Często pytacie o pranie pieluch wielorazowych, ile z tym roboty, co i jak. Zaskoczę Was, ponieważ roboty nie ma z tym żadnej, w tej chwili to dla mnie po prostu dodatkowe pranie raz na dwa dni. Przy ilości prań, które robię, nie zmienia to wiele w moim życiu 🙂

 

PRANIE PIELUCH WIELORAZOWYCH

Cały proces prania pieluch ograniczyłam do zbędnego minimum – zużyte pieluchy trzymam w wiaderku koło pralki – tylko obsikane po prostu tam wrzucam, jeśli zdarzyła się grubsza akcja, dzięki specjalnym papierkom (link pupuś) wyrzucam ją bezpośrednio do toalety, a na pieluszce pozostaje nic lub naprawdę niewiele (już autentycznie nie pamiętam, kiedy zapierałam pieluchy, chociaż pewnie przy Kaziku sobie niedługo przypomnę).

Raz na da dni wstawiam pranie – zazwyczaj na 40 stopni, chociaż raz na jakiś czas staram się je przeprać w 60 stopniach. Dodaję proszek lub płyn (najczęściej płyn Baby Anthyllis link lub proszek Lovella) – ważne, by środek nie miał za dużo mydła w składzie. Nie dodajemy płynu do płukania, bo może zatłuścić wkłady (nie będą dobrze chłonąć).

 

IGIENIZZANTE BUCATO – ODKAŻACZ DO PIELUCH WIELORAZOWYCH

Właściwie jedyną dodatkową rzeczą, której się trzymam przy praniu pieluch jest dodanie do odkażacza. Kiedyś używałam chyba najsławniejszego w tym temacie Nappy Fresh, jednak od dłuższego czasu jestem wierna alternatywie od Baby Anthyllis – odkażaczowi Igienizzante Bucato.

Pranie pieluch wielorazowych, Igienizzante Bucato

Pranie pieluch wielorazowych, Igienizzante Bucato

Pisałam już o nim wcześniej na blogu RECENZJA IGIENIZZANTE BUCATO, jednak od tego czasu zrobiono wiele porównań oraz przeprowadzono wiele testów dotyczących odkażaczy, stąd chciałam się z Wami podzielić tymi informacjami.

Po pierwsze – po co w ogóle dodawać odkażacz do prania pieluszek?

Temperatura 40 stopni to niestety często zbyt mało, by pozbyć się wszystkich bakterii. Teoretycznie rozwiązaniem jest pranie w 60 stopniach (przynajmniej 20 minut w tej temperaturze), jednak ono może sprawić, że pieluszki szybciej się zniszczą.

Na rynku dostępnych jest kilka odkażaczy – na przykład Nappy Fresh, Mio Fresh czy właśnie używany przeze mnie Igienizzante Bucato. Bardzo dokładnie opisała je Ola z bloga zdrowapupa.pl => odkażacze do pieluch.

Nappy Fresh odkaża dzięki zawartości nadwęglanu sodu, który w połączeniu z wodą i aktywatorem TEAD (bardzo tu upraszczam ten proces chemiczny) daje nam kwas nadoctowy o właściwościach dezynfekujących i wybielających.

Ze środkiem Mio Fresh jest pewien problem, ponieważ nie do końca znany jest jego dokładny skład chemiczny, jedynie grupy związków wymienione na opakowanie, na podstawie których można wnioskować, że odkażanie następuje w wyniku uwalniania aktywnego tlenu.

Na podobnej zasadzie działa również Igienizzante Bucato – uwalnia aktywny tlen o właściwościach odkażających. Jednak to nie jedyna substancja, która odkaża w Igienizzante.

Pranie pieluch wielorazowych, Igienizzante Bucato

Pranie pieluch wielorazowych, Igienizzante Bucato

Pełen skład:

- Sodium Chloride – Chlorek sodu
- Sodium Carbonate Peroxide – Nadtlenowęglan sodu, 
   (właściwości bakteriobójcze i wybielające)
- Sodium Bicarbonate – soda oczyszczona, zmniejsza twardość wody 
- Sodium Carbonate – Węglan sodu, zmniejsza twardość wody 
- Sodium Citrate – Cytrynian sodu, do silnych zabrudzeń, zmiękcza wodę 
- Lavandula Hybrida Oil – olejek lawendowy, zapach
- Linalool – zapach

Igienizzante Bucato działa już w 30 stopniach. Plastikowe opakowanie z miarką można później wykorzystać na wiele sposobów (namoczone myjki czy chusteczki, waciki).

Pachnie, przyjemnie, według mnie intensywność jest ok. Jest biodegradowalny, ekologiczny. Posiada certyfikaty, nie był testowany na zwierzętach. Pojemność to 500g, do jednego prania zaleca się 35g produktu, ja daję 2/3 miarki, a czasem nawet pół.

Z ciekawostek warto raz na jakiś czas zmienić odkażacz, bo niestety nie wymyślono jeszcze takiego, który by odkażał wszystko. Ja dlatego dla pewności czasem robię pranie w 60 stopniach (chociaż takie pranie też nie odkaża całkowicie) i raz na kilka opakowań Igienizzante kuszę się na Nappy Fresh.

Igienizzante lubię za zapach, za opakowanie i miarkę (jak kupuję NF od razu przesypuję do opakowania po Igienizzante) i za certyfikaty oraz testy sprawdzające działanie.

Sporo na temat testów Nappy Fresh i Igienizzante znajdziecie na stronie Betterland – testy odkażaczy.

Środek odkażający przyda się nie tylko jeśli chodzi o pranie pieluch wielorazowych, ale na przykład jest świetnym pomysłem, kiedy w domu panuje rotawirus – można nim odkazić pościel i ubrania, kiedy dziecko karmione piersią ma pleśniawki można wyprać biustonosze z dodatkiem Igienizzante, to tylko kilka sytuacji, które przychodzą mi do głowy.

Igienizzante Bucato kupicie tutaj: Odkażacz do pieluszek wielorazowych Igienizzante Bucato.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK