Pewnie większość Was wie, że z Frankiem używaliśmy pieluszek wielorazowych. Teraz jest już odpieluchowany, ale przy Kaziu postanowiłam odkurzyć trochę ten temat, bo widzę, że zainteresowanie jest spore. Dlatego dziś chciałabym pokazać Wam wyprawkę wielorazową Kazika, jako jeden z pierwszych wpisów dotyczących wielowyprawki i wielopieluchowania noworodka.

 

WSZYSTKIE WPISY DOTYCZĄCE PIELUSZEK WIELORAZOWYCH, które do tej pory pojawiły się na blogu znajdziecie w zakładce PIELUSZKI WIELORAZOWE.

 

Dlaczego zdecydowałam się na pieluszki wielorazowe?

Przede wszystkim nie lubię wyrzucać pieniędzy. Dosłownie. Nie mogłam tego ogarnąć rozumem, że tyle pieniędzy wydaje się na coś, co po prostu ląduje w koszu. Do tego chusteczki nawilżane, kremy do pupy, zasypki. Cały tej biznes około pupowy to połowa utrzymania dziecka! Nie miałam w sobie na to zgody.

Drugą sprawą była ilość śmieci, którą pampersy generują, trzecią – ekologia i zdrowa skóra mojego dziecka. Tak naprawdę nie znamy do końca wpływu pieluszek jednorazowych na zdrowie naszych dzieci, a producenci cały czas nie ujawniają składu pieluszek jednorazowych. Często wybieramy najlepsze kosmetyki dla dzieci, staramy się podawać im zdrowe, nieprzetworzone jedzenie, a jednak w kwestii pieluszek nie jesteśmy już tak wnikliwi.

Ja zaczęłam szukać alternatyw, a że zawsze miałam lekkie skrzywienie pro eko i bio, dość szybko odnalazłam w czeluściach internetów pieluszki wielorazowe.

Swoje pierwsze pieluszki wielorazowe kupiłam na targach w Gdańsku, będąc totalnym żółtodziobem w tym temacie. Zupełnie bez spiny zaczęłam je zakładać Frankowi w domu, kiedy miał mniej więcej 5-6 tygodni.

Dlaczego nie zaczęłam wcześniej?

Przyznam szczerze – z wielu obaw. Nie znałam wtedy grup pieluchowych na Facebooku, nie znałam samego tematu pieluszek tak dobrze, jak teraz. Byłam świeżo upieczoną mamą, zbyt dużo rzeczy było dla mnie nowych. Miałam skromną wielowyprawkę – na początek 6 pieluszek i wkładów. Jakoś starałam się to używać, mniej lub bardziej udolnie, ale powoli, powoli zaczynałam się wkręcać, a mój wielostosik się powiększał.

Nie zdecydowałam się na wielopieluchowanie noworodka z jeszcze jednego względu – dla maluszków najlepszy jest rozmiar Newborn, czyli NB, potem używamy rozmiaru One Size, czyli OS. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, kupowałam już pieluszki od razu w rozmiarze OS. Nie wiedziałam, że na grupach sprzedażowych można z powodzeniem sprzedawać pieluszki z naprawdę niewielką stratą.

Tym razem, będąc już bogatsza o wiedzę z okresu pieluchowania Franka (około 2 lat), postanowiłam zacząć wielopieluchować Kazika zaraz po wyjściu ze szpitala. Zaczęłam więc kompletować naszą wielowyprawkę – większość pieluszek dla Kazia jest właśnie w rozmiarze Newborn, jednak i kilka OS trafiło do naszej kolekcji (tak, tak, wiem, mam absolutnie wystarczająco pieluszek po Franku w rozmiarze OS, no ale nie mogłam się oprzeć).

RODZAJE PIELUSZEK

Jeśli chodzi o pieluszki wielorazowe, jest kilka podstawowych rodzajów, które odrobinę różnią się w praktycznym stosowaniu.

Tak naprawdę pieluszka wielorazowa to najczęściej wkład chłonny (czyli to, co ma chłonąć) oraz obudowa (czyli to, co ma nie przepuszczać na zewnątrz). Istnieją pieluszki z wkładem chłonnym już wbudowanym, to tak zwane AIO (all-in-one). Jednak większość pieluszek to albo otulacze albo kieszonki.

Otulacz to nieprzemakalna obudowa, do której wkładamy wkład chłonny. Po prostu kładziemy go wewnątrz, wkład utrzymywany jest w miejscu przy pomocy zakładek wewnątrz otulacza. Kieszonka z kolei to obudowa, do której wkładamy wkład do środka – właśnie do takiej kieszonki.

Niektóre pieluszki mają tzw. system SIO czyli snap-in-one – oznacza to, że wkłady możemy w środku przypiąć na specjalne napki.

Obudowy mogą być wykonane z PULu, czyli nieprzemakalnego, oddychającego materiału, ale też na przykład z wełny, która również nie przecieka (a jak zaczyna trzeba jej zrobić specjalną kurację zwaną lanolinowaniem). Więcej o otulaczach wełnianych pisałam TUTAJ i TUTAJ. Są fenomenalne, ze względu na właściwości wełny.

Wkłady chłonne również są różne – różnią się kształtem (mogą być prostokątne, składane, spinane, zszyte w kształt samolotu), mogą być mniej lub bardziej chłonne, grubsze i mniej grube, mogą być wykonane z różnych materiałów. Wreszcie – pewnego rodzaju wkładem chłonnym jest też tzw. formowanka, czyli coś, co wygląda już jak mała pieluszka, doskonale chroni przed wyciekami, zazwyczaj jest bardziej chłonna, nadaje się świetnie na spacer, na drzemkę, na noc.

O konkretnych rozwiązaniach i systemach chciałabym poopowiadać Wam już po porodzie, kiedy o wielopieluchowaniu noworodka będę mogła wypowiedzieć się nie tylko teoretycznie. Dziś chciałabym pokazać Wam, co znalazło się w wyprawce Kazika.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Oczywiście, nie byłabym sobą, gdybym nie postawiła na różne rozwiązania różnych firm – lubię mieć w czym wybierać i taki system zawsze polecam – dużo różności. Coś co sprawdza się dziś, może przestać sprawdzać się za tydzień, albo inaczej, coś, za czym dziś nie przepadacie, za tydzień może być świetnym rozwiązaniem. Poza tym inaczej pieluchuje się w domu, inaczej na spacer i wyjścia, inaczej na nocki. Moim zdaniem warto zaopatrzyć się w różne pieluszki i różne wkłady.

KOKOSI

To polska firma szyjąca z polskich materiałów. W ich ofercie znajdziecie otulacze, kieszonki, wkłady, formowanki ,otulacze wełniane i wiele innych. Do mnie trafiła przecudna formowanka NB, otulacz NB (czyli rozmiary noworodkowe, od 2,5 do 5 kg) oraz wkłady.

Formowanka to tak naprawdę wkład chłonny w kształcie pieluszki, na nią potrzebujemy jeszcze nieprzemakalnej obudowy – otulacza, otulacza wełnianego, albo gatek wełnianych (o tym w innym poście). Formowanka Kokosi jest przemiła w dotyku, mięciutka, wykonana z wiskozy bambusowej, wiązana na troczki – to nowe dla mnie rozwiązanie, dla starszaków formowanki zapinane są na napy lub rzepy. Ale przy noworodku to rozwiązanie wydaje mi się dobre – szybko się je wiąże. W środku mamy dodatkowe chłonne wkłady.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Formowanka nie jest w żaden sposób regulowana – nie mamy napek w pionie ani poziomie.

Myślę, że taka formowanka to świetne rozwiązanie na drzemki, spacery, czy nocki. Sporo wchłonie, jednocześnie jest naprawdę zgrabna.

Formowankę kupicie tutaj FORMOWANKA KOKOSI w cenie 37 zł. 

Otulacz Kokosi NB to otulacz noworodkowy. W poziomie mamy 8 napek, w pionie dwa rzędy po dwie, więc mamy możliwość regulowania rozmiaru. Zakładki wewnątrz są wykonane z mikropolarku (bardzo mięciutki). Otulacz jest bardzo zgrabny, a PUL mięciutki. Podwójne gumki przy nóżkach chronią przed potencjalnymi wyciekami.

Otulacz kupicie tutaj OTULACZ KOKOSI w cenie 53 zł. 

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Wkłady Kokosi, które do mnie trafiły, to wkłady składane. Ten najdłuższy, myślę, że spokojnie można składać na trzy. Jest bardzo mięciutki i miły w dotyku. Wykonany z dzianiny bambusowej, która jest bardzo chłonna, a jednocześnie posiada właściwości antygrzybicze i antybakteryjne. Dzięki temu, że jest wąski, świetnie nadaje się do zgrabnych otulaczy w małym rozmiarze lub do pieluszek wąskich w kroku.

Do kupienia tutaj WKŁAD BAMBUSOWY DŁUGI KOKOSI w cenie 12,30 zł. 

Drugi wkład – prostokątny z pomarańczowym obszyciem, to materiałowo kopia wkładu długiego, jedynie o innych wymiarach i innych możliwościach składania.

Do kupienia tutaj: WKŁAD BAMBUSOWA MIĘKKOŚĆ w cenie 14 zł. 

Trzeci wkład to cieniutki prostokąt, z jednej strony mamy frotte, z drugiej mięciutką wiskozę bambusową. Myślę, że może być wkorzystywany jako dodatkowy wkład, na przykład kiedy chcemy, by dziecko miało naturalny materiał od skóry.

ECODIDI

Ecodidi to również polska firma szyjąca z polskich materiałów. W swej ofercie mają pieluszki PUL w rozmiare OS oraz NB, a także różne wkłady chłonne.

Pieluszka Ecodidi, którą mam ja to kieszonka, czyli wkład chłonny wkładany jest właśnie do takiej materiałowej kieszonki. Kieszonki różnią się między sobą materiałem, który jest wewnątrz. Moja kieszonka jest w środku wyściełana coolmaxem.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Mamy tu dość sporą regulację rozmiaru – 8 napek w poziomie i dwa rzędy po trzy napki w pionie, dzięki czemu pieluszka może posłużyć nam chwilę dłużej.

Tę pieluszkę kupicie tutaj: KIESZONKA ECODIDI w cenie 49 zł. 

Wkład długi składany wykonany jest z mięciutkiej frotty bambusowej. Nie jest gruby, a jednak dość chłonny – to ważne. Przy starszakach wkład może być również używany jako wkład dodatkowy.

Wkład kupicie tutaj: WKŁAD SKŁADANY ECODIDI w cenie 17 zł. 

MOMMY MOUSE

Mommy Mouse to jedna z moich ulubionych firm produkujących wielopieluszki. Bardzo mięciutkie, o przepięknych wzorach, idealnie układające się na pupie. Tym razem zaopatrzyłam się w otulacz noworodkowy Mommy Mouse, posiadający specjalne wycięcie na pępek, środek zaś wykończony jest siateczką, która zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, jeszcze lepiej dbając o małe pupy.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Otulacze Mommy Mouse świetnie komponują się z wkładami noworodkowymi, które mają bardzo ciekawy kształt – dzięki burtom mamy pewność, że żadna niespodzianka z pieluszki się nie wydostanie, to przy noworodkach niestety częsty problem, chociaż szczerze mówiąc wszelkich przecieków i wycieków doświadczałam zawsze częściej w pampersach niż w pieluszkach wielorazowych. Niemniej jednak rozwiązanie, które proponuje nam Mommy Mouse jest bardzo ciekawe i praktyczne.

Wkłady noworodkowe dostępne są z trzema różnymi tkaninami od pupy strony – polar, silky i thermo.

Wkłady kupicie tutaj WKŁADY NOWORODKOWE MOMMY MOUSE w cenie 23 zł. 

Otulacz noworodkowy kupicie tutaj: OTULACZ NEWBORN MOMMY MOUSE w cenie 59 zł. 

Oprócz otulacza w rozmiarze NB oraz wkładów noworodkowych, skusiłam się również na coś na później – pieluszkę AIO (all in one) w rozmiarze OS (one size). Takiej pieluszki jeszcze w swojej kolekcji nie miałam – to pieluszka gotowa, nie dodajemy do niej żadnego wkładu chłonnego, ponieważ wkład jest wszysty, wbudowany w pieluszkę. Zakładamy ją w całości, w całości zdejmujemy i w całości pierzemy. Suszymy wyciągając język wkładu na zewnątrz – dzięki temu szybciej schnie.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

To bardzo ciekawe rozwiązanie – i bardzo wygodne na przykład na wyjścia, lub kiedy chcemy zostawić dziecko do przewinięcia komuś innemu. Jestem bardzo ciekawa, jak ta pieluszka sprawdzi się w praktyce – już niedługo Wam napiszę 🙂

Pieluszki AIO znajdziecie tutaj: PIELUSZKI AIO MOMMY MOUSE w cenie 92 zł. 

KATAL

Katal to polski producent wysokiej jakości tetry oraz wkładów z włókien naturalnych, a także formowanek. Jeśli chodzi o pieluszki tetrowe – są świetnym rozwiązaniem dla noworodka, a Katal skutecznie udowadnia, że stara poczciwa tetra nie musi być nudna. Mamy dużo rodzajów tetry – zszywanej w prostokąty, dzięki czemu zyskujemy więcej warstw chłonnych, lub zszywanej w tzw. samoloty – idealne opcja dla maluszka – najgrubiej pośrodku, ale boczne „skrzydła” zapewniają lepszą ochronę przed wyciekami.

Oczywiście można też po prostu składać tak pieluszki tetrowe, ale Katal zszywa je już w gotowe samoloty i to bardzo wygodne rozwiązanie.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Wśród produktów Katal na uwagę zasługują również formowanki noworodkowe o cudnej nazwie „Puszysta owiecza” – i rzeczywiście takie są, miękkie i puszyste. W środku mają dwa wkłady, jeden większy, składany i drugi mniejszy, tzw. booster. Wykonane są z bawełny organicznej.

Wszystkie produkty marki Katal znajdziecie na przykład w sklepie Pupeczkowo PRODUKTY KATAL.

PUPUS

To firma polska, jednak szyjąca z chińskich materiałów. Ja jednak bardzo lubię ich produkty, są zazwyczaj sporo tańsze od polskich odpowiedników, a naprawdę jakościowo są całkiem ok. Dla Franka miałam kilka otulaczy i kieszonek Pupus, mam sporo ich podstawowych wkładów – mikrofibra, czy bambusowo węglowe – które na początek są również całkowicie wystarczające, ponieważ przy małym dziecku nie zależało mi aż tak na chłonności. Przy starszym dziecku polecam zainwestować w inne wkłady, bardziej chłonne, może też inne rozwiązania.

Dużo chłonniejsze są składane wkłady Pupus – mają fajne rozwiązanie, że można je spinać na napki. Na przykład ten wkład z frotte bambusowej WKŁAD FROTTE BAMBUSOWA.

Wszystkie wkłady marki PUPUS znajdziecie tutaj: WKŁADY PUPUS

Wśród Pieluszek noworodkowych znajdziemy kieszonki oraz otulacze – oba rodzaje pieluszek możemy wybrać w wersji na napki lub na rzepy. Większość pieluszek dla Franka miałam na napki – rzepy pozwalają na dokładniejsze dopasowanie, jednak przy starszym dziecku mogą być niepraktyczne, bo Franek dość szybko nauczył się je rozpinać 🙂 Za to przy noworodku myślę, że sprawdzą się świetnie.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki na rzepy mają dodatkową regulację w pionie w postaci dwóch rzędów po trzy napki, pieluszki na napki mają te samą regulację w pionie, a w poziomie dwa rzędy po 6 napek.

Pieluszki kieszonki dla noworodków kupicie tutaj: KIESZONKI PUPUS (cena 24,90 zł), otulacze dla noworodków tutaj: OTULACZE PUPUS (cena 33 zł).

Pieluszki Pupus są stosunkowo tanie, w porównaniu z pieluszkami produkowanymi w Polsce. Ich PUL jest trochę sztywniejszy, ale to całkiem przyzwoite pieluszki.

MAGABI

Jeśli chodzi o pieluszki Magabi, nie używałam ich przy Franku, skusiłam się na nie ze względu na bardzo pozytywne opinie, które zbierają. Pieluszki Magabi mają rozmiar OS, więc dla noworodka mogą być za duże na początku, ale już po kilku tygodniach myślę, że będzie można je stosować. Rzeczywiście zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie, nie mogę się doczekać aż opowiem Wam, jak sprawdziły się w praktyce.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Magabi ma w swojej ofercie dwa typy pieluszek PUL (ale koniecznie zajrzyjcie, jakie cuda robią z wełny) – kieszonki oraz otulacze SIO (czyli z możliwością wpinania wkładów). Pieluszki wykonane są miękkiego PULu, mają podwójną gumkę przy nóżkach, otulacze mają szerokie zakładki. Kieszonki i otulacze występują w wersji na rzepy oraz na napki – dodatkowa regulacja rozmiaru w pionie to dwa rzędy po 5 napek. Pieluszki regulowane napkami w poziomie mają aż 10 napek – to umożliwia naprawdę sporą regulację.

Nasz otulacz na rzepy to OTULACZ SIO MAGABI. Kupicie go w cenie 65 zł.

Kieszonka na napki to KIESZONKA MAGABI, również do kupienia w cenie 65 zł.

Na uwagę zasługuje też spory wybór wkładów, które mają opinię bardzo chłonnych. Bardzo podoba mi się ich profilowanie, myślę, że świetnie się sprawdzi w praktyce w odprowadzaniu wilgoci. Wkładów mamy bardzo dużo rodzajów – niektóre mają wypełnienie z mikrofibry, inne są w całości z naturalnych materiałów. Te z wypełnieniem z mikrofibry również mogą się między sobą różnić materiałem, który jest od strony pupy – może to być welur, polar, bawełna lub tkanina Mayka – specjalna dzianina termoregulacyjna.

Wszystkie wkłady Magabi znajdziecie tutaj: WKŁADY MAGABI.

MILOVIA

Milovia to polska firma produkująca pieluszki z polskich materiałów. Mam do nich sentyment, bo pieluszka Milovia była jedną z pierwszych, w których autentycznie się zakochałam – mam wrażenie, że ich pieluszki zawsze dobrze leżą. Skusiłam się na dwa otulacze w rozmiarze S w dwóch nowych wzorach – Przyjaciele Tipi oraz Lumberjack. Porównując je z moim starym otulaczem Milovia sama nie wiem, czy poprawiła się ich zgrabność, czy może to ten rozmiar S sprawia takie wrażenie, ale mam odczucie, że te pieluszki stały się jeszcze lepiej dopasowane, niedługo powiem Wam, jak to wygląda w praktyce.

Otulacze Milovia mają zakładki z przyjemnego w dotyku mikropolarku, który również chłonie. Otulacz S Przyjaciele Tipi dostęny jest pod linkiem PRZYJACIELE TIPI w cenie 58 zł. Otulacz S Lumberjack, dostępny w tej samej cenie, znajdziecie pod linkiem LUMBERJACK.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Wkłady Milovia nie są super chłonne, ale sprawdzają się świetnie przy maluszkach, a nawet starszakach, jako wkłady po domu. Dla mnie to takie typowe wkłady dzienne. Przy maluszkach często nie potrzebujemy aż takiej chłonności, bo i tak zmiany są dość częste.

Wkłady chłonne do otulaczy dostępne są w trzech rozmiarach. Wykonane są z mikrofibry, od strony pupy mają mięciutki, dający uczucie suchości mikropolarek. Znajdziecie je pod linkiem – WKŁADY MILOVIA DO OTULACZY.

Świetnym gadżetem jest woreczek PUL, do którego możemy wkładać zużyte pieluszki, kiedy jesteśmy na przykład na spacerze czy jakimś wyjściu. Dzięki materiałowi PUL nic nie przecieknie ani nie wydostaną się na zewnątrz nieprzyjemne zapachy. Woreczek PUL polecam nawet osobom nie używającym pieluszek wielorazowych – przy dzieciach często potrzebujemy właśnie takoiego wora, z którego nic nie wycieknie, ani się nie wydostanie – ja używam ich nagminnie, do przemoczonych ubrań, do kosmetyków, które grożą wylaniem itp.

Woreczki PUL w różnych wzorach znajdziecie tutaj WORECZKI PUL MILOVIA w cenie 37 zł.

PUPPI

O pieluszkach Puppi pisałam niedawno we wpisie PIELUSZKI WIELORAZOWE – RECENZJA OTULACZA, FORMOWANKI ORAZ WKŁADÓW PUPPI.

Otulacz wełniany to zupełnie inna kategoria pieluszki – troszeczkę inaczej się je pielęgnuje, nie pierze się ich zbyt często (dopóki nie trafi na nie kupa wystarczy je tylko wietrzyć, wiem – brzmi szokująco!). Wełna ma niesamowite właściwości, a koneserzy naturalnych rozwiązań z pewnością docenią taką alternatywę. To też najzdrowsza forma wielopieluchowania – zapewniamy dziecku 100% naturalnych włókien przy ciele, jeśli jeszcze zadbamy o naturalne wkłady, na przykład bambusowe.

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Pieluszki wielorazowe dla noworodków

Z Puppi w Kazikowej wyprawce znalazł się OTULACZ OLIVE GROVE w przepięknym kolorze, mięciutka FORMOWANKA oraz WKŁADY NOWORODKOWE.

Do 23.11 do północy możecie też kupić wszystkie produkty PUPPI o 10% taniej na hasło wyprawka – rabat obowiązuje na stronie Puppi https://igle-figle.pl/pl/.

 

Przydatne linki:

Fanpage PIELUCHY WIELORAZOWE – sporo informacji o pieluszkach, rodzajach i markach, testy i opinie, informacje o rabatach

GRUPY NA FACEBOOKU:

PIELUCHY WIELORAZOWE ORAZ NHN

PIELUCHY WIELORAZOWE BEZ TAJEMNIC

 

GRUPY SPRZEDAŻOWE:

PIELUCHY WIELORAZOWE BAZAREK

 

KURS NATURALNE PIELUCHOWANIE NOWORODKA

PIELUCHOTEKI – miejsca skąd można za kaucją wypożyczyć pieluszki, sprawdzić, czy nam to pasuje, przetestować konkretne rozwiązania

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK