Nikt się nie urodził przedsiębiorcą, ale też nikt nie został nim przez przypadek. Przedsiębiorczości można się nauczyć, a najlepiej zacząć już w wieku dziecięcym, tym bardziej, że polski system edukacji nie zawiera treści, które mogłyby pomóc w rozwijaniu przedsiębiorczości. 

Na czym polega edukacja finansowa?

 
Warto zacząć od samego pojęcia edukacji finansowej. To pojęcie dość mgliste i bardzo szerokie, które obejmuje całą wiedzę i wszystkie umiejętności, wiążące się z zarządzaniem pieniędzmi, ich oszczędzaniem i inwestowaniem. Nie mając pojęcia o mechanizmach rynku, nie można zostać przedsiębiorcą. Dlatego już od pierwszych aktywnych wizyt w sklepie warto przygotowywać dziecko do życia w wolnorynkowym otoczeniu – tłumaczyć cele handlu, zasady posługiwania się pieniędzmi czy odczytywanie cen produktów.
 
Bardzo ważne, aby edukację finansową rozpocząć jak najwcześniej, na przykład w formie gier edukacyjnych – to właśnie na kanwie elementarnej wiedzy stosowanej w praktyce dzieci mogą się dalej rozwijać i samodzielnie oceniać obserwowane zjawiska. Można nawet powiedzieć, że wstępna edukacja finansowa stanowi zalążek przedsiębiorczości, bo przecież każdą firmę planuje się, ocenia i prowadzi, przynajmniej częściowo, z perspektywy finansowej.

Kim jest przedsiębiorczy dorosły?

Przedsiębiorczości nie należy sprowadzać jedynie do prowadzenia firmy. To o wiele szersze pojęcie, które oznacza zdolność do podejmowania decyzji, umiejętność poszukiwania alternatyw i kreatywnego rozwiązywania problemów. Dzieciom najłatwiej jest przedstawić przedsiębiorczość jako coś, co pcha do działania w każdej sytuacji. To zespół określonych cech, które umożliwiają skuteczne działanie, konkurowanie i analizowanie własnych wyborów. Tak rozumiana przedsiębiorczość wymaga zdolności do szacowania ryzyka, pewnej odwagi, odporności na stres, znajomości zagadnień ekonomicznych i umiejętności zarządzania czasem. Najkrócej rzecz ujmując, przedsiębiorczość to po prostu zdolność do postępowania zgodnie z własną hierarchią celów i wartości i nawet jeśli w ten sposób dziecku się tego przedstawić nie da, to należy właśnie w tym kierunku zmierzać.

5 kluczowych umiejętności, które musi opanować dziecko

Nie oszukujmy się – świat nie zawsze sprzyja jednostkom przedsiębiorczym, bo najłatwiej żyje się osobom przeciętnym. Ludzie przedsiębiorczy za to są znacznie szczęśliwsi i częściej osiągają sukces. Zanim to jednak nastąpi, musisz nauczyć swoje dziecko 5 ważnych umiejętności i kompetencji takich jak: 
 
  • Asertywność czyli umiejętność odmawiania. Pozwala oprzeć się presji otoczenia, które zawsze dąży do wyrównania poziomu przez ściągnięcie wybitnych jednostek w dół. Aby stać się przedsiębiorczym dorosłym, już od najmłodszych lat trzeba uczyć się bronić własnego zdania i działać zgodnie z własnymi przekonaniami. Bez tej umiejętności dziecko będzie tylko wykonawcą poleceń i nie będzie miało możliwości rozwijania własnych pomysłów. 
  • Kreatywność, z którą się prawdopodobnie rodzimy, ale którą tracimy, jest niezbędna przedsiębiorczym dorosłym. Dzieci powinny uczyć się działać nieszablonowo – kopiowanie sprawdzonych rozwiązań czasem się przydaje, ale bez umiejętności niestandardowego myślenia nie można rozwiązać jakościowo nowych problemów, a właśnie z pokonywaniem takich wiąże się przedsiębiorczość. 
  • Zdolność do autorefleksji pomaga wyciągać wnioski z własnych doświadczeń. Niech będzie to coś więcej niż wypowiedziane w chwili uniesienia „zastanów się nad swoim zachowaniem”. Każde dziecko, jeśli ma w przyszłości stać się przedsiębiorczym dorosłym, musi mieć świadomość swojego działania i jego konsekwencji. Osobiste doświadczenia są najbogatszym i niewyczerpanym źródłem wiedzy niezbędnej w procesie samodoskonalenia. Warto wykształcić w dzieciach właśnie taką zdolność do autorefleksji i analitycznego podejścia do pewnych problemów.
  • Samodzielne planowanie pozwoli zapanować nad każdym projektem. Zwykle dzieci działają według planów narzuconych z zewnątrz: stałe godziny posiłków, narzucony plan lekcji i zajęć dodatkowych, wyznaczone godziny na zabawy i stała pora nocnego odpoczynku. To pozwala zapewnić dzieciom niezbędne bezpieczeństwo, ale może je ograniczać, dlatego należy dać im już od najmłodszych lat możliwość planowania czasu, a później również budżetu (zamiast gotowych rozwiązań – kieszonkowe, którym dzieci mogą zarządzać pod nadzorem rodziców, ale w miarę samodzielnie). 
  • Podejmowanie decyzji jest najważniejszą ze wszystkich umiejętności. Każdy wybór niesie ze sobą pewne ryzyko i określone konsekwencje, ale podejmując wszystkie decyzje za dzieci, rodzice tylko odbierają im możliwość zdobycia doświadczenia. A kiedyś i tak przyjdzie moment samodzielnego działania – to od wcześniejszego przygotowania zależy czy ta chwila skończy się paraliżującym szokiem, czy będzie katalizatorem dalszego rozwoju. 
 
Nie zapominajmy o tym, że są osoby, od których dzieci uczą się najwięcej – ich rodzice. Dawanie dobrego przykładu i poświęcenie energii na tłumaczenie otaczających nas zjawisk oraz naukę odpowiednich kompetencji to najlepsza recepta na wychowanie świadomego finansowo dorosłego. 
 
Wpis gościnny Jakuba Góreckiego, ekonomisty i redaktora portalu MySaver o tematyce finansowej.

2017© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK