Dawno już nie było o książkach dla dzieci, a biblioteczka Franka powiększyła się przez ten czas o kilkadziesiąt (!) pozycji. Powoli i sukcesywnie będę je Wam przedstawiać na blogu, jak zwykle starając się dzielić je na wydawnictwa. Dziś mam dla Was kilka książek Wydawnictwa Tashka – będzie o książkach dla malucha i dla trochę starszych dzieci, będzie o zabawnych historyjkach, mądrościach przemycanych w bajkach i o cudownych ilustracjach. A na koniec, dla wytrwałych, którzy doczytają wpis, będzie też konkurs! 🙂


WYDAWNICTWO TASHKA

Odkąd na świecie pojawił się Franek, zwariowałam na punkcie książek dla dzieci – zupełnie nie przypominają one książek z mojego dzieciństwa – są bardziej dostosowane do dzieci, nie moralizują nachalnie, nie mają za zadanie tylko nauczyć czegoś w stylu mycie rąk. To zabawne, dostosowane do dzieci, ich języka, ich poziomu abstrakcji opowieści z przepięknymi ilustracjami. Naprawdę! To jakiś cudny trend, którym się zachwycam stale, nieważne na jakie wydawnictwo trafię – ilustracje w książkach dla dzieci to powoli małe dzieła sztuki. 
 
Widzę też, że książki dla dzieci zaczynają okazywać większy szacunek dzieciom, więcej w nich jest zrozumienia, że dzieci „tak mają”, mniej jest historii typu „tak wolno”, „tak nie wolno”, dużo więcej swobodnych opowieści o dzieciństwie, gdzie każdy, nawet z pozoru zwykły dzień, może zamienić się w cudowną przygodę. Jest cięty język, jest język zwykły, codzienny, jest dziecko – które nareszcie jest podmiotem bajki, nie tylko narzędziem do przekazania jakiś nauki czytelnikowi. To są takie rzeczy dawno już odkryte przez pisarzy skandynawskich, nareszcie zaczynają pojawiać się też w Polsce. 

Chcę Wam dziś przedstawić kilka książek Wydawnictwa Tashka – książki są dla różnych grup wiekowych – ale łączy je kilka rzeczy – przede wszystkich cudowne ilustracje oraz niebanalne teksty.

Najmłodsze dzieci również znajdą wiele  dla siebie w ofercie Wydawnictwa Tashka, my mamy książkę pod tytułem „Uczta Łakomej Pandy”. To książka zdecydowanie bardziej do oglądania niż do czytania – tekstu jest tu niewiele, za to w czterech językach (polski, angielski, francuski, hiszpański). Książeczka przedstawia tytułową Łakomą Pandę oraz jej znajomych – inne zwierzątka, w sytuacjach związanych z jedzeniem – przygotowanie i spożywanie posiłków. 

Wydawnictwo Tashka, Kuchnia Łakomej Pandy
Wydawnictwo Tashka, Kuchnia Łakomej Pandy
Wydawnictwo Tashka, Kuchnia Łakomej Pandy


Książeczka jest przepięknie zilustrowana, subtelne ilustracje, pastelowe kolory – stanowią doskonały pretekst do rozmowy o jedzeniu, czy sprzętach potrzebnych do jego przygotowania. 

Okładka i strony są twarde – więc w sam raz nadają się dla najmłodszych czytelników 🙂

„KUCHNIA ŁAKOMEJ PANDY”
OPRAWA: TWARDA
CENA: 18,57 zł
DO KUPIENIA: TUTAJ

Teraz coś dla starszych dzieci, czyli cztero-, pięciolatków. „Bajka o Rozczarowanym Rumaku Romualdzie” autorstwa Maliny Prześlugi, z magicznymi ilustracjami Jagi Słowińskiej to bajka absolutnie nieszablonowa. Zazwyczaj konie są w książkach dla dzieci postaciami drugoplanowymi, to rycerze ratują na nich księżniczki w opałach, o koniu niewiele się wspomina.

Wydawnictwo Tashka, Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie
Wydawnictwo Tashka, Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie
Wydawnictwo Tashka, Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie
Wydawnictwo Tashka, Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie
Wydawnictwo Tashka, Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie


Romuald – biały rumak, wielokrotnie już brał udział w ratowaniu księżniczek i królewien, jednak zazwyczaj to książe zbierał laury. Romuald jest rozczarowany tym faktem i marzy o samodzielnym uratowaniu księżniczki, zostaniu bohaterem, byciu najważniejszą postacią w bajce. 


Inne wpisy z serii „CZYTELNICZE SOBOTY” znajdziesz TUTAJ
 


W książce złamany jest szereg schematów, które znamy z bajek o księżniczkach, księciach, zamkach i innych takich, po pierwsze bohaterem numer jeden jest rumak, po drugie ratowanie nie dotyczy zamku, wieży, czy lochów, a bloku z windą i domofonem, zaś księżniczka okazuje się być… no właśnie, by się tego dowiedzieć, musicie przeczytać książkę!

Nie sposób przy okazji tej książki nie wspomnieć o przepięknych, magicznych, trochę onirycznych ilustracjach Jagi Słowińskiej, które, owszem, nawiązują do baśniowych klimatów, ale są też nowoczesne, geometryczne, kolorowe i abstrakcyjne.

„BAJKA O ROZCZAROWANYM RUMAKU ROMUALDZIE”
Autor: MALINA PRZEŚLUGA
OPRAWA: TWARDA
CENA: 30,42 zł
DO KUPIENIA: TUTAJ

Kolejną książką Maliny Prześlugi jest „Dziób w Dziób” – sztuka dla dzieci, która doczekała się już swojej wersji na deskach teatru w Teatrze Animacji w Poznaniu. To opowieść o Bandzie Gołębi, z której jeden rzekomo zostaje pożarty przez kota. Dowodów brak, jednak nie o dowody się tu rozchodzi – gołębie ich nie potrzebują, by zacząć planować zemstę. 

Wydawnictwo Tashka, Dziób w dziób
Wydawnictwo Tashka, Dziób w dziób
Wydawnictwo Tashka, Dziób w dziób
Wydawnictwo Tashka, Dziób w dziób

Dodatkowo na podwórzu pojawia się mały wróbel odrzucony przez swoją bandę. Czy znajdzie się dla niego miejsce w drużynie gołębi? Zabawna historia nie tylko o przygodach gołębi, ale również o odtrąceniu, odwadze, honorze, tolerancji i zaufaniu. Naprawdę niecodzienna książka, napisana zabawnym językiem – frajda z czytania zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dodatkowo książka jest przepięknie wydana, stylizowana na szkicownik scenografa teatru – świetne ilustracje Roberta Romanowicza – już okładka robi wrażenie.

„DZIÓB W DZIÓB”
Autor: MALINA PRZEŚLUGA
OPRAWA: TWARDA
CENA: 28,44 zł
DO KUPIENIA: TUTAJ

Ten sam duet autorsko-ilustratorski (Malina Prześluga i Robert Romanowicz) stworzył kolejną, trzecią już, książkę o przygodach Ziuzi, czyli „Ziuzia i Dom na Głowie”. Poprzednie książki z tej serii to „Ziuzia” oraz „Ziuzia i Coś Niezwykłego”. Wszystkie opowiadają o przygodach tytułowej Ziuzi, a także jej rodziny, mamy zwanej Muchą, taty zwanego Puszkiem, siostry Kiki oraz psa Ciamajdy. W „Ziuzia i Dom na Głowie” pojawia się w rodzinie jeszcze ktoś, kto stawia własnie dom na głowie, a życie wywraca do góry nogami. To mały brat Ziuzi, Staszek, nazywany Fistaszkiem. 

Wydawnictwo Tashka, Ziuzia i dom na głowie
Wydawnictwo Tashka, Ziuzia i dom na głowie
Wydawnictwo Tashka, Ziuzia i dom na głowie
Wydawnictwo Tashka, Ziuzia i dom na głowie
Wydawnictwo Tashka, Ziuzia i dom na głowie


Wszystkie historie poznajemy z perspektywy Ziuzi, i tu wielkie brawa dla autorki, za doskonałe wręcz wczucie się w perspektywę dziecka, bez tego wszystkiego, co zbędne, a mimo to częste w książkach dla dzieci – dydaktyzm, infantylizm, czy sztuczny język. „Ziuzia” to książka naprawdę napisana z perspektywy dziecka, a dużo tematów w niej poruszonych jest naprawdę istotnych – przełamywanie strachów, próba rzucenia szkoły, pojawienie się ciemnoskórej koleżanki w klasie, nowy członek rodziny, pierwszy chłopak Ziuzi. Chcecie wiedzieć, jak Ziuzia przeszła przez te wszystkie historie? Zerknijcie do książki.

„ZIUZIA I DOM NA GŁOWIE”
Autor: MALINA PRZEŚLUGA
OPRAWA: TWARDA
CENA: 39,42 zł
DO KUPIENIA: TUTAJ

Jeżeli lubicie książki – opowieści o przygodach dzieci, z pewnością powinna spodobać się Wam książka „E2RD”, w której każdy rozdział napisany jest przez innego autora. Mamy tu wśród autorów Malinę Prześlugę, Piotra Rowickiego, ale też Sylwię Chutnik czy Marię Wojtyszko. 

Książka opowiada o przygodach Marka i E2rda (czyt. Edwarda), którego dawno temu narysował za szafą ojciec Marka, kiedy był jeszcze chłopcem. Teraz E2rd odkleił się od ściany i w ten sposób ruszyła lawina przygód tej dwójki. 

Wydawnictwo Tashka, E2rd
Wydawnictwo Tashka, E2rd
Wydawnictwo Tashka, E2rd
Wydawnictwo Tashka, E2rd


Książka jest totalnie zaskakująca, poziom abstrakcji i kreatywności level max, zaciekawi z pewnością nie tylko dzieci, ale również Was. Ja po każdym rozdziale byłam autentycznie ciekawa: co dalej?

Oprócz tego, że książka jest trochę eksperymentem literackim, zabawą słowem i historią, znajdziecie tu dużo momentów naprawdę przemyślanych (moja ukochana historia Pitera, niegrzecznego o groźnego chłopca, któremu, okazuje się, zmarła mama). Całości dopełniają ilustracje Jaśminy Parkity – kolorowe, abstrakcyjne, rozkrzyczane i dynamiczne. Zdecydowanie przyciągające oko.

Jeżeli macie ochotę na niezwykłą, niebanalną książkę, „E2rd” Was nie zawiedzie. Książka dla dzieci 5+.

„E2RD”
Autor: zbiorowy
OPRAWA: TWARDA
CENA: 31,52 zł
DO KUPIENIA: TUTAJ

I na koniec perełka – książka, która trochę jest znaną wszystkim bajką, trochę eksperymentem językowym, trochę komiksem, a trochę czymś zupełnie nowym i innowacyjnym. „Niebieska Kapturka”, bo o niej mowa, zaskoczy Was nie tylko historią inspirowaną „Czerwonym Kapturkiem”, ale żyjącą zupełnie własnym, szalonym życiem, ale także ilustracjami, wielokrotnym łamaniem konwenansów i, przede wszystkim, językiem – slangowym i hiphopowym 🙂 A dla tych, którzy nie nadążają językowo – z tyłu słowniczek.

Wydawnictwo Tashka, Niebieska Kapturka
Wydawnictwo Tashka, Niebieska Kapturka
Wydawnictwo Tashka, Niebieska Kapturka
Wydawnictwo Tashka, Niebieska Kapturka


Co my tu więc mamy? No więc jest Kapturka, która nie jest czerwona, tylko tak na przekór właśnie, niebieska, i wilk, co wcale zły nie jest, może tylko lubi się przebierać. Nikt tu nikogo nie pożera, Kapturki nie trzeba ratować, za to ona z wielką przyjemnością ratuje wilka. 

Zabawna i niebanalna książka o tym, że warto podążać za marzeniami. Nawet jeśli jesteś wilkiem lubiącym się przebierać w różne ciuchy. Albo Kapturką, lubiacą kleić rymy. Możesz być kim chcesz. 

„NIEBIESKA KAPTURKA”
Autor: BARTOSZ SZTYBOR
OPRAWA: PÓŁTWARDA
CENA: 23,62 zł
DO KUPIENIA: TUTAJ

Wydawnictwo Tashka wydaje również magazyn Fika, obecnie dostępny jest 16. numer. To magazyn traktujący o nowościach wydawniczych z zakresu literatury dla dzieci oraz o nowościach teatralnych (również dotyczący spektakli dla dzieci). W numerze 16. dodatkowo niepublikowany rozdział „E2rda” (kolejny będzie również w numerze 17.), a także wywiad-rzeka z autorami książki „E2rd”. Dodatkowo w numerze inspieracje do stworzenia domowej czarnej dziury 🙂

Wydawnictwo Tashka, Fika
Wydawnictwo Tashka


Byście i Wy mogli zapoznać się z książkami Wydawnictwa TASHKA, mam dla Was konkurs, w którym do wygrania aż trzy zestawy nagród

PIERWSZY ZESTAW: Magazyn FIKA i książka „KUCHNIA ŁAKOMEJ PANDY”

DRUGI ZESTAW: Magazyn FIKA i książka „E2RD”

TRZECI ZESTAW: Magazyn FIKA i książka „ZIUZIA I DOM NA GŁOWIE”

W konkursie wygrywają trzy osoby, każda otrzymuje, jako nagrodę jeden zestaw nagród (1,2 lub 3).

CO NALEŻY ZROBIĆ?

Konkurs odbywa się na Facebooku

Ponieważ książki wydawnictwa TASHKA to nie tylko tekst, ale przecudne ilustracje, chciałabym, by zadanie konkursowe dotyczyło właśnie tej sfery.

Pod postem konkursowym, który znajdziecie TUTAJ, należy napisać tytuł jednej, wybranej przez siebie książki wydawnictwa TASHKA (wszystkie książki znajdziecie TUTAJ), która według Was ma najciekawszą okładkę. Napiszcie również krótkie uzasadnienie Waszego wyboru!

Trzy osoby, których odpowiedzi będą najciekawsze, zostaną nagrodzone zestawem książka + magazyn FIKA.

Miło mi będzie, jeśli polubicie profil mamowato.pl na Facebooku, a także profil TASHKA, udostępnicie plakat konkursowy, który znajduje się TUTAJ, oraz zaprosicie do zabawy znajomych. 


Konkurs trwa od soboty 06.08.2016 do soboty 13.08.2016 do godz. 23.59. Wyniki podam pod tym wpisem najpóźniej we wtorek 16.08 wieczorem.

REGULAMIN:

1. Konkurs organizowany jest przez www.mamowato.pl, a sponsorem nagród jest WYDAWNICTWO TASHKA.
2. Nagrodami w konkursie są trzy zestawy książka + magazyn FIKA.
3. Konkurs zaczyna się 06.08.2016 i kończy 13.08.2016. Wyniki zostaną podane pod tym wpisem najpóźniej wieczorem 16.08.2016
4. Wysyłka nagrody tylko na terenie Polski (za wysyłkę odpowiada sponsor nagrody).
5. Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez organizatora konkursu na podstawie subiektywnej oceny nadesłanych odpowiedzi.
6. Promocja nie jest żaden sposób sponsorowana czy przeprowadzana przez serwis Facebook.
7. Jeśli zwycięzca nie dostarczy swych danych do wysyłki w ciągu trzech dni od ogłoszenia wyników, organizator konkursu wyznacza nowego zwycięzcę. 

POWODZENIA!!!

WYNIKI 🙂

Kolejny raz był to ciężki wybór! 
Zestawy od TASHKA wygrywają (podaję nazwy z Facebooka):
Marta Wiśniewska-Rosołek
Marta Mikos
Alicja Lange

GRATULUJĘ DZIEWCZYNY! Napiszcie do mnie na mejla mamowato@gmail.com lub na Facebooku – potrzebuję Waszych danych do wysyłki (adres i telefon) 🙂

 

Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK