inspiracje najnowsze pierwszy rok pokój dziecka pokój noworodka porady przestrzeń dziecka

Pokój maluszka – jak powinien wyglądać?

Pokój maluszka - jak powinien wyglądać?

Szykujesz się na przywitanie w domowym zaciszu najmłodszego członka rodziny? Wiadomo, że mowa tutaj nie tylko o przygotowaniu psychicznym, ale również rzeczowym – przecież takiemu maluszkowi musisz przygotować całą niezbędną wyprawkę, wszystkie akcesoria, które ułatwią Ci początkowe działania przy pielęgnacji niemowlaka. I oczywiście – jeśli tylko jest na to miejsce – trzeba maluchowi urządzić jego własny pokój.

Twój kaprys…

Prawda jest taka, że wielu rodziców wpada w prawdziwy szał, jeśli chodzi o urządzanie pokoju dla dziecka. Kupują mnóstwo różnego rodzaju gadżetów, które błyszczą, grają, migają – słowem, wprowadzają zamęt w całym domu. Przyjęło się, że jeśli dziewczynka, to wszystko powinno być różowe, jeśli chłopczyk to niebieskie. Ale czy faktycznie tak powinien wyglądać pokój nowego członka rodziny? Czy naprawdę jesteś przekonana, że jednolity kolor wszędzie to dobry pomysł? Bo wyobraź sobie, że to Ty musisz spędzać cały czas w różowym czy niebieskim kolorze… Nie byłoby to chyba zbyt fajne… Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Urządzając pokój niemowlaka, wielu rodziców przykłada wagę nie do tego co najważniejsze, ale do tego, co się im najbardziej podoba. Tworzą SWÓJ wymarzony pokój dziecięcy. Nie popełnij tego błędu, bo przecież zamysł jest taki, aby to Twoje maleństwo się w nim dobrze czuło…

Jakie barwy rządzą?

Omówiliśmy już, że róż i niebieski nie muszą być wszędzie. Mało tego, teraz powoli wycofujemy się z tej odwiecznej kolorystyki – dzieci ubierane są w ubranka o różnych kolorach, jak również dekoracje pokojów maleństw są w różnych tonacjach kolorystycznych. A jako, że koloroterapia ma duży wpływ na rozwój dziecka, warto wiedzieć, które kolory zdecydowanie rządzą. Przede wszystkim zapamiętaj, że najmłodsze dzieci czują się dobrze w kolorach cielistych, takich jak beż, róż- przypominają im odcień skóry matki. Jasne, pastelowe barwy pobudzają umysł dziecka i sprawiają, że jest maluchem pogodnym. Jakie kolory sprawią, że maluch będzie oazą spokoju?
Postaw na biel, zieleń, fiolet. Natomiast jeśli urządzisz pokój dziecka w żywych barwach, takich jak czerwony, żółty czy pomarańczowy, możesz być pewna, że maluch będzie nadmiernie pobudzony i będzie miał problemy z zasypianiem. Podczas dobierania koloru ścian, pamiętaj, aby zachowana była równowaga – zbyt dużo danego koloru na ścianie wcale nie musi być dobrym wyborem. Zrezygnuj również z różnego rodzaju naklejek, świecących gwiazdek na suficie, tapet w różnych krzykliwych kolorach – to dla takiego malucha za dużo bodźców na raz, co może spowodować jego drażliwość. Na ozdoby tego rodzaju jeszcze przyjdzie czas.

Dużo rzeczy czy dużo przestrzeni?

Zdecydowanie dużo przestrzeni. Przyda się ona każdemu dziecku, bez względu na wiek. Meble dziecięce warto wybrać w sposób przemyślany. A zbyt dużo szaf, szafek, komód czy przeszkód na drodze, utrudnia życie zarówno maluchowi jak i Tobie. Przede wszystkim pamiętaj jednak o tym, aby z pokoju malucha wynieść telewizor – jest on tutaj zupełnie zbędny i tylko będzie denerwował dziecko. Niezbędne jest zaś odpowiednie zabezpieczenie pokoju malucha. Zaślepki do kontaktów i mocowania regałów do ścian to konieczność. Można też rozważyć nakładki na narożniki, blokady szuflad i szafek, podkładki pod drzwi.

A z czasem…

Przygotowałaś doskonałe lokum dla swojego dziecka. Pamiętaj jednak, że z czasem konieczne będą tam pewne zmiany. Dziecko wraz z wiekiem będzie miało ukochanych bohaterów, ulubione kolory – trzeba będzie więc przygotować się na kolejny remont.
Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem http://www.enfamil.pl
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

Powiązane wpisy