Mimo że dość często piszę prześmiewczo o skandynawskich wnętrzach, o tym, że wszystko teraz takie idealne i bez skazy, a blogi parentingowe pokazują macierzyństwo jak wisienkę na tym lukrowanym torcie w skandynawskim wnętrzu właśnie, to muszę się Wam do czegoś przyznać. Skandynawskie wnętrza to dla mnie duża dawka inspiracji i pewnie trochę niedoścignione marzenie.

 

Skandynawskie wnętrza, które nie mają niemalże nic wspólnego z tym, co przeciętny Skandynaw ma w domu i pewnie już przeszły tyle metamorfoz i narosły tyloma interpretacjami… niemniej jednak coś mnie pociąga właśnie w takim stylu – jasnym, otwartym, nieprzegadanym, niezagraconym.

Jeśli chodzi o pokoje dziecięce, zdecydowanie przemawia do mnie właśnie taki styl, odrobinę wymiksowany z założeniami pedagogiki montessoriańskiej. Żeby było jasno, żeby było dostępnie, żeby było w zasięgu wzroku i rąk dziecka. Żeby pokój był dla dziecka.

Co więc z dodatkami w takim pokoju? Czy są one zbędne? Czy wszystko powinno tylko do czegoś służyć? Moim zdaniem dodatki są również ważne w pokoju dziecka. Myślę, że bardzo ważną rzeczą, jaką można przekazać małemu człowiekowi, jest wrażliwość na piękno, ład, na sztukę. Sądzę, że warto otaczać dziecko pięknymi przedmiotami, warto zdobić pokoje dziecięce, warto inwestować w dodatki.

Warto też jednak zachować w tym wszystkim umiar i smak. Pokoje nieprzegadane, nieprzekrzyczane, to zdecydowanie moja bajka. Kilka drobiazgów, kilka dodatków. Wszystkie dla dziecka – położone czy zawieszone na jego wysokości. To też sygnał dla nas – jakie wybierać, by były bezpieczne, by dziecko mogło bezproblemowo się z nimi zapoznawać, dotykać, bawić. Bez naszego stresu, że coś zepsuje, albo, że coś sobie zrobi.

Jestem też zdania, że dodatków do pokoju dziecięcego wcale nie musimy szukać na dziale dziecięcym – tam zazwyczaj wszystko kosztuje 50% więcej tylko dlatego, że jest dla dzieci. Czasem zwykłe rzeczy za niewielkie pieniądze dodadzą staremu pokojowi nową duszę.

Dodatki do pokoju dziecięcego

Dodatki do pokoju dziecięcego

DODATKI DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Jako że już w niedługim czasie będziemy przeprowadzać się do nowego mieszkania, zaczęłam już snuć wizję, rozrysowywać i planować. Zaczęłam też zbierać dodatki do pokoju chłopców. Uwielbiam personalizowane dodatki, więc w pokoju chłopaków znajdą się metryczki oraz klocki z imionami. Świetnym dodatkiem mogą też być cottonballsy czy ozdobne poduchy.

Przechowywanie rzeczy można za jednym zamachem zamienić w ozdobę – worki, pojemniki, skrzynie, obecnie jest tego na rynku bardzo dużo. Na ścianach mogą pojawić się ozdobne półeczki. Warto zadbać, by w pokoju dzieci były świeże rośliny.

Jeśli chodzi o ściany, tu naprawdę mamy pole do popisu – naklejki, proporczyki, a przede wszystkim plakaty. Plakaty to nowy szał – i słusznie, to świetny pomysł na odświeżenie starej przestrzeni i przyozdobienie nowej. Romansowałam z plakatami już od dłuższego czasu, ale dopiero przy planowaniu urządzania nowego mieszkania poczułam prawdziwy zew.

Przy plakatach mamy totalną dowolność – możemy tworzyć kolaż, możemy powiesić jeden, dwa, trzy, mamy sporą dowolność. Możemy miksować kolory i rozmiary, tworzyć nasze własne zestawienia. Możemy przyozdobić plakatami właściwie każdą przestrzeń, nie tylko pokoje dzieci, sypialnie, salony, ale także kuchnię, czy łazienkę.

Dodatki do pokoju dziecięcego

Dodatki do pokoju dziecięcego

Dodatki do pokoju dziecięcego

Dodatki do pokoju dziecięcego

Do pokoju chłopaków wybierałam plakaty razem z Frankiem. Jakże zaskoczył mnie jego wybór! Jeszcze raz dobitnie pokazał mi, że bardzo często mamy jakieś zdanie, jakąś wizję tego, czego chcą dzieci, jak myślą, jak widzą świat. A tu takie zdziwienie. Totalnie nie dziecinne plakaty, ale ciekawe w formie, geometryczne plakaty zwierząt. Piękne! Od siebie dodałam plakat z hasłem, które mi jakoś bliskie jest w wychowywaniu dzieci.

Nasze plakaty pochodzą ze strony Posterilla, którą serdecznie polecam, nie tylko dlatego, że macie tam szeroki wybór naprawdę niebanalnych wzorów (bo trochę się tak porobiło, że wszędzie teraz to samo. No to tu macie inne klimaty), każdy wzór jest autorski, plakaty możecie zamówić w różnych rozmiarach, w tubie, w ramie bądź z ozdobnym wieszakiem. Polecam również dlatego, że tam jest po ludzku miło, normalnie się gada, zamawia, wszystko jest na czas i jeszcze na paczce jest napisane PATRYCJA i wielkie serduszko. No i jak ich nie polecać? 🙂

Zajrzyjcie => www.posterilla.pl

Nasze wybory: 

PLAKAT NIEDŹWIEDŹ

PLAKAT WILK

PLAKAT JELEŃ 

PLAKAT Z HASŁEM ADVENTURE IS WAITING

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK