Zrobiłam ostatnio czystkę w grupach, do których należałam na Facebooku. Niestety, coś jednak jest w tym micie matki z forum, co to na wszystko szuka tam odpowiedzi. Pal licho, jeśli szuka inspiracji na obiad, lub pyta jak sprać plamę z buraka. Gorzej, kiedy grupy na Facebooku pełnią rolę lekarzy, prawników, doradców laktacyjnych, tłumaczy czy innych specjalistów.

 
Nie chcę nikogo urazić, znacie mnie i wiecie, że daleka jestem od oceniania. Bo to nie jest tylko kwestia matek na forach czy grupach, tylko po prostu ludzi. Nie wiem też, co kieruje takimi osobami – chęć zaoszczędzenia pieniędzy, czasu, czasem lenistwo? Nie wiem. Wiem natomiast, że z niektórymi sprawami po prostu idzie się do SPECJALISTY.
 
Przykład niezagrażający nikomu: jestem sobie w takiej grupie dotyczącej języka norweskiego. I fajnie – ludzie sobie polecają różne strony, książki, fajne i ciekawe materiały do nauki itp. Ale nie ma dnia, by ktoś nie wrzucił tekstu po norwesku z dopiskiem „możecie mi to przetłumaczyć?”. Tylko, że to nie są dwie linijki, to jest autentycznie strona lub nawet kilka i nie jest to email do koleżanki, tylko tekst specjalistyczny, albo dokumenty z sądu lub badania lekarskie. Takie rzeczy zanosi się do tłumacza, po prostu, do SPECJALISTY.
 
Podobnie z poradami prawnymi – jasne, można zasięgnąć informacji, zapytać, co w danej sytuacji zrobić, ale koleżanki z grupy nie napiszą za Ciebie pisma procesowego!
 
Ale są gorsze sytuacje – sytuacje groźniejsze. Czytam więc wpis na grupie, gdzie młoda mama pyta, co ma zrobić z dzieckiem 8 miesięcznym , któremu od trzech dni nie może zbić gorączki, i które od dwóch dni wymiotuje. Bo koleżanki na grupie jej powiedziały, że to może być trzydniówka i żeby poczekać, ale teraz to już trzeci dzień minął i co ona ma zrobić? Poradźcie? Dziewczyny, seriously? Co poradźcie? Kup wehikuł czasu i najpóźniej wczoraj idź z dzieckiem do lekarza? Musisz iść do SPECJALISTY.
 
 
Ja wiem, że na forach są często wykwalifikowane osoby, czasem lekarz, czasem tłumacz, ale po pierwsze nic nie zastąpi kontaktu pacjenta z lekarzem na żywo, na podstawie notki na grupie nikt nie powinien stawiać diagnozy! Poza tym to czyjaś praca, czas, a za tym idzie też wynagrodzenie. Żaden dobry tłumacz nie przetłumaczy Ci DOBRZE tekstu na grupie, za jednego like’a. Żaden szanujący się prawnik nie siedzi na forum pisząc za darmo opinie prawne. 
 
Rozumiem, że na grupach można szukać wsparcia, informacji, czyjeś opinii, a czasem nawet i rozwiązania niektórych problemów. Jednak nie znajdziemy tam wszystkiego! Chcesz otrzymać pomoc prawną – idziesz do prawnika, chcesz diagnozy – idziesz do lekarza…
 
Jeśli podoba Ci się ten wpis, lub w jakiś sposób uważasz go za przydatny dla siebie, daj mi znać! Możesz polubić mamowato.pl na Facebooku  (tam piszę śmieszne rzeczy, a czasem trochę smutne, albo po prostu zwykłe) zacząć obserwować mnie na Instagramie (tam jest dużo zdjęć i one nie są jakieś ładne, bo trochę nie umiem ich robić), podzielić się tym tekstem przy pomocy poniższych ikonek lub zostawić komentarzBez Was to miejsce nic nie znaczy, cieszę się z każdej Waszej reakcji!

2017© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK