Życie w zgodzie z naturą, minimalizm, ekologia, powrót do naturalnych kosmetyków, rozwiązań, slow life, czy zero waste – te trendy robią coraz większą furorę i zyskują coraz większą popularność we współczesnym świecie. Jednak czy da się taki styl życia połączyć z codziennością, zabieganiem, pracą, rodzicielstwem? Czy można myśleć i działać ekologicznie w wirze codziennych obowiązków? I co mają ze sobą wspólnego woda Żywiec i kubeczek menstruacyjny?

 

Siła małych, świadomych wyborów – sprawdź, jak Żywiec Zdrój, Greentom i inne firmy wspierają naturę

Myślę, że kluczem do sukcesu jest w tym przypadku podejście spokojne i krok po kroku. Nie musimy zmieniać wszystkiego od razu, nie musimy skakać na głęboką wodę i potem się zniechęcać, że nowe zmiany wymagają od nas wielu poświęceń. Chcę Wam dziś pokazać, jak w kilku aspektach życia łatwo możesz zacząć wybierać świadomie. Pokażę Ci także jaki może być kolejny krok, gdybyś chciała pójść trochę dalej. Oczywiście najpierw warto zrobić ten pierwszy, nie tak trudny ruch w kierunku zmiany swojego życia. Świadome życie, biorące pod uwagę naturalnie ekologiczne rozwiązania nie musi być wyrzeczeniem czy żmudną pracą, może być wyborem, w który powoli, ale konsekwentnie się wdrażasz.

 

ZAKUPY

Pierwszym krokiem w ograniczeniu śmieci, które powstają przy okazji zakupów, jest zabieranie ze sobą własnych, wielorazowych toreb, zamiast kupowania foliówek w sklepie. Niby logiczne, niby coraz popularniejsze, ale jednak – a to czasem się zapomni, a to wpadasz na nagłe, nieplanowane zakupy i toreb nie masz. Warto wdrożyć nawyk posiadania toreb wielorazowych pod ręką – kilka mam zawsze w samochodzie, dwie bawełniane w torbie, jedną w koszu pod wózkiem. Tym sposobem naprawdę w wyjątkowych sytuacjach zdarza mi się korzystać z foliówek w sklepie.

Krokiem kolejnym, dla bardziej zaawansowanych, może być próba zakupów zero waste – czyli ograniczając śmieci do minimum, a nawet do zera. Produkty sypkie, zamiast kupować w opakowaniach, kupujemy na gramy i kilogramy i prosimy o wsypywanie ich do naszych, własnoręcznie zrobionych woreczków. To samo z owocami czy warzywami. Sery, mięso, wędliny pakujemy do wielorazowych opakowań. To krok dalej, ale może warto spróbować? Mnie zawsze przeraża ilość opakowań, którą wyrzucam po zakupach.

woda żywiec zdrój

woda żywiec zdrój

PIELUCHOWANIE DZIECKA

Pierwszym krokiem może być rezygnacja z chusteczek nawilżanych. Większość ma kiepski skład i są zwyczajnie drogie (szczególnie te z lepszym składem) – dużo taniej jest kupić waciki i maczać je w przegotowanej wodzie. Zamiast pampersów warto poszukać ekologicznych pieluszek jednorazowych.

Jeśli przeraża Cię cena ekologicznych pieluszek jednorazowych może pójdziesz krok dalej i skusisz się na pieluszki wielorazowe? Nie są najtańsze, ale zostają z Tobą na cały okres pieluchowania, a nawet mogą posłużyć kolejnemu dziecku. Zamiast wacików możesz zacząć tez używać myjek wielorazowych.

 

KOBIECE HISTORIE

Podczas okresu możesz zacząć używać ekologicznych tamponów czy podpasek – są lepsze z tego samego powodu, co ekologiczne pieluszki jednorazowe – jest w nich mniej chemii, szybciej się rozkładają, nie są bielone chlorem.

Drugim krokiem naprzód może być używanie kubeczka menstruacyjnego lub podpasek wielorazowych. Być może przeraża Cię to teraz, ale uwierz mi – ja żałuję każdego okresu bez kubeczka – dla mnie nie ma rozwiązania wygodniejszego i bardziej higienicznego.

 

PRODUCENCI, KTÓRZY WSPIERAJĄ EKOLOGIĘ – na przykładzie ŻYWIEC ZDRÓJ i GREENTOM

Możesz wybierać też świadomie producentów produktów, które kupujesz. Możesz szukać lokalnych firm, możesz kupować ubrania szyte w Twoim kraju z materiałów pochodzących z fair trade. Pewnie – te produkty są trochę droższe, ale zapewniam Cię, jakość zazwyczaj idzie z tym w parze.

Możesz wyszukiwać producentów, którzy czynnie wspierają ekologię. Na przykład producent wózków marki Greentom. Te wózki zostały stworzone w całości z materiałów pochodzących z odzysku!

 

ŻYWIEC ZDRÓJ

Lokalnym, polskim przykładem jest woda Żywiec Zdrój. Oczywiście, kolejnym krokiem może być niekupowanie wody w butelkach, ale na przykład zakup filtra i zabieranie ze sobą wody w pojemnikach wielorazowych. Jednak pierwszym krokiem może być po prostu świadome wybieranie producentów, którzy wspierają ekologię.

Wody Żywiec Zdrój znajdują się w butelkach w 50% wykonanych z materiałów z recyklingu. Każda butelka z edycji limitowanej to także jedno posadzone drzewo. Akcja sadzenia drzew, o której dowiecie się więcej na stronie PO STRONIE NATURY, trwa już od 10 lat, a jej efekty to ponad 6 milionów posadzonych drzew! W tym roku planowane jest posadzenie kolejnych 2 milionów. Jednak ta akcja to nie tylko sadzenie drzew, ale między innymi odnawianie szlaków czy wspieranie inicjatyw proekologicznych.

woda żywiec zdrój

woda żywiec zdrój

 

Mając wybór – warto wybrać świadomie. Widziałam ostatnio taki filmik, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Grupa dorosłych została poproszona o narysowanie rysunków. Pokazano im pudełka z kredkami, powiedziano, by wybrali sobie kolory kredek do swoich prac, ale poproszono ich również, by pamiętali, że kredki są także dla drugiej grupy, która będzie korzystała z kredek, jakie zostaną.

Dorośli wybrali kredki i stworzyli piękne, kolorowe ilustracje. Następną grupą były dzieci. Niestety, pierwsza grupa pozostawiła im same ciemne kolory kredek – czarny, szary, granatowy, brązowy. Obrazki, które namalowały dzieci były ciemne i przygnębiające.

Kiedy obie grupy się spotkały, doszło do porównań rysunków. Dorośli byli zażenowani swoją postawą. Dlaczego nie rozdzielili kredek równo? Dlaczego nie zadbali o to, by dla następnej grupy również zostały kolorowe kredki? Ten eksperyment pokazuje również szerszy kontekst – co jeśli my nie zadbamy o to, by kolejne pokolenia również miały zasoby? Co jeśli tu i teraz nie zadbamy o naturę wystarczająco dobrze, by cieszyć się nią mogły również nasze dzieci i wnuki? Twój wybór jest ważny. Każdy z tych małych wyborów jest istotny.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK