Kartonowe książki wielkoformatowe często pojawiają się w zestawieniach nowości we Frankowej biblioteczce, czyli tak zwanym cyklu Czytelnicze Soboty. Jednak moim zdaniem, książki te stanowią tak interesującą grupę propozycji dla małych i większych czytelników, że warto przedstawić je w osobnym wpisie.

 

 

Rozwój mowy z kartonowymi książkami wielkoformatowymi

Po raz pierwszy zetknęłam się z tego typu formą książki – czyli dużym formatem, twardymi, grubymi, kartonowymi stronami, obrazkami pełnymi szczegółów, bez tekstu lub z małą jego ilością – przy książce ROK W LESIE – (moja recenzja we wpisie CZYTELNICZE SOBOTY #10 ), której chyba nikomu nie muszę przedstawiać 🙂 ta książka zrobiła furorę, okazała się być totalnym hitem i do dziś cały czas wychodzą jej kontynuacje – ROK W MIEŚCIE, ROK W PRZEDSZKOLU, ROK NA WSI, czy ostatnia nowość ROK W KRAINIE CZARÓW.

Dlaczego ta forma książek tak do mnie przemówiła? Franek niekoniecznie był fanem czytania mu książek, szybko się nudził. Gdy trafił do nas ROK W LESIE, okazało się, że to strzał w dziesiątkę.

Możliwość wyszukiwania przedmiotów, zwierząt, postaci, uczenia się ich nazw, odgłosów – to wszystko było bardzo interesujące dla Franka i przy tej książce spędzaliśmy autentycznie długie godziny. Szybko zauważyłam, że książki tego typu bardzo rozwijają zasób słownictwa, a dodatkowo ćwiczą koncentrację, spostrzegawczość oraz pamięć. W naszym domu zaczęło się pojawiać więcej książek tego typu.

Najciekawsze jest to, że one praktycznie rosną razem z dzieckiem. Kiedy Franek miał 9,10 miesięcy „czytaliśmy” te książki właśnie ćwicząc rozumienie, spostrzegawczość (pytałam na przykład „Gdzie jest niedźwiedź?”), lub proste odgłosy zwierząt. Później uczyliśmy się w ten sposób nowych słów (tu świetną propozycją jest MOJA PIERWSZA ENCYKLOPEDIA OBRAZKOWA).

Dziś z kolei tworzymy krótkie historyjki na bazie ilustracji w tego typu książkach, oraz ćwiczymy słówka w języku angielskim (czyli zamiast pytać „Gdzie jest niedźwiedź?” pytam teraz Franka „Where is a bear?”).

Mając dość sporą kolekcję zauważyłam, ze wielkoformatowe książki kartonowe są naprawdę różne – mogą być realistyczne (np. Automoto, seria Ulica Czereśniowa) – te polecam szczególnie dla młodszych dzieci, około roku i powyżej. Nie jestem fanką wprowadzania abstrakcyjnych pojęć i obrazów dla małych dzieci. Niektóre książki wielkoformatowe właśnie na tym bazują (seria Mamoko) – polecałabym je dla starszych dzieci, na przykład mój Franek nie był nimi totalnie zainteresowany przed skończeniem drugiego roku życia.

Niektóre z książek zawierają realistyczne treści (faktyczne postaci ludzi, pojazdów), ale są one przedstawione w sposób mniej realistyczny – taki jest na przykład ROK W MIEŚCIE czy MIASTONAUCI

Jeszcze inne książki wielkoformatowe zawierają mniej lub więcej tekstu.

Ponieważ ciężko byłoby mi opisać wszystkie książki wielkoformatowe kartonowe, które mamy w swojej biblioteczce postanowiłam zrobić to przy pomocy Facebook Live => tu znajdziecie link do nagrania LINK => FACEBOOK LIVE O KSIĄŻKACH WIELKOFORMATOWYCH.

 

LINKI DO WSZYSTKICH KSIĄŻEK, KTÓRE POJAWIŁY SIĘ W NAGRANIU wraz z linkami do ich szerszych recenzji

 

ROK W LESIE – RECENZJA – do kupienia tutaj ROK W LESIE w cenie: 32,33 zł

ROK W PRZEDSZKOLU – RECENZJA – do kupienia tutaj ROK W PRZEDSZKOLU w cenie: 33,68 zł

ROK W MIEŚCIE  – do kupienia tutaj ROK W MIEŚCIE w cenie: 33,68 zł

ROK NA WSI – RECENZJA – do kupienia tutaj ROK NA WSI w cenie: 33,68 zł

MOJA PIERWSZA ENCYKLOPEDIA OBRAZKOWA – RECENZJA – do kupienia tutaj MOJA PIERWSZA ENCYKLOPEDIA OBRAZKOWA w cenie: 29,93 zł

AUTOMOTO – do kupienia tutaj AUTOMOTO w cenie: 19,92 zł

AUTA – do kupienia tutaj AUTA w cenie: 19,92 zł

NA BUDOWIE – do kupienia tutaj NA BUDOWIE w cenie: 19,92 zł

SERIA MAMOKO do kupienia tutaj SERIA MAMOKO w cenie: ok. 25 zł

SERIA ULICA CZEREŚNIOWA – do kupienia tutaj SERIA ULICA CZEREŚNIOWA w cenie: ok. 25 zł

24 GODZINY COŚ SIĘ DZIEJE W PORCIE – RECENZJA – do kupienia tutaj 24 GODZINY COŚ SIĘ DZIEJE W PORCIE w cenie: 24,75 zł

CO ROBIĄ STATKI – RECENZJA – do kupienia tutaj CO ROBIĄ STATKI w cenie: 29,93 zł

CO ROBIĄ NARZĘDZIA – RECENZJA – do kupienia tutaj CO ROBIĄ NARZĘDZIA w cenie: 29,93

ROBOTY – RECENZJA – do kupienia tutaj ROBOTY w cenie: 25,60 zł

W GÓRACH – RECENZJA – do kupienia tutaj W GÓRACH w cenie: 25,60 zł

NAD MORZEM – RECENZJA – do kupienia tutaj NAD MORZEM w cenie: 25,60 zł

MIASTONAUCI – RECENZJA – do kupienia tutaj MIASTONAUCI w cenie: 25,60 zł

PUCIO UCZY SIĘ MÓWIĆ – RECENZJA – do kupienia tutaj PUCIO UCZY SIĘ MÓWIĆ w cenie: 29,93 zł

PUCIO MÓWI PIERWSZE SŁOWA – RECENZJA – do kupienia tutaj PUCIO MÓWI PIERWSZE SŁOWA w cenie: 28,73 zł

MITY GRECKIE DLA DZIECI – RECENZJA – do kupienia tutaj MITY GRECKIE DLA DZIECI w cenie: 22,43 zł

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK