W starym mieszkaniu nie mieliśmy jako takiego pokoju dla dzieci, raczej wszystkie pomieszczenia były wspólne. W nowym – wiedziałam od razu, że jeden z pokoi będzie chłopaków – początkowo Franka, docelowo współdzielony z Kaziem. Urządzając go, korzystaliśmy z mebli, które już mieliśmy, naprawdę sporo nie inwestowaliśmy, dlatego stwierdziłam, że warto, by pojawiło się tam coś z przytupem, taki chłopięcy gadżet z prawdziwego zdarzenia, który zaspokoi potrzeby moich dzikich dzieci. Plac zabaw w domu? Wiele osób było nieźle zdziwionych, ale ostatecznie wyszło niesamowicie!

 

Skąd taki pomysł?

Mam niezwykle żywe dzieci. Dzieci, które potrzebują aktywności fizycznej, jak powietrza. Taki plac zabaw w domu to świetna forma aktywności w domu! Ćwiczenie koordynacji, zmysłu równowagi, zwinności, oceny przestrzeni – naprawdę zalet jest wiele. To możliwość zajęcia dziecka na dłużej niż 3 minuty (u mnie bardzo cenna sprawa). Nasz plac zabaw bywa remizą strażacką, stromym klifem, wodospadem – wyobraźnia nie zna granic! Możecie wykorzystywać go na wiele sposobów – dziecko rusza się, bawi, ćwiczy, a Wy? Wystarczy, że odgrywacie swoją rolę w scence i…możecie pić przysłowiową ciepłą kawę 😉

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Zalety domowego placu zabaw

Mogłabym je wymieniać w nieskończoność! To nie tylko zabawa ruchowa, ale też pole do rozwoju wyobraźni, myślenia przestrzennego, kreatywności. Ilość zabaw nieograniczona! To świetny sposób na rozładowanie nadmiaru energii, kiedy jesteśmy w domu. To również możliwość zapobiegania wadom postawy, ćwiczenia gibkości, zwinności, motoryki dużej.

To wreszcie niesamowity element wystroju pokoju dziecięcego. Każdy, kto nas odwiedza, jest zachwycony tym pomysłem i rozwiązaniem, a większość osób dodaje również z niemałym błyskiem w oku, że chciałoby mieć taki plac zabaw w swoim pokoju w czasach, kiedy byli dziećmi.

 

Domowy plac zabaw – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów domowych placów zabaw. Ja szukając naszego chciałam, by został wykonany z naturalnych materiałów (drewno), by były w nim zróżnicowane elementy (zjeżdżalnia, linki, huśtawka), które można w dowolnych konfiguracjach zdejmować.

To dla mnie ważna cecha, bo plac zabaw montowany jest na stałe do ściany – to stały element pokoju, który zostanie z nami z pewnością na kilka lat. Za jakiś czas będę mogła ściągnąć niektóre elementy, z których chłopaki już wyrosną i może zostać sama drabinka i drążki, które przydadzą się nawet nastolatkowi.

Oczywiście, plac zabaw nie jest tanią sprawą, nie będę Was czarować. Ale powiem szczerze, że ja osobiście czuję taki przesyt zabawek, które leżą w kącie i się kurzą, że myślę, że dużo lepszą wersją jest zorganizować zrzutkę w rodzinie na Dzień Dziecka, na urodziny, na cokolwiek i zainwestować w jedną porządną rzecz – która zostanie z Wami na lata.

Plac zabaw to świetna inwestycja – zaspokaja potrzebę ruchu, jest świetną opcją na nudniejsze dni, a do tego niesamowicie wpływa na sprawność dziecka, a dodatkowo może nawet zmniejszać ryzyko wad postawy.

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Domowy plac zabaw a ograniczona przestrzeń

Po tym, jak pokazałam nasz plac zabaw na Facebooku na fanpage’u mamowato, wiele z Was było zachwyconych pomysłem, ale martwiło się, czy coś takiego sprawdzi się na małej przestrzeni. Pokój chłopców nie jest duży, ma 8,5 metra kwadratowego. Plac zabaw, który mamy ma wysokość 220 cm, szerokość 80 cm. Tak naprawdę najwięcej przestrzeni „zabiera” zjeżdżalnia – ale jest ona nakładana, jeśli potrzebujemy przestrzeni do zabawy w pokoju, po prostu ją ściągam.

Trzeba też pamiętać, że z boku należy zostawić trochę przestrzeni, by móc swobodnie korzystać z huśtawki i drabinki linowej, ale myślę, że spokojnie 120 cm na szerokość zapewni swobodę ruchów i komfort korzystania z domowego placu zabaw.

W naszym małym pokoju plac zabaw sprawdza się świetnie i nie zagraca go, jeśli o to pytacie.

 

Nasz plac zabaw

Nasz domowy plac zabaw pochodzi ze strony Babyplay.pl. Tak, jak wspominałam, szukałam placu zabaw z drewna – nasz model wykonany jest z sosny i buku. Drabinki są sznurkowe. Jedynym plastikowym elementem są obręcze.

Nasz model to SPORT 3-220. W zestawie oprócz drabinki gimnastycznej jest huśtawka, drabinka linowa, lina, zjeżdżalnia oraz dwie obręcze na sznurze. Dodatkowym elementem jest nakładana drabinka, która może służyć jako blokada – dziecko nie wejdzie wyżej, możemy więc sami decydować na jakiej wysokości ją zamontujemy.

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Plac zabaw w domu

Zarówno ta drabinka – blokada, jak i zjeżdżalnia, są nakładane – możemy bez problemu regulować wysokość ich montażu – przy zjeżdżalni więc również kąt jej nachylenia i stromość zjazdu.

Na cały zestaw obowiązuje gwarancja 24 miesiące.

Montaż jest bardzo łatwy, a elementy łączone są naprawdę trwale (wkręty oraz klej), nie widzę możliwości, by dziecko mogło ją zniszczyć. Wszystkie elementy dodatkowe – drabinka linowa, huśtawka, obręcze – są wiązane (oprócz drabinki – blokady i zjeżdżalni – one są nakładane). Dzięki czemu możemy je łatwo rozmontować czy zmieniać miejsce ich położenia.

Na stronie Babyplay.pl macie również inne modele – na przykład z siatką zamiast drabinki – do wyboru do koloru. Mi bardzo zależało na zjeżdżalni, dlatego zdecydowałam się właśnie na taki model.

Dla wszystkich czytelników mam kod zniżkowy 8% na drabinki w BABYPLAY – wystarczy, że wpiszecie hasło MAMOWATO przy zamówieniu.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK