Kot Leon był z nami na długo zanim Franek się urodził. Mimo że po zajściu w ciążę słyszałam wielokrotnie, że powinniśmy się go pozbyć, bo toksoplazmoza, bo dziecko, bo to, bo siamto, nigdy nie przyszło mi to do głowy. Leon to członek naszej rodziny! 


Wiedziałam jednak, że muszę zadbać o ich relację już na początku, ani zwierzę ani dziecko nie może się czuć w takiej sytuacji zagrożone, bo to prosta droga do walki o dominację. 
 
Po przyjściu ze szpitala pozwoliłam Leonowi podejść do Franka, obwąchać go, przyzwyczaić się do myśli, że w domu jest ktoś jeszcze. Nigdy, ani razu, kot nie przejawiał agresywnych zachowań wobec Franka, ale może to dlatego, że nie broniłam im kontaktu?
 
Franek – z nim było trochę inaczej, ponieważ odkąd zaczął się samodzielnie poruszać, czasem podchodził do Leona i okazywał mu swoją miłość, no… w dość brutalny sposób 😉 Zawsze tłumaczyłam, że to kotek, że jest aja, że jeśli chce go dotykać to może go głaskać, ale nie bić, bo go boli, ała i te sprawy. Całe to tłumaczenie trwało dość długo, ale powtarzałam i powtarzałam do skutku. 

Dziecko i zwierzę pod jednym dachem
Dziecko i zwierzę pod jednym dachem
Dziecko i zwierzę pod jednym dachem

 

Teraz naprawdę sporadycznie zdarzają się nam konflikty kotowo – dzieciowe, jeśli już dotyczą one kojca, w którym Leon śpi, a Franek wprost uwielbia się bawić (siada w środku i udaje, że jedzie samochodem :). 

Myślę, że kluczem było to, że ani dziecku ani zwierzęciu nie zabranialiśmy kontaktów ze sobą, daliśmy się im poznać i zaakceptować to, że żyją razem w jednym domu. 

To, że w naszym domu jest kot, sprawiło, że Franek jest niezwykle zainteresowany zwierzętami, ale też nie rzuca się na nie jak dziki, kiedy jakieś spotka. Wręcz zachowuje pewien respekt, co lubię, bo nigdy do końca nie ufam obcym zwierzętom. Lubię sobie tłumaczyć, że moje dziecko nauczyło się już, że zwierzę to osobny byt i stara się szanować jego granice
 
Czy w Waszym domu są zwierzęta? Napiszcie, jak to było, kiedy w „Waszym stadzie” pojawiło się również dziecko? Były problemy, stresujące sytuacje, czy może wszystko przebiegło spokojnie, jak u nas? Dajcie znać w komentarzach!
 
A w temacie dzieciowo – zwierzęcym, mam dla Was konkurs, w którym do wygrania dwa zestawy od firmy CANPOL BABIES.
 
 
 
CO NALEŻY ZROBIĆ?
 
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie zdjęcia swojego dziecka w towarzystwie zwierzaka – może to być Wasze zwierzątko domowe lub jakiekolwiek inne zwierzę.
 
Zdjęcie możecie wysyłać na mejla mamowato@gmail.com lub umieszczać pod postem konkursowym na Facebooku TUTAJ. Miło mi będzie jeśli polubicie profil mamowato.pl oraz Canpol Babies na Facebooku, udostępnicie post konkursowy (link do postu na Facebooku TUTAJ) oraz zaprosicie do zabawy znajomych!

 

Spośród nadesłanych zdjęć wybiorę DWA subiektywnie najlepsze – autorki tych zdjęć zostaną nagrodzone zestawem akcesoriów dziecięcych z powyższego obrazka! Każda osoba otrzyma jeden zestaw. Sponsorem nagród jest firma Canpol Babies.

Konkurs trwa od momentu opublikowania tego wpisu (29.07) do 05.08 do godziny 23:59 🙂 Zwycięzców podam najpóźniej wieczorem 08.08 pod tym wpisem.

REGULAMIN:

1. Konkurs organizowany jest przez www.mamowato.pl, a sponsorem nagród jest Canpol Babies.
2. Nagrodami w konkursie są dwa zestawy „Kolorowe Zwierzęta”.
3. Konkurs zaczyna się 29.07.2016 i kończy 05.08.2016 Wyniki zostaną podane pod tym wpisem najpóźniej wieczorem 08.08.2016
4. Wysyłka nagrody tylko na terenie Polski (za wysyłkę odpowiada sponsor nagrody).
5. Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez organizatora konkursu na podstawie subiektywnej oceny nadesłanych zdjęć.
6. Promocja nie jest żaden sposób sponsorowana czy przeprowadzana przez serwis Facebook.
7. Jeśli zwycięzca nie dostarczy swych danych do wysyłki w ciągu trzech dni od ogłoszenia wyników, organizator konkursu wyznacza nowego zwycięzcę. 

POWODZENIA!!!

WYNIKI KONKURSU
Tyle pięknych zdjęć! Tak ciężko wybrać tylko dwa 🙁 Ale mus to mus – wygrywają dwie Panie:

  • Anita Skorczewska
  • Marta Pawłowska
Gratuluję dziewczyny! Odezwijcie się do mnie na Facebooku lub na mejla mamowato@gmail.com (potrzebuję Waszych danych do wysyłki, adresy i telefony). 
 
Pozostałym serdecznie dziękuję za udział! I zapraszam do udziału w aktualnie trwającym konkursie z wydawnictwem TASHKA, w którym do wygrania aż trzy zestawy książka + magazyn Fika => LINK DO KONKURSU.
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK