Odkąd urodził się Franek mam wieczne poczucie zbyt szybko upływającego czasu . Próbuję złapać momenty, uchwycić ważne wydarzenia, zapamiętać, gdzieś w głowie zachować. Znaleźć sposoby na zachowanie wspomnień. Jednak po dwóch latach wiem, że bardzo wiele umyka, tak dużo się zapomina, tyle rzeczy ulatuje. Wszystkie pierwsze rzeczy – pierwsze słowo, pierwszy krok, pierwszy posiłek. I te mniejsze sprawy, ale nie mniej ważne – jak mówił na straż pożarną? Przy jakiej piosence lubił usypiać? Jego pierwsza ulubiona książka? Jak to wszystko spamiętać?

 

Przez te dwa lata wypracowałam sobie kilka sposobów na zapamiętanie tyle, ile się da. Wciąż jeszcze niektóre rzeczy ulatują, czuję to, że nie wszystko da się uchwycić, zachować. Ale próbuję.

MOJE SPOSOBY NA ZACHOWANIE WSPOMNIEŃ

 

ZAPISUJĘ

Przede wszystkim właściwie od urodzenia Franka prowadzę jego dzienniczek – zapisuję tam głównie kroki milowe, pewne osiągnięcia rozwojowe, wszystkie pierwsze razy. Mam tam rozpisane całe rozszerzanie diety, łącznie z datami kolejno podawanych posiłków. Mam cały rozwój słownictwa, z wciąż aktualizowaną listą słów. Mam wszystkie zabawne przekręcenia trudnych wyrazów czy też wszystko, co ulubione – książki, zabawki, piosenki.

 

TWORZĘ ALBUMY PROJECT LIFE

Z tych zapisków oraz zdjęć tworzę albumy Project Life. O tym, czym jest Project Life przeczytacie tutaj, zobaczycie też mój album => PROJECT LIFE – CO TO TAKIEGO. To wciąż czasochłonna dla mnie czynność, ale staram się robić to sukcesywnie. Być może nie ma w tym większego porządku poza chronologią, ale staram się zawierać w tym albumie wydarzenia typu wspólne wycieczki, wyjazdy.

 

ROBIĘ MASĘ ZDJĘĆ I… NIE POZWALAM IM ZAGINĄĆ NA KOMPUTERZE

Zdjęcia były i są moim ulubionym sposobem na uchwycenie momentów i zachowanie wspomnień. Jednak minęły już czasy wywoływania zdjęć, tworzenia albumów. Teraz robi się bardzo dużo zdjęć, jednak – nawet przechowywane gdzieś w chmurze czy na dysku zewnętrznym, nie są czymś do czego się wraca.

Postanowiłam to zmienić. Postanowiłam, że raz w roku będę podsumowywać zeszły rok w postaci właśnie takiego albumu ze zdjęciami. U koleżanki zobaczyłam jednak fotoksiążkę, którą zamówiła sobie, by w piękny sposób zachować wspomnienia ze swojej wyjątkowej podróży poślubnej. Bardzo mi się ten sposób spodobał.

Pierwszą fotoksiążkę z pierwszego roku Franka zamówiłam w Printu i do dziś jestem wierna tej marce – oraz serdecznie mogę ją Wam polecić, wyjątkowa jakość, przepiękne szablony do wyboru, łatwy i intuicyjny kreator albumu, ekspresowa wysyłka – to tylko kilka aspektów, dzięki którym nie przyszło mi do głowy zmienić miejsca, gdzie zamawiam moje fotoksiążki.

Fotoksiążkę z pierwszego roku Franka pokazywałam Wam we wpisie ZRÓB SOBIE PREZENT NA DZIEŃ MATKI. Kolejne fotoksiążki zamówiłam na Święta dla Dziadków Franka – do dziś wszyscy uważają to za najlepszy prezent, jaki kiedykolwiek dostali. Dużo inspiracji znajdziecie na stronie Printu – dużo pomysłów na prezent dla dziadków czy prezent dla rodziców na Święta. Nasze świąteczne fotoksiążki zobaczycie we wpisie: NIE MASZ POMYSŁU NA PREZENT DLA DZIADKÓW NA ŚWIĘTA? JA MAM!

Poza okresem świątecznym – fotoksiążka to świetny sposób na prezent dla rodziców, na przykład z okazji rocznicy ślubu.

Fotoksiążkę z pierwszego roku Franka zamawiałam w maju zeszłego roku, w związku z tym teraz nadszedł czas na podsumowanie drugiego roku właśnie w takiej formie.

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Uwielbiam ten proces tworzenia albumów – siadam z gorącą melisą, wieczorem, wszyscy śpią. A ja przeglądam wszystkie zdjęcia, wspominam, śmieję się i płaczę, wzruszam i rozczulam. Wybieram zdjęcia, które najlepiej oddają naszą codzienność, nie muszą być doskonałe, nie wszystkie są ostre, na niektórych mamy głupie miny. Nie ma skandynawskich wnętrz i pozowanych sesji. Jest nasze życie, którego nie zamieniłabym na żadne inne.

W tym roku postanowiłam również sprawdzić dwie pozostałe możliwości, które ma w swej ofercie Printu. Do tej pory tworzyłam fotoksiążki, czyli albumy w twardej oprawie (oprawy -miękką, twardą lub płócienną – oraz formaty można wybierać na stronie Printu) z papierowymi kartkami (jak w książce) w środku.

Tym razem zdecydowałam się na odrobinę droższą opcję – fotoalbum. Tu okładka i karty albumu są tej samej grubości (grubsze, kartonowe), rozkładają się na płasko, ale przede wszystkim nadruk i papier są lepszej jakości.

Całość wychodzi drożej od fotoksiążki, ale prezentuje się pięknie. Myślę, że jeśli wykonujecie takie albumy przynajmniej w podobnej do mnie częstotliwości (raz w roku) można zaszaleć i zdecydować się na fotoalbum.

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnieńSposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Dodatkowo zdecydowałam się również zamówić minibook, który wykorzystałam na zdjęcia z Instagramu. Wrzucam tam pełno zdjęć i szkoda mi, że one też tam gdzieś ulatują w końcu – w sensie są, ale się do nich nie wraca. Po prostu wrzucałam je do szablonu minibooka tak, jak leciały, po kolei. Chciałam uzyskać taki efekt chronologii, a jednocześnie misz maszu.

Minibook to najtańsza opcja i najbardziej kieszonkowa opcja na album. Dla przykładu: w przypadku fotoksiążki i fotoalbumu mamy do wyboru 3 formaty 20×20, 25×20 (ten zawsze ja wybieram) oraz 30×30. Cena uzależniona jest od formatu i ilości stron, ale na przykład fotoksiążka 180 stron w formacie 25×20 to koszt 107 zł. Fotoalbum 25×20 10 rozkładówek to koszt 177 zł.

Minibook dostępny jest tylko w formacie 15×15. Oprawy do wyboru – miękka, twarda, albumowa (ja mam twardą), w środku strony są grube, kartonowe. Za 2 stron z twardą oprawą zapłacimy 49 zł.

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

Sposoby na zachowanie wspomnień

 

Jak widać opcje są różne, tańsze, droższe. Jednak wszystkie sprawią, że Twoje wspomnienia choć na chwilę dłużej zostaną zatrzymane, a Ty będziesz mógł wracać do nich. Ja już z rozrzewnieniem przeglądam album Franka z zeszłego roku, a co dopiero będzie, jak zajrzę do niego za 20 lat? Myślę, że to świetne sposoby na zachowanie wspomnień i na porządek w zdjęciach również.

Fotoksiążkę zamówicie tu: FOTOKSIĄŻKA PRINTU

Fotoalbum zamówicie tu: FOTOALBUM PRINTU

Minibook zamówicie tu: MINIBOOK PRINTU.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK