W moje ręce wpadła ostatnio seria książek dla dzieci Książkożercy. Sięgnęłam po nie, ponieważ ich patronem medialnym jest Ania z lubianego przeze mnie bloga Nebule. Książkożercy to seria książeczek do samodzielnego czytania – oczywiście to jeszcze przed nami, ale historyjki są na tyle ciekawe, że czytamy je wspólnie.

Książkożerców wyróżnia to, że dedykowane są dzieciom, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem oraz tym, które ćwiczą się w płynności. To seria książeczek na trzech poziomach – póki co w serii ukazały się właśnie trzy pierwsze książki, jedna na poziomie A, jedna na poziomie B i jedna na poziomie C. W przygotowaniu są kolejne na poziomach A, B, C.

Te poziomy to świetny pomysł! Opowiadania na poziomie A są krótkie, idealnie nadające się do pierwszych prób samodzielnego czytania. Sprawa naprawdę została przemyślana – są tu krótkie słowa z jak najmniejszą ilością dwuznaków, czyli cz, sz, rz. Zdania w większej mierze są pojedyncze, a na każdej ze stron znajduje się tylko jedno zdanie. Na końcu książki znajdują się pytania do tekstu oraz naklejki.

książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy

Pierwsza książeczka z poziomu A to Super Marian nad jeziorem. Tytułowy Super Marian to tak naprawdę… konsola z grami, którą Jacek zabiera nad rodzinny wypad nad jezioro. Czy to okaże się być świetnym pomysłem? Ciekawa opowieść z morałem, ale nieprzegadana. Ilustracje w idealny sposób dopełniają tekst, co sprawia, że łatwiej jest dziecku zrozumieć wątki – zarówno kiedy czyta samo, jak i kiedy robi to z rodzicem.

Poziom B to książeczki dedykowane dzieciom, które czytają samodzielnie, ale wciąż się uczą. Znajdziecie w nich wciąż małą liczbę wieloznaków i liter ze znakami diakrytycznymi (typu ć, czy ź), jednak będą pojawiać się już nieliczne zdania złożone. Zdań na stronie również jest więcej – od dwóch do pięciu. Obrazki w dalszym ciągu pomagają w rozumieniu treści, dodatkowo, na końcu książki mamy pytania do tekstu, ale też słowniczek trudnych wyrazów i zwrotów oraz naklejki.

Książeczka z poziomu B, którą mamy to Akcja Jogi. Książka opowiada o Kubie i Idzie, którzy wręcz uwielbiają rozwiązywać różnego rodzaju zagadki detektywistyczne. Pewnego dnia Kuba i Ida znajdują rudego, zbłąkanego kotka. To kolejna zagadka do rozwiązania! Kto jest właścicielem kotka i w jaki sposób trafił w to miejsce? Kuba i Ida rozszyfrowują kolejne wskazówki, znajdują ślady i poszlaki, a my możemy bawić się w detektywów razem z nimi.

książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy
książkożercy

Poziom C to ostatni z trzech poziomów książek z serii Książkożercy. Na tym poziomie książki mają więcej stron, więcej tekstu, ale też więcej dłuższych wyrazów, zdań wielokrotnie złożonych oraz wieloznaków czy znaków diakrytycznych. Wprowadzono także wyrazy trudne pod względem ortograficznym.

Na końcu książek na tym poziomie znajduje się słowniczek trudnych wyrazów i zwrotów, pytania do tekstu oraz naklejki, a także – dodatkowo – łamigłówki.

Książka z poziomu C, którą mamy, to Bomberka, czyli opowieść o rodzeństwie – Zuzie i Filipie. Rodzeństwo to jest bardzo zgodne i świetnie się dogaduje, jednak jedna rzecz jest przedmiotem ogromnej zazdrości dziewczynki, to wspaniała kurtka brata – bomberka. Filip jednak nie chce jej nikomu pożyczać.  W jaki sposób bohaterowie książki poradzą sobie z tym konfliktem?

Wszystkie książeczki są naprawdę interesujące i dostosowane treściowo do dzieci zarówno 3-4 letnich, jak i starszych. To oznacza, że opowieści możemy czytać najpierw dziecku, a następnie, w miarę postępującej nauki czytania, zachęcać dziecko do samodzielnego korzystania z książeczek.

Książeczki ukazały się nakładem wydawnictwa Wilga i w niedługim czasie mają pojawiać się kolejne opowieści oznakowane poziomami A, B lub C. Książeczki kupicie tutaj:

POZIOM A – SUPER MARIAN NAD JEZIOREM

POZIOM B – AKCJA JOGI

POZIOM C – BOMBERKA

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK