Koordynacja oko-ręka, czyli innymi słowy koordynacja wzrokowo-ruchowa, to tak naprawdę zdolność do synchronizacji ruchów z tym, co postrzegamy wzrokowo. Ta zdolność rozwija się tak naprawdę od urodzenia. Mało tego – nie kształtuje się ona w izolacji, ale jako część całościowego rozwoju psychomotorycznego dziecka

 

Małe rączki, małe oczka – czyli o koordynacji oko-ręka słów kilka

 

Co to tak naprawdę znaczy?

Koordynacja wzrokowo-ruchowa rozwija się od urodzenia dziecka, od pierwszych dni życia. To nie jest coś, co wydarza się z dnia na dzień, ale wymaga długiego czasu. Nie jest to także zdolność powstająca w odosobnieniu, rozwija się wraz z całą gamą innych umiejętności, a na jej rozwój wpływ mają nie tylko możliwości ćwiczenia przez dziecko samej koordynacji oko-ręka, ale także motoryki małej, koncentracji, spostrzegawczości czy prawidłowego chwytu.

 

Po co nam koordynacja wzrokowo-ruchowa?

Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest niezwykle ważna! Dobra koordynacja oko-ręka jest zwyczajnie niezbędna do wykonywania wielu codziennych czynności samoobsługowych, a także manipulacyjnych – rysowania, malowania, czy uprawiania sportu. Dzieci, u których koordynacja wzrokowo-ruchowa jest słabiej wyćwiczona mogą mieć problemy z ubieraniem się, łapaniem piłki, rzutem do celu, utrzymywaniem równowagi na jednej nodze, pracami plastycznymi, a w późniejszym okresie z pisaniem.

No właśnie – wyćwiczona. Koordynację wzrokowo-ruchową można ćwiczyć, najlepiej tworząc dziecku sytuacje, w których w zabawie może potrenować koordynację oko-ręka. Świetnym pretekstem do tego jest gra w piłkę, rzucanie do celu, podrzucanie i łapanie. Innym dobrym pomysłem są prace plastyczne, nauka samodzielnego ubierania się czy układanie wieży z klocków (ważne, by nie były to klocki typu Lego, chodzi o to, by nie mogły się złączyć).

Do większości zabaw, które pozwalają ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, a także wiele innych umiejętności, typu koncentracja, motoryka duża i mała czy po prostu sprawność ruchowa, nie potrzeba wcale wymyślnych gadżetów, wręcz przeciwnie – często wystarczy pomysł i chęci, a nadchodzące lato daje wiele możliwości zabaw rozwojowych na dworze.

Ja jednak chciałabym dziś pokazać Wam kilka zabawek – pomocy, które mogą przydać się w ćwiczeniu koordynacji wzrokowo-ruchowej, a przy okazji, a może właśnie przede wszystkim, zapewnić świetną zabawę nie tylko dziecku, ale również rodzicowi.

zabawki smily play

zabawki smily play

zabawki smily play

Czasem mam wrażenie, że zabawka po dodaniu do jej nazwy słowa „edukacyjna” momentalnie drożeje o kilkadziesiąt złotych. Nie zawsze jednak ciekawe i wartościowe zabawki muszą być drogie, czasem wystarczy dobrze poszukać i można znaleźć PRAWDZIWIE edukacyjne zabawki, do tego wykonane z drewna, solidne, estetyczne i z ciekawą koncepcją za naprawdę przyzwoitą cenę.

 

Zabawki, dzięki którym poćwiczymy koordynację oko-ręka

Większość maluszków już przed pierwszym rokiem życia zaczyna lubić zabawki w stylu „nabij na pal”. I rzeczywiście, propozycji tego typu zabawek dla dzieci jest dużo – wieże, piramidki. Ja chciałabym pokazać Wam coś, co zostanie z Wami na dłużej. Zestaw Inteligencja 4 w 1 obejmuje nie tylko nakładane na pal drewniane klocki (z różną ilością dziurek), ale także bardziej skomplikowane pomoce – koło dzielone na pół, na części trzecie oraz ćwiartki, układankę czy wreszcie bardziej skomplikowaną nabijankę.

Zabawki są trwałe, bo drewniane, a pale są mocowane na gumkę (świetne rozwiązanie, bo mi zawsze ta pale najszybciej się niszczyły – po prostu się wyłamywały). Zabawka jest genialna w swej prostocie – może służyć do nauki kolorów, kształtów, pomaga w ćwiczeniu koncentracji, skupienia, spostrzegawczości, poszukiwaniu kreatywnych i inteligentnych rozwiązań. Świetna pomoc do ćwiczenia motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

zabawki smily play

zabawki smily play

zabawki smily play

zabawki smily play

Do tego stopień trudności możemy dziecku dawkować – najpierw niech używa jej jako nabijanki/układanki, następnie przy pomocy tej zabawki można wprowadzać pojęcia kolorów i kształtów, pojęcia całości, połowy, części trzecich i ćwiartek. Z nabijanką z 9 palami można bawić się na różne sposoby – ten najszybciej przychodzący mi do głowy to oczywiście ułożenie jej tak, by wszystkie pale były zajęte na każdym poziomie i nic nie wystawało poza plansze. Ale przecież niekonwencjonalne pomysły też są dobre – możemy pobawić się w ten sposób, by środkowy pal nigdy nie był zajęty lub by klocki wystawały poza planszę według określonego wzoru.

Świetna zabawka, a do tego w bardzo dobrej cenie, a macie 4 trwałe zabawki i bardzo dużo możliwości!

zabawki smily play

zabawki smily play

zabawki smily play

Kiedy myślę o koordynacji wzrokowo-ruchowej pierwszą zabawką, która przychodzi mi do głowy, jest zabawa w wędkowanie. Takich zestawów jest sporo na rynku, dziś chciałam pokazać Wam nasz – podoba mi się w nim to, że jest solidnie wykonany i nie jest zbyt mały – zarówno „staw”, jak i cała plansza są w wymiarach sprawiających, że zabawa jest komfortowa. Dziecko może bawić się w wędkowanie samo, lub w parze z innym dzieckiem/dorosłym – wędki są dwie, paliki do ryb również dwa, do tego mamy kostkę z kolorowymi kropkami – możemy więc wprowadzić elementy gry (na przykład rzucamy na zmianę i łowimy dany kolor ryby).

Ryby i wędki mają magnesy. Kolorowe wędkowanie to świetna zabawka, która pozwala ćwiczyć koordynację oko-ręka, ale także cierpliwość, precyzję ruchów i przy okazji pozwala na utrwalenie nazw kolorów.

zabawki smily play

zabawki smily play

zabawki smily play

Trzecia propozycja to tak naprawdę możliwość zabawy dla całej rodziny. Klocki Kolorowa Wieża to 54 prostokątnych klocków w 6 kolorach. Do zestawu dołączone są dwie kostki – jedna z kolorowymi kropkami, druga z cyframi. Wariantów zabawy jest wiele, my najczęściej gramy w ten sposób, że najpierw budujemy wieżę – każdy gracz rzuca obiema kostkami i dokłada tyle elementów i w takim kolorze, jak wskazały mu kostki. Następnie niszczymy wieżę (to jest najlepsze), ale tym razem używamy tylko kostki z kolorami – każdy gracz zabiera jeden element we wskazanym przez kostkę kolorze.

Oczywiście można grać też bez kostek, zabierając po prostu dowolne elementy, można używać też kostki z cyferkami i zabierać tyle klocków, ile wskaże nam cyfra na kostce.

W tej zabawie ważna jest precyzja ruchów, ćwiczymy paluszki i koordynację wzrokowo-ruchową, a także cierpliwość i koncentrację.

zabawki smily play

zabawki smily play

zabawki smily play

zabawki smily play

Zabawki, które pojawiły się we wpisie pochodzą ze strony www.smilyplay.pl, na której znajdziecie bardzo dużo różnych propozycji zabawkowych dla dzieci, wśród nich sporo jest też drewnianych zabawek w przystępnych cenach. Wszystkie drewniane zabawki pomalowane są nietoksycznymi farbami i nie mają ostrych zakończeń. To zabawki na lata!

 

Wpis powstał przy współpracy z marką SmilyPlay

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK