Prezent na Mikołajki

Wielkimi krokami zbliżają się Święta, więc wszyscy szukają pomysłów na prezenty. Jednak zanim nadejdzie Boże Narodzenie, po drodze mamy jeszcze Mikołajki 🙂 W internecie pojawia się już wiele inspiracji prezentowych, ja chciałam Wam jednak zaproponować coś innego – listę książkowych prezentów dla dzieci!


Dlaczego książki?
Dlatego, że nie jestem zwolennikiem drogich i dużych prezentów na Mikołajki – w moim domu zawsze większe prezenty dostawało się na Boże Narodzenie, z kolei na Mikołajki prezent był jeden, drobny, ale za to z pomysłem.


Książki dla dzieci, które pojawiają się obecnie na rynku to często prawdziwe perełki – z przepięknymi ilustracjami, z ambitna treścią. Chcę dziś pokazać Wam kilka moich inspiracji. Książki podzieliłam na trzy kategorie: odpowiednie dla małych dzieci, w wieku 0 do 1 roku, od 1 roku wzwyż (górną granicę zostawiam Waszej ocenie), oraz książki dla przedszkolaków (chociaż tak naprawdę często propozycje z tej listy zaciekawią również starsze dzieci). 

KSIĄŻKI DLA MAŁYCH DZIECI (0 do 1 roku)

Wybierając książki dola tej grupy wiekowej, zwracałam uwagę na książeczki proste, z twardymi kartkami, z małą ilością szczegółów, początkowo z małą ilością kolorów (kolory kontrastowe), ale również chciałam pokazać Wam, że w tym wieku (bardziej w drugim półroczu pierwszego roku życia dziecka) możemy już wprowadzać książeczki wspierające rozwój mowy.

Prezent na Mikołajki
Numer 1 to klasyka gatunku, czyli książeczki kontrastowe, najlepsze dla małych dzieci, które po prostu widzą je najlepiej – pozwolą wspierać skupianie wzroku, ale również zwyczajnie zainteresują Wasze maluchy. Ja jestem wielką fanką całej serii Oczami Maluszka, w szczególności kart w teczce. 

Serię OCZAMI MALUSZKA kupicie między innymi TUTAJ. Cena od 15, 72 zł do 23,62 zł (karty).

Pozycja numer 2 to chyba klasyka – najwspanialsza i kultowa już książka do nauki pierwszych słów (a właściwie onomatopei) – uwaga! jest tak cudowna, że naprawdę ciężko ją dostać. TUTAJ jest dostępna po zamówieniu (cena 34,90 zł). 

Książka numer 3 to reprezentantka całej serii ALINKA, czyli kolejna propozycja dla najmłodszych – prosta forma, podstawowe kolory, z perspektywy dorosłego zupełna abstrakcja, ale na dzieci działa jak magnez 🙂 

Książki z serii ALINKA znajdziecie TUTAJ, cena 19,67 (niektóre są w promocji za 10,58 zł).

Pozycja numer 4 to seria książek Herve Tulleta (o trzech z nich pisałam bardziej szczegółowo w CZYTELNICZYCH SOBOTACH TUTAJ). Przez pewien czas były to zdecydowanie najulubieńsze książeczki Frankowe, a i teraz zdarza mu się do nich wracać, ponieważ można je „czytać” na wiele sposobów (ćwiczymy tu także kreatywność rodzica). Książeczki obrazkowe bez tekstu, mają służyć samodzielnemu oglądaniu lub stanowić pretekst do „czytania” wraz z osobą dorosłą (lub innym dzieckiem) oraz do tworzenia własnych historyjek. Schodkowy układ stron sprawia, że małemu dziecku łatwiej jest je przewracać. 

Kupicie je w zestawie (4 książki) za 73,72 zł TUTAJ. Lub osobno: UFO KUKU TUTAJ, SUPER TATA TUTAJ, JUŻ JADĘ TUTAJ, DUŻY CZY MAŁY TUTAJ (każda ok. 22 zł).

Ostatnia moja propozycja, to próba znalezienia zamiennika dla tak trudno dostępnej „Księgi Dźwięków”, czyli książeczki do nauki pierwszych słów (dźwiękonaśladowczych) – no więc istnieje taka, to właściwie cała seria książeczek ONOMATO. Powyżej na zdjęciu dwie propozycje pod numerem 5 to „ONOMATO domowe przedmioty” oraz „ONOMATO hałaśliwe przedmioty”

Pierwszą kupicie TUTAJ za 5,19 zł, a drugą TUTAJ za 4,63 zł.

KSIĄŻKI DLA DZIECI OD 1 ROKU WZWYŻ

W wyborze książek dla tej grupy wiekowej kierowałam się dwoma kryteriami – wybierałam książki z dużą ilością szczegółów (bo w tym wieku możemy już ćwiczyć spostrzegawczość, koncentrację, wyszukiwania konkretnych przedmiotów) oraz książki, które mogą pomóc w nauce mówienia.

Prezent na Mikołajki
Numer 1 to książka, którą znają chyba wszyscy – „Rok w lesie” to pełna szczegółów książka obrazkowa, w której poznajemy życie lasu pokazane z podziałem na miesiące – widzimy, jak zmieniają się pory roku, co robią zwierzęta, co dzieje się z roślinnością. 

Przepiękna książka, która może posłużyć przez wiele lat – dla małych dzieci (tym bardziej, że kartki są wykonane ze sztywnego kartonu) nadaje się do rozpoznawania zwierząt, znajdowania ich na pełnych szczegółów kartkach, dla starszych jako pretekst do rozmowy o zmienności przyrody, porach roku etc. 

Z serii „Rok w…” ukazały się już trzy książki, utrzymane w bardzo podobnym klimacie. „Rok w lesie” kupicie na przykład TUTAJ w cenie 35,47 zł. Dwie pozostałe części to „Rok w przedszkolu” i „Rok w mieście”

Pierwszą kupicie TUTAJ (cena 35,47), a drugą TUTAJ (cena 35,47).

Numer 2 to również znana seria „Miasteczko MAMOKO” – książki pełne szczegółów, z twardymi kartkami, wydane w dużym formacie – idealne! Również książki na lata – na początku wypatrujemy przedmiotów, a dzięki wielu szczegółom dziecko ćwiczy koncentrację i spostrzegawczość. Później możemy bawić się książkami na inne sposoby. Jakie? A to już sprawdźcie sami! 🙂 

Książki z serii MAMOKO kupicie na przykład TUTAJ (ceny ok. 26 zł).

Moja propozycja numer 3 to „MOJA PIERWSZA ENCYKLOPEDIA OBRAZKOWA” – kolejna książka z twardymi stronami i wydana w dużym formacie. Praktycznie bez słów, za to z ogromną ilością obrazków pogrupowanych w kategorie, takie jak dom, na wsi, rodzina i emocje itp. Ilustracje te motywują nas do rozmowy z dzieckiem, nauki nazywania przedmiotów, znajdywania ich itd. Dodatkową atrakcją dla starszych dzieci jest ukrywający się na każdej ze stron mały króliczek – dodatkowy trening spostrzegawczości!

„Moja pierwszą encyklopedię obrazkową” kupicie TUTAJ – cena 31,52 zł.

Numer 4 to „PUCIO UCZY SIĘ MÓWIĆ” – książka wspomagająca naukę mówienia, bogata w wyrazy dźwiękonaśladowcze, napisana przez pedagoga dziecięcego i logopedę. Przepiękne, niebanalne ilustracje, a na dole każdej strony powtórzenie istotnych wyrazów – dodatkowy sposób na aktywizację dzieci. Wszystkie strony są kartonowe, czyli trudniejsze do zniszczenia przez małe, lepkie rączki 🙂

„PUCIO UCZY SIĘ MÓWIĆ” kupicie TUTAJ (cena 31,52 zł).

Ostatnia propozycja w tej kategorii wiekowej to numer 5 – „WSZYSCY ZIEWAJĄ”, jedyna w tej grupie książka, której strony nie są kartonowe, jednak urzekła mnie na tyle, że musiałam ją uwzględnić. To nie tylko kolorowa książka dla najmłodszych, zawierająca idealne dla małych dzieci, duże, wyraźne ilustracje, bez zbędnego, rozpraszającego tła – dodatkowo z małą ilością tekstu. Ale również książka angażująca dziecko – dzięki ruchomym elementom 🙂 

Wszystkie buzie zwierząt otwierają się, ziewając. Bardzo ciekawa propozycja, pięknie wydana. Jeśli jesteście ciekawi jej recenzji (jest również filmik), zerknijcie na ten wpis <<KLIK!>>.

Książkę „WSZYSCY ZIEWAJĄ” kupicie na przykład TUTAJ (cena 34,90 zł).

KSIĄŻKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Tu mam dla Was najwięcej propozycji, mimo że to nie w tej grupie wiekowej się specjalizuję 😉 Może wybierałam to, co sama by chciała dostać mała Patrycja? 🙂

Czym się kierowałam? Wybierałam książki, które mogą spróbować zaspokoić ten ogromny głód wiedzy, który mają dzieci w tym wieku!

Prezent na Mikołajki
Numer 1 to jedna ze wspanialszych książek, jaką miałam okazję trzymać w rękach (ach, ci Mizielińscy!). „POD ZIEMIĄ, POD WODĄ” to duży, dwustronny album – z jednej strony dowiadujemy się, co znajduje się pod wodą, a z drugiej – co pod ziemią. Ilustracje charakterystyczne, mocne kolory. Bardzo moja estetyka. 

Treść z kolei zaspokoi ciekawość niejednego rządnego wiedzy dziecka, a nawet zadziwi dorosłego! Z każdej strony zaczynamy podobnie – tuż pod powierzchnią wody lub ziemi, i schodzimy coraz głębiej i głębiej. 

„POD ZIEMIĄ, POD WODĄ” kupicie TUTAJ (cena 48,68 zł – warta każdej złotówki!). Idealna książka na prezent.

Numer 2 to „MAPY” (znowu Mizielińscy!) to nietypowy atlas świata, gdzie na każdej stronie poznajemy kraje i charakterystyczne dla nich zwierzęta, rośliny, budowle, ciekawostki geograficzne czy historyczne. Dowiemy się stąd o zwyczajach danego kraju, strojach ludowych czy przysmakach i zwyczajach kulinarnych – wszystko przekazane nam zostaje przy pomocy obrazków i krótkich adnotacji. Przepięknie wydana, przecudne ilustracje, książka na lata.

„MAPY” kupicie TUTAJ (cena 62,95 zł). Również świetna propozycja na prezent.

Numer 3 to „ANIMALIUM”, czyli tak naprawdę przepięknie ilustrowany album o zwierzętach – duże ilustracje, w odrobinę retro klimacie, mają swój specyficzny urok. Książkę podzielono na sześć rozdziałów: Bezkręgowce, Ryby, Płazy, Gady, Ptaki oraz Ssaki. Mamy tu naprawdę dużo informacji – książka na lata, dla czytelnika w każdym wieku.

„ANIMALIUM” kupicie TUTAJ (cena 51,27 zł).

Po numerem 4 kryją się „PSZCZOŁY”, czyli kolejny ogromny album, tym razem tylko o pszczołach, z przepięknymi ilustracjami Piotra Sochy (i to te ilustracje grają tu pierwsze skrzypce) oraz tekstem Wojciecha Grajkowskiego, który, mimo że jest doktorem biologii, stworzył naprawdę ciekawy i przystępny dla każdego tekst.

„PSZCZOŁY” kupicie na przykład TUTAJ (cena 47,32 zł).

Moja propozycja numer 5 to „SUPER ZWIERZAKI” – ta książka od dawna już czeka na swoją recenzję w CZYTELNICZYCH SOBOTACH. Kolejna książka o zwierzętach – ale napisana w zupełnie nowatorski sposób. W role superbohaterów wcieliły się zwierzęta – każde z nich ma przecież jakieś super moce! Każdemu zwierzęciu poświęcono jedną stronę – lista jego „mocy” jest jasna i klarowna. Dodatkowo opisano również inne cechy, na przykład największe słabostki, superwyczyny.

Bardzo ciekawa propozycja dla dzieci zainteresowanych superbohaterami (możemy zobaczyć, że superbohaterowie są wśród nas!). Dodatkowo można się z niej wiele nauczyć, a któż jest bardziej rządny wiedzy niż dzieciaki?

„SUPER ZWIERZAKI” kupicie TUTAJ (cena 27,57 zł).

Numer 6 to „ALE PATENT” – to książka pokazująca historię wynalazków, którym…no cóż… nie udało się podbić świata 🙂 Jednak czasami prowadziły do powstania innych, bardziej praktycznych przedmiotów. Ilustracje (Mizielińscy!) są wspaniałe, trochę fantastyczne, trochę absurdalne (jak też czasem i same wynalazki), ale nie przynudzają na przykład zbędnymi schematami. Dla mnie to przede wszystkim książka o ludzkiej kreatywności, pomysłowości oraz potrzebie wymyślania innowacji.

„ALE PATENT” kupicie TUTAJ (cena 33,18 zł).

Numer 7 to „10×10” autorstwa mojego ukochanego Herve Tulleta – tu oprócz frajdy, zazwyczaj obecnej w książkach tego autora,  mamy bardzo duży aspekt edukacyjny  – całość podzielona jest na 10 rozdziałów, wśród nich kolory, cyfry, kształty, a nawet historia życia na naszej planecie. Każdy rozdział ma 10 stron, na których musi się zmieścić wszystko, co można na dany temat powiedzieć – jak przy kształtach, czy kolorach sprawa nie jest zbyt trudna, tak przy historii życia sprawa jest już trochę trudniejsza 🙂

„10×10” kupicie TUTAJ (cena 27,57 zł).

Ostatnia propozycja na dziś to numer 8, czyli „KRÓLIK ILUZJONISTA”Tytułowy Królik zabiera nas w świat magii i iluzji, na pięknie ilustrowanych kartkach książki znajdziemy ponad 25 sztuczek magicznych, a właściwie złudzeń optycznych – przy każdej opis, w jaki sposób wykonać „ćwiczenie”, by uzyskać pożądany, magiczny efekt. 


Ta książka to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, my z mężem wyrywaliśmy ją sobie z rąk 🙂 Poza tym jestem ogromną fanką książek angażujących czytelnika, książek, z którymi można „coś” zrobić, oprócz czytania, w pewien sposób interaktywnych. 


„KRÓLIKA ILUZJONISTĘ” kupicie TUTAJ (cena 20,42 zł).

A jeżeli wciąż szukacie inspiracji książkowych, zajrzyjcie do mojego cyklu CZYTELNICZE SOBOTY <<KLIK!!>>, w których znajdziecie bardzo dużo książek dla dzieci w każdym wieku.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK