdałowe 🙂

Podobnie z nasionami chia – niektórzy nie zalecają ich dla dzieci poniżej 3 roku życia – nie bójcie się, chia nie jest szkodliwe, po prostu zawiera dużo błonnika. Po pierwsze popatrzcie jak Wasze dzieci reagują na produkty z większą ilością błonnika, na przykład płatki owsiane. Po drugie – nasiona chia należy podawać w małych ilościach i rzadko. Po trzecie oczywiście nie jest to danie dla mini dziecka.
 
Syrop klonowy to bardzo dobry słodzik dla niemowlaka, bo przecież cukru i miodu nie powinno się mu podawać. Ja używam go często na przykład do domowych ciastek itp.
 
Uwaga, przy tym daniu jest syf – szczególnie te nasionka małe się wszędzie panoszą, nawet jak już posprzątamy.
 
PS. Plamy zaprałam mydełkiem Dr Beckmann z Rossmanna – zeszły bez problemu.
 
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! 
Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku KLIK!, zacząć obserwować mnie na Instagramie KLIK!, podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarz.
Bez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK