W moje ręce wpadła niedawno książka pod tytułem „Mózg Dziecka. Przewodnik dla rodziców” autorstwa Alvaro Bilbao. Autor jest nie tylko doktorem psychologii oraz neuropsychologiem, ale także ojcem trójki dzieci, dzięki czemu książka staje się wartościową propozycją.

 

Dostaję od Was ogromną ilość zapytań o emocje dziecka, o postępowanie w konkretnych sytuacjach, a moje live’y na Facebooku o emocjach cieszyły się sporą popularnością (może czas do nich wrócić?). Często dostrzegam, że panują pewne przekonania na temat zachowań dziecka, które po prostu nie mogą być prawdziwe, jeśli weźmiemy pod uwagę rozwój mózgu dziecka.

Małe dzieci na przykład nie są w stanie niczego wymuszać, ponieważ ich mózg zwyczajnie nie dojrzał do planowania i wykonywania planów z premedytacją. Nie są w stanie zaplanować swoich działań w taki sposób, jak my to rozumiemy. Kiedy więc mówimy, że dziecko wymusza albo manipuluje nami, tak naprawdę prawdopodobnie mamy do czynienia z silnym dążeniem dziecka do zaspokojenia swoich potrzeb tu i teraz.

W książce Mózg Dziecka autor naprawdę przystępnym językiem opisuje zasady działania mózgu dziecięcego, jego rozwój na przestrzeni kilku pierwszych lat życia, oraz wyciąga wnioski, które mogą być pomocne w podejściu do różnych emocjonalnych sytuacji, które mogą się nam przytrafić w procesie wychowania dziecka (choć sama zamiast słowa „wychowanie” wolę „tworzenie relacji”).

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców - recenzja

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców - recenzja

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców - recenzja

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców - recenzja

Książka być może nie jest bardzo odkrywcza, szczególnie dla osób, które tą tematyką się interesują, jednak naprawdę ciekawe jest zestawienie wiedzy i praktyki neuropsychologicznej oraz doświadczenia autora jako ojca. Do tego ciekawy, nienarzucający się język, pozbawiony nadęcia, jednocześnie pełen ciepła i humoru.

Jest kilka fragmentów, z którymi być może nie do końca jest mi po drodze – na przykład rozdział o nagradzaniu (chociaż temat przedstawiony został w ciekawy i – wreszcie! – nie behawiorystyczny sposób. Dużo fragmentów dotyczących komunikacji z dzieckiem pokrywa się z podejściem przedstawionym w jednej z moich ulubionych książek o rodzicielstwie „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci”.

Ciekawa pozycja, szczególnie fragmenty o funkcjonowaniu mózgu dziecka, mogą być pomocne dla wielu rodziców, którzy zastanawiają się, czemu tak ciężko czasem skomunikować się nam z małymi dziećmi. Warto – czytając tę książkę mieć już kilka pozycji książkowych z serii rodzicielstwo bliskości za sobą, dzięki temu łatwiej będzie filtrować niektóre rzeczy.

Książkę kupicie na przykład tutaj: MÓZG DZIECKA. PRZEWODNIK DLA RODZICÓW w cenie 30,63 zł (cena okładkowa 36,90 zł).

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK