– Tylko nie rób tak, jak on chce – powiedziała mijająca mnie Pani. Plus dla niej, że rozpoznała, że Franek to chłopak, zazwyczaj przechodnie widzą w nim dziewczynkę. Ale słowa, które wypowiedziała, to hasło powtarzane przez nasze matki, teściowe, sąsiadki, a nawet nasze rówieśniczki, słowa, które niosą się jako ta najważniejsza mądrość macierzyństwa, arcyrada, klucz do wychowania idealnego dziecka: Nie rób tak jak on chce, nie pokazuj, że on rządzi Tobą! Bo jeśli zobaczy, że tak może NIGDY JUŻ nie odpuści. 

 
A teraz spójrz na swoje dziecko. Niech Cię pozory nie zmylą – to nie słodki noworodek, niemowlak, kilkulatek – to Szatan przyobleczony w ludzką skórę, to największy taktyk na świecie – to on, najbardziej wyrachowane wśród stworzeń wszechświata – DZIECKO.
 
Cały czas od maleńkości czyha tylko na ten moment Twojej słabości, kiedy niewyspana i zmęczona, powiesz: – ok, niech będzie jak chcesz. I odpuścisz. Oj – błąd – NIGDY nie odpuszczaj, NIGDY nie pokazuj, że dziecko Tobą rządzi. Przecież wiadomo, że rządzisz TY I TYLKO TY. Wszechwiedzący dorosły. 
 
Taka sytuacja: Wchodzę do sąsiadów oddać pożyczone jajka i nagle widzę ją – znajomą, której nie lubię, nie znoszę i Bóg wie, co jeszcze. Nie chcę tu być. A sąsiadka zaprasza na kawę. Ale wymawiam się czymś, przyjdę jutro na spokojnie. Wychodzę – logiczne prawda?
 
Sytuacja nr 2: Wchodzę do sąsiadów oddać pożyczone jajka, jestem z mężem. I on nagle widzi jego – znajomego, którego nie lubi, nie znosi i Bóg wie, co jeszcze. K. nie chce tu być. A sąsiadka zaprasza na kawę. K. pokazuje całym sobą, że nie. Ja też widzę tego znajomego, którego nie lubi. Kumam. Wychodzimy.
 
Sytuacja 3: Wchodzę do sąsiadów oddać pożyczone jajka z Frankiem i widzę, że Franek nie chce tam być. Mówi: „Nie, nie, nie, mama. Tam” – i pokazuje na zewnątrz. Rozumiem, szanuję, żegnam się i wychodzimy. Co słyszę za plecami? „Ale daje sobą rządzić!”.
 
Naprawdę? Bo mi się wydaję, że te trzy sytuacje są podobne i każdy zasługuje w nich na to samo zrozumienie i uszanowanie swojego zdania. Kurcze, mylę się?


Chciałabym, by mój syn wzrastał w poczuciu, że jego zdanie się liczy, że nie musi wybierać między walką o siebie a odpuszczeniem – może wybrać trzecią drogę – mówienie wprost o uczuciach, emocjach, pragnieniach, dorosłą komunikację. Chcę by wiedział, że zasługuje na wysłuchanie, a to, co komunikuje się liczy. 

 
I to są małe rzeczy – w imię czego mam siedzieć u sąsiadki, w imię czego mam nie pozwalać mu skakać po kałuży? Pani ze wstępu wypowiedziała do mnie to zdanie, kiedy Franek radośnie podtapiał się w kałuży, a ja #zlamatka zamiast wrzeszczeć na niego i natychmiast kazać mu wyjść i do domu! jak mogłeś! nowe ciuchy całe mokre! – nie, ja stałam i się śmiałam 🙂 O tym w ogóle musi powstać osobny wpis – moje dziecko w kałuży, a reakcje przechodniów. 
 
Taka refleksja – spójrzmy na nasze dziecko jeszcze raz. Naprawdę widzisz w nim wyrachowanego terrorystę, który marzy o przejęciu kontroli nad Tobą? A teraz spójrz w lustro. Naprawdę widzisz w nim wszechwiedzącego dorosłego?
 
***
 
KONKURS!!!
 
Ale – żeby nie było tak poważnie tylko – mam z okazji tej kałuży i w ogóle konkurs dla Was! 

Konkurs, w którym pokażecie Wasze dziecko w szale zabawy, nie musi być na dworze, ale chcę zobaczyć dziecięcą radość, dziecięce zapomnienie, może być brud może być bałagan, może być kałuża, błoto, śnieg – pokażcie, że jednak niczym nie grozi robienie tego, jak dziecko chce 🙂

Do wygrania jest zestaw butelek i sterylizator od CANPOL BABIES.

Butelki i sterylizator parowy Canpol Babies

 

CO NALEŻY ZROBIĆ?
 
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie zdjęcia swojego dziecka w szale zabawy – chcę zobaczyć niczym nieskrępowaną dziecięcą radość 🙂
 
Zdjęcie możecie wysyłać na mejla mamowato@gmail.com lub umieszczać pod postem konkursowym na Facebooku TUTAJ. Miło mi będzie jeśli polubicie profil mamowato.pl oraz Canpol Babies na Facebooku, udostępnicie post konkursowy (link do postu na Facebooku TUTAJ) oraz zaprosicie do zabawy znajomych!
 
Zestaw butelek i sterylizator parowy od Canpol Babies
 
Spośród nadesłanych zdjęć wybiorę jedno subiektywnie najlepsze – autorka tego zdjęcia zostanie nagrodzona zestawem butelek i sterylizatorem parowym  z powyższego obrazka! Sponsorem nagród jest firma Canpol Babies.

Konkurs trwa od momentu opublikowania tego wpisu (19.12) do 28.12 do godziny 23:59 🙂 Zwycięzcę podam najpóźniej wieczorem 29.12 pod tym wpisem.

REGULAMIN:

1. Konkurs organizowany jest przez www.mamowato.pl, a sponsorem nagród jest Canpol Babies.
2. Nagrodą w konkursie jest zestaw butelek oraz sterylizator parowy
3. Konkurs zaczyna się 19.12.2016 i kończy 28.12.2016 Wyniki zostaną podane pod tym wpisem najpóźniej wieczorem 29.12.2016
4. Wysyłka nagrody tylko na terenie Polski (za wysyłkę odpowiada sponsor nagrody).
5. Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez organizatora konkursu na podstawie subiektywnej oceny nadesłanych zdjęć.
6. Promocja nie jest żaden sposób sponsorowana czy przeprowadzana przez serwis Facebook.
7. Jeśli zwycięzca nie dostarczy swych danych do wysyłki w ciągu trzech dni od ogłoszenia wyników, organizator konkursu wyznacza nowego zwycięzcę. 

POWODZENIA!!!


KONKURS WYGRYWA PANI KATARZYNA GŁOWACKA!!! Serdecznie gratuluję – wybór jak zwykle był trudny – tak chciałoby się nagrodzić wszystkie prace! Tyle ich było – prawie trzydzieści na Facebooku i jeszcze zgłoszenia wysyłane we wiadomości prywatnej! Pani Kasiu – potrzebuję Pani danych do wysyłki nagrody – proszę o kontakt na mamowato@gmail.com lub na Facebooku we wiadomości prywatnej! 
 
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK