Franek nie chodzi do przedszkola. Nie chodził wcześniej do żłobka, po trzecich urodzinach powiedział co prawda, że chciałby pójść do przedszkola, ale po miesiącu zapał ostygł i przeszedł jasną decyzję – na nie.Próbowaliśmy, ale się nie udało. Przy namawianiu go trochę czułam, że braknie mi argumentów, bo sama nie byłam przekonana do końca.

Nie zrozumcie mnie źle – bo wiem, że sporo osób nie ma wyboru. Tym bardziej doceniam swoją możliwość. Oboje z mężem aktualnie pracujemy w domu więc możemy dzielić się opieką nad dziećmi. Co nie znaczy, że ten układ nie niesie swoich specyficznych wyzwań, ale i tak jestem ogromnie wdzięczna za to, że mogę podążyć tu za moim dzieckiem i nie posłać go do przedszkola, kiedy on nie ma na to ochoty, a ja nie mam takiej potrzeby.

Jakkolwiek o kontakt z grupą dzieci zadbaliśmy dość szybko –zapisując Franka na zajęcia z judo, dbając o kontakty z rodzinami z dziećmi w podobnym wieku – o tyle moje wewnętrzne zmartwienie dotyczy edukacji. Wiem,wiem, nie ma się z kim ścigać, ani po co, ale faktycznie, odkąd decyzja zapadła, że Franek póki co zostaje z nami w domu, zaczęłam jeszcze bardziej przywiązywać wagę do zabawek i pomocy, które trafiają w nasze łapki.

Dziś chciałabym Wam pokazać narzędzie do pracy i zabawy z dzieckiem, z którego – dacie wiarę? – korzystałam ja sama jako mała Patrycja. Nie dokładnie z tego zestawu, bo nasz jest nowy, ale miałam faktycznie zestaw edukacji PUS, który dostałam od mojej mamy na Mikołajki – pamiętam jak dziś!

SYSTEM EDUKACJI PUS

System PUS to ciekawa propozycja od wydawnictwa EPIDEIXIS, które nieraz pokazywałam Wam już na blogu. Jeśli lubicie ciekawe zabawki edukacyjne z pomysłem, zajrzyjcie do tych recenzji:

– LICZMANY oraz MEMO DREWNIANE

PALETA

System edukacji PUS to tak naprawdę zestaw kontrolny oraz zeszyty z zadaniami, które dokupujemy osobno. Kupując sam zestaw kontrolny, tak naprawdę otwieramy przed sobą możliwość pracy z nim przez lata, bo możemy dokupywać książeczki z poziomu przedszkola, szkoły, ćwiczące matematykę na różnych poziomach trudności, czytanie, pisanie, ortografię i wiele innych.

Na czym to polega?

Zestaw kontrolny to plastikowe pudełko z dwunastoma beżowymi klockami, które z jednej strony są ponumerowane, z drugiej zaś mają wzory.Rozwiązując testy, zagadki i rebusy umieszczamy klocek z odpowiednim numerem na polu z odpowiadającą mu cyfrą. Kiedy dopasujemy wszystkie klocki, zamykamy pudełko, odwracamy do góry nogami i ponownie otwieramy. Teraz mamy przed sobą nie cyferki, ale wzór.

system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus

Wzór ten porównujemy z rysunkiem w prawym górnym rogu –dzięki temu sami możemy skontrolować błędy.

Zadania są naprawdę różne. My posiadamy wszystkie książeczki z serii „Dla przedszkolaka” – zadania są naprawdę zróżnicowane pod kątem tematyki, jak i stopnia trudności. Ćwiczymy więc kolory, rozpoznawanie kształtów, cieni, cyfry i litery, łączenie przedmiotów w zbiory, skojarzenia,szukanie podobieństw i różnic, analizę i syntezę i naprawdę wiele, wiele innych umiejętności! Mam wrażenie, że nauka i zabawa z systemem PUS się nie kończy.

Dla mnie PUS to niesamowita możliwość ćwiczenia koncentracji, nauka nowych rzeczy, ćwiczenie koordynacji oko ręka. Mnie niesamowicie podoba się system kontroli błędu, który pozwala samemu dziecku zlokalizować błąd, poprawić się. Jednocześnie, widzę po Franku, że traktuje PUS jak zagadkę do rozwiązania i bardzo czeka na sprawdzenie wzoru.

system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus
system edukacji pus

Zadania oraz system kontroli błędów kojarzy mi się z PALETĄ od Epideixis, podobna jest również grafika – tu mam jedynie maleńki żal, bo szczególnie w zestawach dla przedszkolaków z ogromną chęcią zobaczyłabym realne obrazki oraz na przykład zdjęcia zwierząt zamiast rysunkowych postaci – ale to już pewnie wiecie, że takie mam małe spaczenie ?

Podsumowując – jeżeli znacie już pomoce od Epideixis, to koniecznie zapoznajcie się z tym zestawem, bo naprawdę warto. To klasyczna pomoc tego wydawnictwa, nie bez powodu funkcjonuje na rynku już tyle lat. Jeśli jednak te pomoce są dla Was nowością, tym bardziej polecam Wam zapoznanie się z tego typu nauką przez zabawę, tym bardziej, że cenowo wychodzi to bardzo korzystnie, zarówno przy kupowaniu osobno zestawu kontrolnego i książeczek, jaki w zestawie.

Możemy wybrać najbardziej pasującą nam opcję – kupić sam zestaw kontrolny (koszt 36 zł) i dokupywać książeczki (13,90 za jedną) lub kupić zestaw przedszkolaka lub zestaw pierwszoklasisty z książeczkami na odpowiednim poziomie w komplecie (cena zestawu to 59 zł). Oczywiście potem możemy dokupywać kolejne książeczki.

Wszystkie wymienione przeze mnie książeczki i zestawy znajdziecie na stronie wydawnictwa Epideixis

W Epideixis ciągle praca wre i nowości pojawiają się regularnie, więc dodatkowo chciałabym pokazać Wam pomoc, która świetnie sprawdzi się przy starszych dzieciach (umiejących czytać, choć my korzystamy z niej już, opowiem Wam zaraz jak) i w ciekawy sposób wesprze naukę języka angielskiego. Ta pomoc to układanka PIRAMIDA.

UKŁADANKA PIRAMIDA

Tak naprawdę Piramid w Epideixis znajdziecie sporo –koncentrują się one na różnych zagadnieniach czy to matematycznych, czy dotyczących ortografii. My mamy PIRAMIDĘ – angielski dla najmłodszych. Zakres słownictwa tej Piramidy obejmuje nazwy kolorów, cyfry, owoce oraz warzywa.

system edukacji pus
system edukacji pus
paleta pus
paleta pus
paleta pus
paleta pus
paleta pus

W zestawie znajduje się 25 trójkątów. Na bokach trójkątów znajdują się albo napisy (nazwy kolorów, liczb, warzyw i owoców po angielsku)lub obrazki – warzywa, owoce, kolory, cyfry. Całość działa na zasadzie domina,tylko trochę bardziej skomplikowanego, bo musimy dopasować do siebie trzy boki– nazwy do obrazków.

Piramida może być świetną grą dla starszych, umiejących już czytać dzieci, jednak i dla młodszych może być nie lada frajdą. My bawimy się w tej sposób, że ja czytam napisy Frankowi, a on stara się je dopasować i stworzyć piramidę. Dodatkowym elementem samokontroli podczas wykonywania zadania są kolorowe linie brzegowe trójkątów.

Układanki PIRAMIDY kupicie tutaj: PIRAMIDA.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK