co u nas drugi rok inspiracje kącik twórczy kredki malowanie montessori motoryka mała najnowsze recenzje rysowanie

Kącik twórczy dla małego dziecka

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie


Ostatnio we wiadomościach prywatnych pytacie często o kącik twórczy, który czasem przewija się na zdjęciach z Frankowej strefy zabaw – pytacie, czym kierowałam się, przy jego tworzeniu, na co zwracałam uwagę i skąd czerpałam pomysły? A przede wszystkim, czy nie bałam się dewastacji związanej z wolnym dostępem 20 miesięcznego dziecka do kredek i farb? Dziś postaram się odpowiedzieć na te pytania 🙂


Nie zaskoczę Was chyba mówiąc, że przy tworzeniu Frankowego kącika twórczego kierowałam się niektórymi z zasad pedagogiki Montessori. Na ten temat powstało już kilka wpisów, jeśli macie ochotę, zerknijcie tutaj:

Jeśli słyszeliście już co nie co o zasadach Montessori, opisywane przeze mnie rzeczy nie będą dla Ciebie odkrywcze ani nowe, jeśli jednak to dla Ciebie nowość, mam nadzieję, że Cię zainspiruję. 

Jedną z głównych zasad urządzania wnętrza dla dziecka w duchu Montessori (nie tylko w tym duchu zresztą) jest, by dziecko miało do wszystkiego dostęp, by nie musiało o nic prosić. Ale z drugiej strony nie wszystkie rzeczy są wyłożone, niektóre zabawki mamy schowane, a pozostając w temacie kącika twórczego, nie wykładam Frankowi wszystkich kredek, pisaków i farb, jakie mamy w domu

No więc jak pogodzić te dwie zasady? Chodzi o to, by to, co znajduje się w przestrzeni dziecka i jest dla niego widoczne, było w zasięgu jego ręki. Jeśli chcesz schować niektóre rzeczy, zrób to tak, by Twoje dziecko ich nie widziało. 

Po co to robić? Rzeczy trzymane na wierzchu zachęcają dziecko do spontanicznej zabawy, nie potrzebuje prosić dorosłego o podanie czegoś. Małe dzieci nie planują swoich aktywności, przechodzą koło stolika, widzą kartkę, kredkę i zaczynają rysować. To nie odbywa się w ten sposób, że dziecko zaplanuje: “O, jak skończę bawić się tą zabawką, poproszę mamę o kartkę i kredki”. 

Po co chować niektóre rzeczy? Głównie chodzi o przebodźcowanie – za dużo kredek, pisaków, farbek, może sprawić, że dziecko nie będzie chętnie angażowało się w daną aktywność. Po drugie – minimalizm i przejrzystość są przyjacielami działania – nie bez powodu przed zaczęciem nauki mamy ochotę posprzątać swoje biurko 🙂

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie


Kolejna rzecz – właśnie a propos minimalizmu i przejrzystości – porządek. Oraz kącik przygotowany na dziecko. Co wieczór ogarniam Frankowy kącik twórczy przygotowując go na następny dzień. Zmieniam papier, zmywam tablicę. Naciągam nowy papier na tablicę oraz kładę papier na stolik – zachęcam Franka do rysowania zarówno na tablicy, jak i na stoliku – to trochę inne czynności jeśli chodzi o motorykę małą i chciałabym, by miał możliwość ćwiczyć obie. 

Fakt, że rzeczy mają swoje miejsce pomaga nam trzymać tę strefę w ryzach również w ciągu dnia – uwierzcie mi, że dziecko obserwujące to, że rzeczy mają swoje miejsce, na które rodzice konsekwentnie je odkładają, bardzo szybko to podłapują. A dla małych dzieci wkładanie rzeczy do pojemnika czy koszyka jest równie świetną zabawą, jak używanie ich – warto skorzystać z tej fazy rozwojowej 🙂

Czy nie bałam się pomalowanych ścian, brudnych podłóg? Nie. Po prostu nie było to dla mnie takie ważne. Oczywiście, że Franek bazgroli po ścianach. Oczywiście, że 76542 dziennie mówię, że rysujemy po papierze. I wiecie co? Każdego dnia mówię tak jakby mniej. I o to chodzi! A na świecie są dużo większe nieszczęścia niż jedna pomalowana ściana. Zresztą Frankowe esy floresy możecie podziwiać u nas nie tylko na ścianie, ale również na jego stole, krzesłach, pojemniku na kredki, na tablicy 🙂

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie

Kącik twórczy dla małego dziecka, malowanie, tworzenie, rysowanie


Jeśli chodzi o konkretne elementy naszego kącika twórczego – ja jako naczelny człowiek Ikei (i Lidla) oczywiście mam połowę rzeczy stamtąd (tablica, stolik, krzesełka, które są w komplecie ze stolikiem). Drewniany pojemnik na kredki to Dreweks. Stamtąd również pochodzi drewniana skrzyneczka na farby, którą możecie zobaczyć pod tablicą. 

Jeśli chodzi o rysowanie i malowanie, ostatnio ograniczam pisaki i farby, a skupiam się na kredkach i kredzie – nasze ulubione kredki to aktualnie trójkątne – najwygodniej się je Frankowi trzyma (na przykład te od Faber Castell, trójkolorowe, z dodatkową strefą zapobiegającą ślizganiu się małych paluszków). 

Z Faber Castell polecam Wam też kredę tablicową, bo ma coś za co pokochałam ją w jednej sekundzie – papierową obwolutę, dzięki której ręce się nie brudzą. Jest bezpyłowa i odporna na złamanie (lub inaczej – nie tak prosto ją złamać, jak inne kredy ;).

Kreda tablicowa Faber Castell
Kredki trójkoloroweFaber Castell
TablicaIkea
Pojemnik na materiały do rysowaniaDreweks
Skrzyneczka na farby pod tablicą Dreweks
Stolik i krzesłaIkea

Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

Powiązane wpisy