moczenie nocne moczenie nocne u dzieci

Moczenie nocne u dzieci

Moczenie nocne u dzieci

Pod koniec maja i na początku czerwca zazwyczaj nasze myśli krążą wokół Dnia Matki oraz Dnia Dziecka. W Polsce mało kto wie, że 24 maja obchodzony jest World Bedwetting Day, czyli Światowy Dzień Moczenia Nocnego, który ma na celu budowanie świadomości oraz edukację na temat moczenia nocnego.


CZYM JEST MOCZENIE NOCNE?

O moczeniu nocnym mówimy, jeśli dziecko zakończyło już trening czystości lub jest starsze niż 5 lat. Mówiąc dosłownie – to mimowolne oddawanie moczu podczas snu. Dodatkowo, ważna jest częstość występowania – sporadyczne moczenie nocne może nie być problemem, jednak powinno nas zaniepokoić, jeśli objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu.

Dlaczego to takie ważne, by o tym mówić? Po pierwsze problem występuje częściej niż może nam się to wydawać – w Polsce dotyczy ok. 300 – 400 tyś osób. Około 15-20% pięciolatków, 10% siedmiolatków oraz 8% dziewięciolatków ma problem z moczeniem nocnym (źródło: http://suchyporanek.pl/czym-jest-moczenie-nocne). Problem dotyczy również osób dorosłych.

Moczenie nocne zazwyczaj wiązane jest z problemami natury psychologicznej – jakąś stresową sytuacją, którą dziecko przeżywa. I rzeczywiście bywa tak, że w przypadku trudnej lub po prostu nowej sytuacji, dziecko może zareagować moczeniem się w nocy. Jednak przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mała pojemność pęcherza moczowego, czynniki genetyczne, psychologiczne, fizjologiczne, albo ich połączenie.

Ważne jest, by nie bagatelizować tych objawów. Po pierwsze – dla dziecka to duży stres i nierzadko powód do wstydu – co może wpływać negatywnie na jego samopoczucie oraz samoocenę. 

W leczeniu ważne jest ustalenie przyczyny nocnego moczenia, w którym pomóc ma dokładny wywiad. Warto przed taką wizytą skorzystać z dzienniczka mikcji, który możecie znaleźć na stronie www.suchyporanek.pl. Bardzo często, jeśli wcześniej nie prowadziliśmy takiego dzienniczka, lekarz nie będzie mógł nam pomóc, odeśle nas do domu i poprosi najpierw o prowadzenie dzienniczka mikcji, by mógł coś ustalić. W przygotowaniu jest również aplikacja mobilna, mająca również pomóc rodzicom oraz dzieciom borykającym się z problemem moczenia nocnego. 

Jeśli Wy, lub ktoś z Waszej rodziny, boryka się z problemem nocnego moczenia, warto wejść na stronę www.suchyporanek.pl i zapoznać się z informacjami, które tam się znajdują. Zachęcam Was, byście nie bagatelizowali tego problemu, dlatego, że moczenie nocne to trudna sytuacja psychologiczna dla dziecka, ale też dla całej rodziny – warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Poniżej 5 faktów na temat moczenia nocnego:

Moczenie nocne u dzieci

Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!