Olejki eteryczne

Olejków eterycznych, w odróżnieniu od zapachowych, możemy używać na niezliczone sposoby, nie tylko, by uzyskać ładny zapach w pomieszczeniu. Dzięki ich właściwościom możemy się cieszyć nie tylko aromaterapią.


ZASTOSOWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH


1. INHALACJA

Kilka kropel olejku eukaliptusowego dodanego do inhalatora jest bardzo pomocnych przy zwalaczaniu kataru. Również skropienie piżamki dziecka lub poduszki powoduje, że dziecko śpiąc będzie się inhalować. Równie dobre działanie przy przeziębieniu czy katarze ma olejek sosnowy.

2. ZAPACH

Zapach jest mimo wszystko podstawowym celem, dla którego używamy olejków zapachowych czy eterycznych. Zapachowych lubię używać w kominku, jednak eteryczne są trwalsze jeśli skropimy nimi na przykład pościel (kto z nas nie lubi spać w przyjemnie pachnącej pościeli?). Ja skraplam olejkami (na przykład cytrynowym lub z drzewa różanego) również pościele trzymane w szafach oraz poskładane ręczniki. Dzięki temu, jak je wyjmuję, pachną pięknie i świeżo.

3. DEZYNFEKCJA

Do tego celu używam często olejku cytrynowego oraz olejku z drzewa herbacianego. Dodaję je do roztworu z sody (ja daję dwie łyżki na pół litra) i trzymam w ikeowskim spryskiwaczu do kwiatów. Używam najczęściej do blatów w kuchni, ale też do Frankowych rzeczy – przemywania zabawek, krzesełka do karmienia, jeździka. 

Interesują Cię naturalne olejki eteryczne oraz oleje? Zajrzyj również do tych wpisów:

Olejku z drzewa herbacianego oraz olejku lawendowego używam również do użytych pieluch wielorazowych (kilka kropel do wiaderka, w którym je przechowuję).

4. KĄPIEL

Kąpiel z użyciem olejków eterycznych to nie tylko aromaterapia, ale też sposób na przykład na zwalczenie przeziębienia, kataru, bóli mięśni czy brzucha, jeśli wykorzystamy na przykład olejek eukaliptusowy lub olejek anyżowy (który również łagodzi zaburzenia trawienne i wzdęcia).


5. OLEJE DO CIAŁA

Bardzo często tworzę własne mikstury z olejów do ciała (o moich ulubionych olejach pisałam TUTAJ). Oleje naturalne mają to do siebie, że nie pachną w ogóle, lub pachną… no cóż, olejem 🙂 Bardzo często dodaję do nich kilka kropel olejków eterycznych, dzięki temu mam cudnie pachnący olej o świetnych właściwościach.

A to kilka moich ulubionych olejków eterycznych. Wśród nich znajdziecie kompozycję olejków AROMA-OIL, doskonałą do kąpieli szczególnie w okresie przeziębień – to bomba olejków eterycznych stosowanych najczęściej do zwalczania kataru oraz mięśniobóli, na przykład olejku eukaliptusowego, sosnowego czy miętowego, z dodatkiem mentolu.

oleje eteryczne, kompozycja olejków eterycznych
Zastosowanie olejków eterycznych, olejki eteryczne
Zastosowanie olejków eterycznych, olejki eteryczne
Zastosowanie olejków eterycznych, olejki eteryczne

A jacy są Wasi olejkowi ulubieńcy? 🙂

Wpis powstał przy współpracy z firmą Etja.


Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK