Dziś w ramach cyklu Czytelnicze Soboty chciałabym przedstawić Wam dwie książki wydane przez wydawnictwo Zakamarki


Pierwsza z nich – „Kajtek i Miś” (Jujja Wieslander & Tomas Wieslander) – to książka dla dzieci starszych niż mój Franek. Zawiera 15 opowiadań o Kajtku, Misiu i Tosi, i od razu mi się skojarzyło, że każde z tych opowiadań może być świetną lekturą przed snem. To historyjki o, z pozoru, zwykłych dniach Kajtka, jednak nawet zwykły dzień w oczach dziecka może stać się niezapomnianą przygodą. 

Książka jest ciekawie wydana – szarawy papier, czarno białe ilustracje, dość sporo tekstu. W historyjkach, oprócz Kajtka, Misia i koleżanki Kajtka –  Tosi, pojawiają się też mama i tata Kajtka. Z perspektywy rodzica, zauważyłam jak ciekawymi są oni postaciami. Nie negują żadnego z szalonych pomysłów Kajtka (nawet jeśli ten postanawia wbiec na drzewo – jego mama stoi obok, obserwuje go i pilnuje, by nie stała mu się krzywda, jednak nie zabrania mu próbować), są cierpliwi, dużo mu tłumaczą, jednak absolutnie go nie ograniczają.Z takiej perspektywy książka „Kajtek i Miś” jest również ciekawą lekturą także dla rodziców.

Kajtek i Miś
tekst: Jujja Wieslander i Tomas Wieslander
ilustracje: Olaf Landstrom
oprawa: twarda
wydawnictwo: Zakamarki
cena: 27,90

Drugą książką z wydawnictwa Zakamarki, o której chciałabym Wam dziś opowiedzieć, jest „Pomelo wyrusza za mur ogrodu” (Ramona Badescu).


To książka, w której jest zdecydowanie mniej tekstu, niż w „Kajtek i Miś” – to oraz ciekawe ilustracje, sprawia, że książka nadaje się już dla starszych niemowlaków, takich jak mój Franek (11 miesięcy). Oczywiście nie do samodzielnego przeglądania, ponieważ kartki nie są sztywne i szkoda by było, aby dziecko je porwało. Jednak, kiedy czytam mu historię Pomelo, słucha z zaciekawieniem oraz śledzi obrazki (które są naprawdę doskonałe!).

Tytułowy Pomelo to mały, różowy słonik, własciwie słonik miniaturowy, bo mieszkający pod dmuchawcem. Jego cały świat to Ogród. Jednak pewnego dnia, wszystko się zmienia, inni mieszkańcy ogrodu nagle zmianiają swoje nastawienie do Pomelo, a jemu samemu ogród wydaje się już nie wystarczać. Słonik postanawia wyruszyć za mur ogrodu, mimo swoich obaw, odnośnie tego, co tam znajdzie.


To książka świetna do nauki samodzielnego czytania, duże litery, mało tekstu, świetne ilustracje stanowią właściwie połowę książki. Jak zwykle książkę zupełnie inaczej czyta się z perspektywy dorosłego – mnie naszła taka refleksja, że historia Pomelo jest tak naprawdę historią każdego z nas. Ileż to razy łapiemy się na tym, że boimy się zmian, boimy się nowego, obawiamy się tego, co „jest za murem ogrodu”? Ileż to razy decydujemy się tkwić w niewygodnej dla nas sytuacji, ponieważ boimy się wykonać jakiś ruch?


Ta książka to nie tylko świetny wybór dla najmłodszych – to również bardzo dobry, filozoficzny i uniwersalny tekst. O życiu, po prostu.

Pomelo wyrusza za mur ogrodu
tekst: Ramona Badescu
ilustracje: Benjamin Chaud
oprawa: twarda
wydawnictwo: Zakamarki
cena: 29,90

Wpis powstał przy współpracy z wydawnictwem Zakamarki.


Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! 
Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku KLIK!, zacząć obserwować mnie na Instagramie KLIK!, podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarz.
Bez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!


2017© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK