Rodzajów klocków dla dzieci ciągle przybywa, jednak mówcie, co chcecie – niekwestionowanym królem klocków było i jest LEGO, a dla maluszków LEGO Duplo. Choć milion razy już je przeklęłam (gdzie je trzymać! A tak nienawidzę dużych koszy i pudeł w pokoju dziecięcym), szczególnie kiedy wlazłam na jakiegoś ludzika czy inną kurę o pierwszej w nocy bosą stopą. Ja wiem, ze są inne klocki. Ja wiem, że są teorie, że LEGO nie wspiera kreatywności (say what?), ale LEGO jest jak Ikea, mów co chcesz, ale i tak większość z nas ma produkty tych marek w domu.

 

5 powodów dlaczego warto kupić dziecku klocki LEGO

 

Powodów, dla których warto kupić dziecku klocki LEGO jest multum, mogłabym wymieniać w nieskończoność, dziś chcę Wam przedstawić pięć z nich, a jednocześnie pokazać też kilka pomysłów na wspólną zabawę.

 

  1. Klocki LEGO rozwijają kreatywność

Często słyszę zarzut, że nowe zestawy LEGO mają jedną możliwość budowania – tylko według instrukcji. Ale przecież ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! Możemy podążać za instrukcją (co też niesie ze sobą pewne korzyści), możemy też tworzyć własne budowle, łączyć komplety klocków, tworzyć zupełnie nowe historie. Dlatego ja uważam, ze oprócz zestawów LEGO, warto po prostu kupić opakowanie podstawowych klocków. W zestawach często jest dużo klocków „funkcyjnych”, podczas gdy w trakcie tworzenia budowli według własnych planów i koncepcji, przydają się głównie klocki podstawowe.

 

  1. Klocki LEGO rozwijają wyobraźnię, planowanie i myślenie przestrzenne

Obserwując dziecko, które zaczyna budować z klocków LEGO, możecie w krótkim czasie na własne oczy zobaczyć, jak zmieniają się jego postrzeganie przestrzeni czy planowanie. Pierwsze budowle Franka nie trzymały się zupełnie kupy – były raczej zbiorowością przypadkowo połączonych klocków, często się rozpadały, co powodowało frustrację.

Oczywiście warto wiele rzeczy pokazać, na przykład, że budowla lepiej się trzyma na podstawce, że jest trwalsza jeśli kolejne piętra budynku nie mają łączeń w tych samych miejscach. Dla mnie jednak ogromnym zaskoczeniem jest to, jak dziecko szybko pojmuje takie rzeczy i zaczyna wdrażać je w życie. Widzę na własne oczy, jak w małej głowie zaczynają kiełkować pierwsze plany, jak rozwija się myślenie przestrzenne.

dlaczego warto kupić dziecku klocki lego

dlaczego warto kupić dziecku klocki lego

  1. Klocki LEGO rozwijają motorykę małą oraz koordynację oko-ręka

Dopasowywanie, układanie, łączenie klocków to świetne ćwiczenie dla małych rączek i paluszków. Warto, by maluszki miały też w domu tak zwane zwykłe klocki, nie łączone, ale nakładane, gdyż układanie z nich wieży jest ważnym etapem rozwoju dziecka, jednak w którymś momencie LEGO po prostu daje dziecku więcej możliwości.

 

  1. Klocki LEGO mogą pomóc w nauce kolorów, kształtów i podstaw matematyki

Klocki LEGO można wykorzystywać na wiele różnych sposobów – zabawa w sortowanie kolorami, kształtami czy liczenie – to tylko kilka pomysłów. Klocki LEGO sprawdzają się świetnie przy wprowadzaniu podstaw ułamków. W internecie znajdziecie wiele pomysłów, jak używać LEGO przy nauce matematyki, w jaki sposób wykorzystywać je jako pomoc, czy wreszcie, jak praktycznie uczyć się ułamków przy ich pomocy. Dodawanie, tabliczka mnożenia – to również może być łatwiejsze, kiedy unaocznimy dziecku te zagadnienia przy pomocy LEGO.

My często bawimy się klockami LEGO w sklep, gdzie klocki pełnią rolę pieniędzy. Im więcej kropek ma klocek, tym więcej jest warty 🙂

dlaczego warto kupić dziecku klocki lego

dlaczego warto kupić dziecku klocki lego

dlaczego warto kupić dziecku klocki lego

  1. Klocki LEGO to inwestycja na lata

Mam wrażenie, że klocków LEGO nie da się zniszczyć. Franek ma sporo klocków Duplo po starszym kuzynie, który z kolei korzysta jeszcze z zestawów, którymi bawiłam się ja ponad 20 lat temu. Klocki LEGO wymagają czyszczenia, ale poza tym mogą przetrwać w niezmienionej formie wiele lat i służyć wielu pokoleniom. Wszystkie klocki są też ze sobą kompatybilne, a nawet pasują do zestawów innych marek.

U nas póki co jest na topie zabawa klockami LEGO Duplo, choć Franek podpatruje już zestawy klasycznych klocków LEGO właśnie u starszego kuzyna. Mogę tylko dodać, że osobą, która najbardziej nie może się doczekać fazy na „normalne” LEGO, jest mój mąż 🙂

Zestawów i serii jest naprawdę sporo! Dla maluszków idealne będzie LEGO Duplo, które w dobrych cenach kupicie na przykład TUTAJ. Jako wprowadzenie w klasyczne LEGO, świetnie sprawdzi się seria LEGO Juniors, którą możecie zobaczyć TUTAJ. LEGO Juniors zawiera już klocki w standardowym, małym rozmiarze, ale jednocześnie nie ma zbyt wielu elementów, nie jest skomplikowana i nadaje się już dla dzieci od 4 lat. Dla starszych dzieci z kolei idealnie nadają się serie LEGO City czy Creator. Istnieją tez serie tematyczne np. LEGO Star Wars czy Minecraft.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK