co u nas inspiracje maria montessori metoda montessori montessori myślę sobie najnowsze polaryzacja uwagi skupienie

Jak pomóc dziecku się skupić?

Jak pomóc dziecku się skupić, polaryzacja uwagi, koncentracja, montessori


Jak pomóc dziecku się skupić? Jak sprawić, by samo umiało się bawić, zająć się zabawą? Jak? Po pierwsze – pozwól mu 🙂 A po drugie – stwórz mu dobre warunki.

Jak pomóc dziecku się skupić?

Po pierwszepozwól – czyli nie zagaduj, nie podsuwaj gotowych rozwiązań, nie bądź wszechobecnym narratorem zabaw Twojego dziecka. Daj mu przestrzeń! Bądźmy obok, służmy pomocą, ale nie ingerujmy bez potrzeby.


Po drugie – no właśnie – mówiąc o przestrzeni. Mam wrażenie, że w pokojach dzieci panuje niestety przesyt zabawek. Albo zabawki są trudno dostępne – poukładane na wysokości dorosłego, nie dziecka. Nie chcę wyjść na oceniającą Matkę Polkę Blogerkę, bo Ci co mnie czytają wiedzą (no chyba wiecie, co? :)), że daleko mi do tego. Ale kurde, trochę tak jest – zabawek jest za dużo, poupychane, poukładane tak, że dziecku ciężko do nich sięgnąć.

Maria Montessori, o której wspominałam przy okazji tego wpisu <<KLIK!>> odkryła coś takiego, co nazwała zjawiskiem polaryzacji uwagi – to zjawisko długotrwałego (pamiętajmy, ze przy dzieciach długotrwały ma trochę inny wymiar) i głębokiego zainteresowania jakąś czynnością. Bardzo często połączone jest to z powtarzaniem tej czynności. Podczas polaryzacji uwagi rozwój aż kipi, a dziecko wzrasta w poczuciu, że samo odkryło daną rzecz.

Aby zjawisko polaryzacji uwagi miało większą szansę zaistnieć, należy przede wszystkim zapewnić dziecku odpowiednią przestrzeń do działania.

Przede wszystkim przedmiotów w otoczeniu dziecka nie powinno być zbyt dużo – powinny być poukładane i łatwo dostępne dla dziecka. Porządek, ład i minimalizm sprawdzą się tu idealnie. Rzeczy powinny być wyeksponowane – po prostu leżeć na półkach lub być w łatwo dostępnych koszykach, czy pojemnikach – najlepiej nie zamykanych i nie dużych, by dziecko widziało, co jest w środku. 

Warto zmieniać zabawki co pewien czas, kiedy zauważymy, że dziecko się nimi już nie bawi – nie, nie musimy kupować nowych 🙂 Z pewnością mamy ich tyle, że starczy na podmiankę, a zabawki, którymi dziecko się aktualnie nie bawi, możemy schować do szafy 🙂

Warto też przygotować przestrzeń na dziecko – polaryzacja uwagi następuje najczęściej rano, po śniadaniu – dziecko jest wypoczęte i najedzone no i gotowe do zabawy! 

Ja wieczorem przygotowuję zabawki na następny dzień – na stoliku kładę świeży papier, tak by zachęcał do rysowania. Wszystkie układanki i puzzle nie leżą gotowe i ułożone, tak by cieszyły oko dorosłego. Elementy do ułożenia trzymam zawsze w małym koszyczku lub pojemniku obok planszy, czy innych akcesoriów do danej układanki. 

Niech dziecko nie podchodzi do gotowego, ułożonego przedmiotu – to nie zachęca do działania. Dodatkowym plusem jest to, że po kilku razach Wasze dzieci zaczną odkładać puzzle czy inne klocki do tego pojemnika, czyli właściwie sprzątać po sobie – tylko, że dla nich to nie sprzątanie, ale dodatkowa zabawa (chyba każda mama dziecka w wieku 1-2 wie, jak one uwielbiają przekładać rzeczy z miejsca w miejsce, z pojemnika do pojemnika). 

Oczywiście, dziecko nie powinno być wtedy rozpraszane – niestety telewizor powinien pozostać wyłączony. Ale plusem ewidentnym jest to, że Wasze dziecko ma sobie tę polaryzację, a Wy za to ciepłą kawę z rana <3 Może bez Dzień Dobry TVN, ale zawsze 😉 

Oczywiście żartuję, ale powiem Wam zupełnie już szczerze, że widok mojego dziecka skupionego nad jakąś czynnością, próbującego znaleźć rozwiązanie, poznać działanie jakiegoś przedmiotu, jest bezcenny – patrzeć na kogoś, kto każdego dnia odkrywa świat – dosłownie! – to najpiękniejszy widok.

Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

Powiązane wpisy