Gry planszowe dla dzieci Granna


Oboje z K. wywodzimy się z pokolenia ludzi, którzy nie nudzą się, kiedy prądu nie ma 🙂 Uwielbiamy gry planszowe! Oczywiście brak czasu daje się we znaki i nam, czasem łatwiej obejrzeć wieczorem serial niż głowić się nad tym, jak tu pokonać drugiego gracza 🙂 Czasem wybieramy więc łatwe, relaksacyjno – rozrywkowe gry, nie wymagające wysoko zakrojonych planów eliminacji przeciwnika – taką grą jest na przykład Dobble, które recenzowałam TUTAJ. Są jednak dni, kiedy jesteśmy w nastroju strategiczno – rywalizującym. Wtedy moi drodzy – wtedy to my budujemy mur Hadriana.


Gra, która umożliwia nam przeniesienie do czasów Cesarstwa Rzymskiego, to „Pretor”, w której wcielamy się w rzymskiego inżyniera, odpowiedzialnego za budowę wału Hadriana, czyli muru, którego budowę zlecił cesarz Hadrian w 122 roku naszej ery na południu Brytanii.

Pretor gra planszowa
Pretor gra planszowa
Pretor gra planszowa


Takich inżynierów, jak my, jest tylu, ilu graczy (max 5), przy czym my z K. zawsze gramy we dwójkę (pojedynek gigantów ;). Celem gry jest zdobywanie tak zwanych punktów uznania – ten, kto zdobędzie ich najwięcej, zostaje Pretorem i będzie rządził miastem – oczywiście ku chwale Rzymskiego Imperium!

Punkty uznania zdobywa się poprzez zaspokajanie żądań cesarza – jednak by móc to osiągnąć trzeba posiadać zasoby. By zdobyć zasoby, trzeba posiadać robotników, jednak robotnicy – też ludzie, starzeją się, odchodzą na emeryturę (którą trzeba im wypłacać), więc musimy dbać o szkolenie kolejnych robotników. By zagrać w „Pretora” trzeba zarezerwować sobie przynajmniej 60 – 90 minut. Początkowo gra może wydawać się skomplikowana, jest w niej dość sporo elementów, jednak instrukcja jest bardzo dobrze rozpisana i po zagraniu kilku rund krok po kroku rozpisanych w tutorialu, będziemy mogli w pełni cieszyć się samodzielną grą. 

Pretor gra planszowa
Pretor gra planszowa
Pretor gra planszowa
Pretor gra planszowa


Jeżeli lubicie planszówki, w których chodzi nie tylko o zabawę, ale również o planowanie, logiczne oraz strategiczne myślenie – „Pretor” to świetna propozycja na wieczorny relaks. Poza tym pamiętajcie, że zawsze można ugrać coś większego niż tylko satysfakcję – u nas stawką nieodmiennie jest wysprzątanie całego domu 🙂

„Pretora” możecie kupić na przykład TUTAJ, cena regularna to 119,99 zł.


Swoją pasją do planszówek, puzzli, układanek, chciałabym zarazić Franka, dlatego –  z takim samym zapałem, z jakim kupuje mu na wyrost książki dla pięciolatków – namiętnie zaopatruję się w układanki i gry dla dzieci – oczywiście nadających się dla dzieci starszych niż mój Franek, jednak, no cóż … :))) Może wczesna ekspozycja sprawi, że me dziecko zostanie takim fanem gier, jak jego rodzice?

Z wydawnictwa Granna, z którego pochodzi „Pretor”, mamy też dwie propozycje dla dzieci „Dzień i Noc” oraz „Puzlino”

„Dzień i Noc” to bardzo ciekawa propozycja dla młodszych i starszych dzieci. W pudełku znajdują się solidnie wykonane, drewniane elementy oraz podstawka z trzema patyczkami, na które należy wkładać klocki. Elementy mają różne kształty i kolory, doskonale mogą pełnić rolę sortera dla najmłodszych. Dodatkowo do dyspozycji mamy książeczkę, w której zawarto 24 zadania dzienne oraz 24 zadań nocnych. Zadania polegają na odzwierciedleniu dokładnie układu elementów z obrazka. Na wersji dziennej widać dokładnie, jakie elementy zostały użyte – kolory, kształty i ewentualne wzory na klockach. W wersji nocnej – trudniejszej – widzimy tylko kształt klocków.

Dzień i Noc gra dla dzieci
Dzień i Noc gra dla dzieci
Dzień i Noc gra dla dzieci
Dzień i Noc gra dla dzieci
Dzień i Noc gra dla dzieci


Gra przeznaczona jest dla jednego dziecka, w wieku 3-6 lat. Można ją kupić na przykład TUTAJ, cena regularna to 109,99 zł, aktualnie gra jest w cenie promocyjnej 94,99 zł

Z kolei „Puzlino” to układanka z serii „Moje Pierwsze Gry” – cała seria jest bardziej niż spoko 🙂 Gra „Puzlino” przeznaczona jest dla 1-4 dzieci w wieku 2-4 lata. W pudełku znajdują się 24 karty, które tworzą 12 par. Pary tworzone są na podstawie logicznego związku na przykład pies – buda, parasolka i kalosze, czy kura i jajko. 

Puzlino gra dla dzieci
Puzlino gra dla dzieci
Puzlino gra dla dzieci
Puzlino gra dla dzieci


Elementy pasujące łączymy ze sobą na zasadzie puzzli – można połączyć ze sobą tylko dopasowane logicznie pary. Młodsze dzieci, jak na przykład mój roczny Franek, oczywiście nie poradzą sobie z tą grą, jednak można wykorzystać ją na różne sposoby – na przykład ja łącze elementy pasujące i opowiadam o nich Frankowi 🙂

Puzlino gra dla dzieci
Puzlino gra dla dzieci
Puzlino gra dla dzieci
Puzlino gra dla dzieci


„Puzlino” możecie kupić na przykład TUTAJ w cenie 29,99 zł.

A Wy, jakie macie ulubione gry? 

Wpis powstał przy współpracy z Granna.


Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK