Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka? To pytanie zadaje sobie pewnie wielu rodziców. Czasem kupujemy różne zabawki, które w nazwie mają słowo „edukacyjne”, ale nie zastanawiamy się nad tym, czego ta edukacja dotyczy, i czy z pewnością jest dostosowana do wieku dziecka.

 

Gdybym miała wskazać – oczywiście bardzo subiektywnie – trzy ważne obszary rozwoju dziecka, oraz sposoby wspierania ich rozwoju w pierwszych dwóch latach życia, byłoby to pozwolenie mu na rozwój motoryki dużej, proponowanie przedmiotów i zabaw wspierających rozwój motoryki małej oraz umiejętne wspieranie rozwoju mowy, a tym samym wielu innych umiejętności, w tym logicznego myślenia.

Motoryka mała to przede wszystkim sprawność ruchowa dłoni, ale tak to już jest, że umiejętności często są naczyniami połączonymi i rozwijając motorykę małą często rozwijamy również koordynację oko-ręka, poczucie sprawczości, precyzję ruchów i koncentrację, a także rozumienie relacji przyczynowo-skutkowych.

Warto więc dbać o rozwój motoryki małej już od pierwszych tygodni życia dziecka. Możemy pomóc mu ćwiczyć i doskonalić motorykę małą proponując mu do zabawy przedmioty, które będą mu to umożliwiać. Oczywiście warto dostosować te przedmioty do wieku dziecka. Drugą ważną kwestią jest fakt, że precyzyjny ruch zawsze wywodzi się z dużego ruchu – motorykę małą ćwiczymy więc zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu – warto pilnować, by nie przeskakiwać tu kolejnych etapów.

 

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Pierwsze tygodnie

Warto zacząć wspieranie rozwoju motoryki małej już od pierwszych tygodni – możemy to robić dając dziecku przedmioty ćwiczące różny chwyt – na przykład piłka Takane, różne piłki w wypustkami, czy o różnym stopniu miękkości, obręcze.

Później możemy dawać do chwytania mniejsze przedmioty, o różnych kształtach

 

7-12 miesięcy

Bardzo często fazy wrażliwe same będą nam podpowiadać, jak działać. W tym okresie (7-12 miesięcy) Franek uwielbiał nakładać klocki na siebie, wszelkiego typu nakładanki (wieże z bolcem) czy sortery. Klocki, nakładanki i sortery są świetną propozycją na ćwiczenia motoryki małej w tym wieku.

Nakładanki są naprawdę różne, o różnym stopniu trudności – na zdjęciu teoretycznie prosta nakładanka na koniku (można ją też ciągnąć, dla mnie jest po prostu boska, taka retro). Piszę, że teoretycznie prosta, jednak jak widzicie nie da się najpierw włożyć elementu żółtego czy czerwonego. Dziecku możemy najpierw pokazać, jak powinny być, a potem pozwolić mu dojść do tego metodą prób i błędów.

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Nakładanki bardzo często pozwalają również na ćwiczenie kolorów lub/i kształtów lub relacji większy-mniejszy.

Nakładankę Konika kupicie tutaj: RETRO KONIK w cenie 60 zł.

Około 9. miesiąca pojawia się chwyt pęsetkowy – warto ćwiczyć go z dzieckiem na mniejszych przedmiotach – u nas świetnie sprawdziło się rozszerzenie diety metodą BLW – podnoszenie ziarenek kukurydzy, granatu, groszku – to wspaniałe ćwiczenie wspierające rozwój motoryki małej i precyzję ruchów.

Około 10. miesiące pojawia się faza wrażliwa na rzucanie – wiele rodziców bardzo się wtedy denerwuje – dziecko rzuca wszystkim dosłownie cały czas. Co zrobić? Pozwolić mu na to! To wspaniałe ćwiczenie na koordynację wzrokowo-ruchową oraz na trafianie do celu. Możesz pomyśleć o stworzeniu zasad dotyczących rzucania – my zrzucaliśmy ze schodów przedmioty, które ja wybrałam (miękkie i nietłukące).

Ten okres to również faza na wkładanie mniejszych przedmiotów w większe – świetnie sprawdzą się tu wieże typu Piramida Zabaw, o której pisałam we wpisie PIRAMIDA ZABAW.

 

2 – 3 lata

Starsze dzieci mogą ćwiczyć już bardzo precyzyjne ruchy – jednak nie zapominajmy o ćwiczeniu całej dłoni – tu świetne będą zabawy plasteliną i modeliną – generalnie lepienie.

Zabawy plastyczne to bardzo dobry sposób na wspieranie rozwoju motoryki małej – rysowanie (najlepsze moim zdaniem są kredki i ołówki o przekroju trójkąta), malowanie, kolorowanie – to wszystko jest bardzo rozwijające nie tylko dla małych rączek.

Innym świetnym ćwiczeniem są przelewanki i przesypywanki – u nas ćwiczymy to podczas wspólnego gotowania.

Przedmioty, które pomogą rozwinąć motorykę małą często znajdziesz po prostu w domu – u nas to na przykład narzędzia – śrubki, karabińczyki, albo słoiki, butelki, czy różne pudełka– próby ich odkręcania i otwierania to dobre ćwiczenie.

Inne przedmioty można zakupić – bardzo dobrą pomocą są różnego typu nawlekanki i przewlekanki – ważne by korale w nawlekankach miały duże otwory, a sznurek był usztywniony. Przewlekanki często naśladują szycie – tu na przykład mamy przewlekankę, gdzie ćwiczymy „przyszywanie” trzech guzików (dodatkowo ćwiczenie kształtów i kolorów).

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Przewlekankę kupicie tutaj PRZEWLEKANKA w cenie 20 zł.

 

3-4 lata

W tym wieku z kolei warto skupić się na pracach plastycznych, w których używa się nożyczek, różnych dziurkaczy, czy wykleja się oraz wydziera.

Bardzo fajnym ćwiczeniem dla starszych dzieci są zabawki typu klik-klak czy innego typu zręcznościówki, jak ta na zdjęciu, gdzie próbujemy trafić kulką na sznurku do otworu. To również zabawki ćwiczące koncentrację, skupienie i wyciszenie podczas pracy – bardzo ciekawe, proste, ale jednocześnie pomysłowe zabawki.

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

Klik Klak kupicie tutaj: KLIK KLAK, w cenie 14,99 zł.

Zręcznościówkę kupicie tutaj: ZRĘCZNOŚCIÓWKA, w cenie 24,99 zł.

Wszystkie zabawki, które Wam dziś pokazałam to propozycje ze sklepu SAKWOJAŻ, gdzie na hasło mamowato macie 10% zniżki na wszystko – a znajdziecie tam dużo cudowności – drewnianych zabawek, ale też koców, poduszek, zabawek sensorycznych (sówki metkowce!) czy ubranek. Mnie urzekły przepiękne ręcznie szyte lale – no cóż, może trzecia będzie córeczka 😉 Zajrzyjcie do SAKWOJAŻ – gwarantuję Wam, że z pewnością coś Was zauroczy.

Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?
Jak wspierać rozwój motoryki małej u dziecka?

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK