Teorii i sposobów dotyczących nauki języka obcego są setki. Tak samo jak opinii, kiedy najlepiej zacząć uczyć dziecko języka obcego. Czy wprowadzać język obcy dopiero, kiedy dziecko opanuje język rodzimy? Czy robić to w domu, czy zatrudnić specjalistę? Czy warto inwestować w naukę języków obcych dla małych dzieci? Te i inne pytania zadaje sobie pewnie niejeden rodzic.

 

Jestem zwolenniczką teorii, która mówi o wczesnym eksponowaniu dziecka na języki obce, nawet jeśli język rodzimy nie został jeszcze przez nie opanowany. Dzięki temu dziecko ma szanse na osiągnięcie poziomu native speakera w późniejszym okresie, a także osłuchuje się z językiem stając się wrażliwszym na akcenty.

Umysł dziecka jest niesamowicie chłonny w pierwszych latach życia. Dlaczego, by tego nie wykorzystać? Wprowadzanie słów w języku obcym to także otwieranie dziecka na koncepcję innych języków, pretekst do pokazania innych kultur, rozmowy o geografii.

Nie bałabym się tego, że języki mogą się dziecku „pomieszać”, albo, że rozwój mowy na tym ucierpi – na przykład zwolni – takie zjawiska mogą zdarzyć się u dzieci dwujęzycznych, jednak nasze dziecko nie będzie aż w takich stopniu eksponowane na obcy język. Dwujęzyczność dla dziecka jest ogromnym darem, jednak najlepiej realizuje się ją mając partnera obcokrajowca lub mieszkając w innym państwie.

Najlepszym sposobem na uczenie dzieci języków (i nie tylko języków) jest, była i będzie ZABAWA. Dzięki niej dzieci są w stanie przyswoić nowe wiadomości, nie odczuwając tego, że wykonały pewnego rodzaju pracę. Dzięki zabawie połączonej z nauką, pokazujemy dzieciom, że nauka to coś przyjemnego, a nie trudność czy wysiłek.

Chociaż właściwie pokusiłabym się o stwierdzenie, że dzieci naturalnie traktują przyswajanie nowych informacji, poznawanie nowych rzeczy czy zdobywanie nowych umiejętności, jak ogromną frajdę. Dzieci mają ogromny głód wiedzy i wielką chęć rozwoju – warto tego nie zaprzepaścić.

Jeśli chodzi o sposoby na naukę języków obcych, postawiłabym na różnorodność, niech więc w ruch idą piosenki, wierszyki, fiszki, karty – i te samorobotne i te kupione. Jeśli korzystacie z multimediów, fajnym pomysłem jest oglądanie bajek po angielsku (dla dzieci powyżej 18. miesiąca).

Niestety – postawienie tylko na multimedia nie jest zbyt dobrym pomysłem. Ani droga zabawka, ani same bajki nie nauczą dziecka języka. Dzieci zaprogramowane są na uczenie się języków poprzez interakcje. Także bajki, piosenki, czy jakieś pomoce typu gadające po angielsku zabawki niech więc będą tylko dodatkiem do nauki.

Dziś chciałam Wam pokazać bardzo fajną pomoc do nauki języka angielskiego – KARTY DO NAUKI od Kapitan Nauka.

Adresowane dla dzieci od 2. roku życia, myślę, że spokojnie mogą być w użyciu dużo wcześniej – nawet jako karty do nauki pierwszych słówek po polsku, następnie można zacząć wprowadzać dziecku angielskie słówka.

Bardzo lubię pomoce od Kapitan Nauka, ich oferta jest naprawdę bogata i rzeczy nie kosztują milionów monet. Bardzo dużo propozycji dotyczy języka angielskiego – my mamy póki co karty oraz książkę, o której pisałam tutaj NA TROPIE ANGIELSKICH SŁÓWEK.

Mamy cztery rodzaje kart: ZWIERZĘTA, KOLORY, OWOCY I WARZYWA oraz MOJE CIAŁO. Wszystkie opierają się na tej samej zasadzie – to coś a’la fiszki, ale dla maluszków – czyli zawierają proste obrazki, są wykonane ze sztywnego kartonu, dzięki czemu przetrwają wszystkie spotkania z małymi, lepkimi rączkami. W każdym zestawie jest 17 kart.

Napisy na kartach są wyraźne, pisane dużą czcionką, wspierają czytanie globalne.

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Do każdego zestawu dołączona jest książeczka dla opiekunów, w której znajdziecie wiele inspirujących pomysłów na wykorzystanie tych kart.

Wszystkie zestawy działają na podobnej zasadzie – jednak zestawy odrobinę się między sobą różnią. ZWIERZĘTA, MOJE CIAŁO oraz WARZYWA I OWOCE z jednej strony zawierają obrazek (rysunkowy) oraz nazwę po angielsku, z drugiej strony samą nazwę po angielsku. KOLORY z jednej strony mają obrazki (realistyczne), przedstawiające przedmiot w danym kolorze, z drugiej strony jest nazwa danego koloru po angielsku na odpowiadającym kolorystycznie tle.

Karty umożliwiają bardzo fajny start w krainie języka angielskiego, naprawdę polecamy 🙂

Karty kupicie na przykład TUTAJ: KARTY OBRAZKOWE ANGIELSKI DLA MALUCHA ceny od 9,74 zł.

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

Karty obrazkowe angielski dla malucha

 

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK