Nie pamiętam, żeby jakaś seria książek (wyłączając Kicię Kocię ?) tak skradła nam serca i spotkała się z takim zainteresowaniem ze strony moich dzieci. Książki o Elmerze to ostatnio u nas hit! Najbardziej podoba mi się w nich to, że mogę czytać je zarówno z Frankiem, jak i z Kaziem – nierzadko jednocześnie! A takie książki cenię obecnie podwójnie ?

Książek o Elmerze jest naprawdę wiele, więc jeśli lubicie kolekcjonować serie, tu macie spore pole do popisu. My mamy obecnie trzy książki, których bohaterem jest ten wyjątkowy, kolorowy słoń. Dwie z nich to kartonówki, a jedna ma papierowe kartki. Kartonówki mają mniejszy rozmiar i mniej tekstu – za to książka z papierowymi stronami to już cała opowieść, tu znajdziemy więcej tekstu.

ELMER

Elmer to książka, w której poznajemy tytułowego słonia Elmera i poznajemy jego wyjątkową cechę – kolorową skórę. W tej książce Elmer nie jest zbytnio zadowolony ze swojej wyjątkowości i postanawia upodobnić się do reszty słoni. Czy mu się to uda? Czy nikt go nie rozpozna? I jak skończy się książka?

elmer
elmer
elmer
elmer
elmer
elmer
elmer
elmer
elmer

Ta opowieść to świetny pretekst do rozmowy ze starszakiem o tym, że wszyscy w jakiś sposób się różnimy, każdy z nas ma cechy szczególne, których nie mają inni. Czy warto dążyć do tego, by upodobnić się do innych? Prosta historyjka, jednak dużo możliwości na jej interpretację i znalezienie kontekstu w codziennym życiu.

Bardzo lubię książki, które nie mają tonu moralizatorskiego – ot, historia i tyle. Można przeczytać, można samemu szukać pretekstów do szerszych interpretacji, a można po prostu – potraktować ją jako opowieść o kolorowym słoniu.

KSIĄŻKĘ KUPICIE TUTAJ: ELMER

PRZYJACIELE ELMERA oraz ELMER I POGODA

Przyjaciele Elmera oraz Elmer i pogoda to książeczki, które zdecydowanie trafią w gust młodszych dzieci – myślę, że dwulatki będą bardzo zainteresowane ? Kazio również wykazuje ogromne zainteresowanie tą książką i często czytamy je razem we trójkę, choć osobiście preferuję przeglądać z Kaziem książeczki z realistycznymi ilustracjami, czasem po prostu łatwiej mi wykorzystać Elmera, by posiedzieć spokojnie z tą dwójką moich trolli.

Przyjaciele Elmera to książka o zwierzętach, które również żyją w dżungli – poznamy w niej zebrę, kangura, lwa i wiele innych. Dowiemy się, jakie są ich cechy charakterystyczne. Tekstu jest mało, a strony są dedykowane młodszym czytelnikom – czyli twarde, kartonowe. Jeśli Wasze dzieci, tak jak mój Kazio, uwielbiają przewracać kartki podczas czytania, będą zadowolone ? Kartonówki są po prostu trwalsze w kontakcie z młodszymi dziećmi.

przyjaciele elmera
przyjaciele elmera
przyjaciele elmera
przyjaciele elmera
przyjaciele elmera
przyjaciele elmera
przyjaciele elmera
przyjaciele elmera

Druga książka o Elmerze, która oparta jest na podobnym schemacie, to Elmer i pogoda. Tu podobnie jak w Przyjaciołach Elmera, mamy mało tekstu i twarde strony. Na każdej rozkładówce poznajemy inne zjawisko pogodowe – burza, deszcz, silny wiatr czy słońce.

W serii dla maluchów znajdziecie dużo podobnych książek o Elmerze – na przykład KOLORY czy DZIEŃ ELMERA (o rutynie dnia). To bardzo spokojne, wyważone propozycje dla maluchów. Nieprzegadane, a jednocześnie można z nich sporo wynieść. Może – przez wzgląd na nierealistyczną postać kolorowego słonia, nie poleciłabym ich jako serii pierwszych książeczek, ale później – świetna sprawa!

KSIĄŻKI KUPICIE TUTAJ: ELMER I POGODA oraz PRZYJACIELE ELMERA

elmer i pogoda
elmer i pogoda
elmer i pogoda
elmer i pogoda
elmer i pogoda
elmer i pogoda

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK