Ostatnio do naszej biblioteczki trafia dużo nowych książek, jakoś nie potrafię się oprzeć niektórym nowościom na rynku – mam też dobrą wymówkę! Przecież muszę Wam pokazać, co warto kupić ? Dziś chcę Wam pokazać trzy wyjątkowe książki – będzie o kosmosie, o świecie, ale też o uczuciach. Przeczytajcie, naprawdę warto!

WIELKA KSIĘGA WIEDZY – CAŁY TEN ŚWIAT

To książka pełna ciekawostek! Zainteresuje nie tylko kilkulatka, ale również i starsze dzieci, bo naprawdę sporo tu informacji na różne tematy. Początkowo można mieć wrażenie, że panuje tu niezły chaos, jednak świetnie się ją czyta i u nas bardzo sprawdza się takie przeskakiwanie z tematu na temat.

Na szesnastu rozkładówkach zebrano ciekawe informacje dotyczące wielu zagadnień związanych z naszym światem, jego historią, geografią czy czasami współczesnymi. Wybierzemy się też w podróż w przeszłość oraz zajrzymy w głąb ludzkiego ciała. Dowiemy się, jakie są cuda natury, wyruszymy w kosmos oraz poznamy wiele legend i mitów oraz mitycznych potworów.

W każdym rozdziale mamy krótkie informacje, wyselekcjonowane ciekawostki i fakty. Jak wspominałam – niby chaos, ale z drugiej strony świetnie się ją czyta razem z dzieckiem. U nas wygląda to tak, że Franek pokazuje palcem obrazek, który go zaciekawił, a ja czytam informację dotyczącą tej ilustracji. Wiecie, co jest najlepsze? Że jeśli coś go zaciekawi, możemy razem poszukać innych informacji na dany temat. W ten sposób Franek zainteresował się między innymi starożytnym Egiptem.

wielka księga wiedzy cały ten świat
wielka księga wiedzy cały ten świat
wielka księga wiedzy cały ten świat
wielka księga wiedzy cały ten świat
wielka księga wiedzy cały ten świat
wielka księga wiedzy cały ten świat
wielka księga wiedzy cały ten świat
wielka księga wiedzy cały ten świat

Myślę, że to może być ciekawa propozycja dla dzieci, które aktualnie są w jakiejś fazie przejściowej między jednym zainteresowaniem a drugim. Ta książka to przegląd tak wielu zagadnień, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a jeśli coś zainteresuje dziecko szczególnie, warto za tym podążać ?

Książkę kupicie tutaj: WIELKA KSIĘGA WIEDZY – CAŁY TEN ŚWIAT

TUTAJ JESTEŚMY

To książka dla małych miłośników wszystkiego, co związane z kosmosem. Jednocześnie narracja, w której została napisana, jest niezwykle ciekawa. Książka to tak naprawdę słowa ojca wypowiadane do nowonarodzonego dziecka. Ojciec kołysząc je w nocy do snu, opowiada mu o naszej planecie, o kosmosie, o układzie słonecznym. O innych planetach, gwiazdach, konstelacjach, galaktykach. O tym, jak maleńcy jesteśmy z tej perspektywy.

Opowiada też o Ziemi, o tym, co i kogo możemy na niej spotkać, zobaczyć. O lądach i morzach, o wszystkich mieszkańcach naszej planety. O ogromnej różnorodności – ludzi, roślin, zwierząt. O szacunku – do siebie nawzajem, do pozostałych istot na Ziemi, oraz do planety i przyrody.

To też książka o wartościach, o współistnieniu, byciu częścią większej całości. O tym, że na Ziemi nigdy nie będziemy sami. Jest nas tak wiele, różnimy się od siebie, ale żyjemy wspólnie na wspólnej planecie, która jest wartością dla nas wszystkich.

TUTAJ JESTEŚMY
TUTAJ JESTEŚMY
TUTAJ JESTEŚMY
TUTAJ JESTEŚMY
TUTAJ JESTEŚMY
TUTAJ JESTEŚMY
TUTAJ JESTEŚMY
TUTAJ JESTEŚMY

Przepiękna, ciepła książka, którą zamówiłam, ponieważ szukałam ciekawych książek o kosmosie – a znalazłam coś więcej. To książka, którą jako dorosły człowiek czytałam z tym znanym pewnie wszystkim ściskiem w dołu, autentycznie się wzruszyłam. Perspektywą ojca, który tuląc w nocy malutkie dzieciątko, opowiada mu o świecie. Przepiękna książka. Polecam ją Wam serdecznie.

Książkę kupicie tutaj: TUTAJ JESTEŚMY

UCZUCIA

Wiele jest książek o uczuciach i emocjach dziecka. Są lepsze i gorsze. Są też wybitnie cudowne, ale także te koszmarne, które nigdy powstać nie powinny. Są też takie zdecydowanie przegadane, ze zbytnią ilością moralizatorstwa, tłumaczenia i dzielenia włosa na czworo.

Często pytacie mnie o książki o emocjach dziecka lub o emocjach dla dziecka. Ja zdecydowanie skłaniam się w kierunku książek, które tematu nie przegadają, nie przytłoczą dziecka, nie rozdzielą emocji na 60 różnych odcieni – to nie etap kilkulatka, za dużo tego.

Książki o emocjach to też nie główne narzędzie pracy z emocjami, ani nie główny sposób ich poznawania. Zanim zabierzemy się za ogarnianie emocji dziecka, ogarnijmy najpierw swoje – inaczej będzie klops. Książki o emocjach dla dzieci to może być pretekst do rozmowy, nigdy nie wykład, nie strofowanie i kazanie.

uczucia
uczucia
uczucia
uczucia
uczucia

Dziś chciałabym pokazać Wam taką książkę – perełkę, która w sposób subtelny, nieprzegadany, wyważony prezentuje emocje dziecka dziecku. Przepięknie wydana, z pomysłem, cudownie niestronnicza (bo jak słyszę, że złość jest bebe to mam ochotę piać do księżyca). Książka o emocjach, którą warto mieć w domu, którą warto przeczytać najpierw samemu i wzruszyć się – samemu – i ukochać swoje wewnętrzne dziecko, kiedy zrozumiemy przesłanie tej książki.

W centrum książki jest chłopiec. On – człowiek, dziecko, istota. Każda emocja przedstawiona jest na osobnej rozkładówce. Towarzyszy jej krótki tekst, ledwie cztery linijki. To nie kazanie, nie moralizatorstwo, to tak naprawdę krótkie wierszyki o tym, co możemy czuć (często też fizycznie) podczas danej emocji. Ta książka koncentruje się na rozpoznawaniu emocji, a nie na zaradzaniu im.

Na każdej prawej stronie rozkładówki jest dziurka. Dokładnie w miejscu, w którym na ostatniej stronie jest chłopiec. Żadna z tych emocji nie jest chłopcem. Nie definiuje go ani nie stanowi. To ogromnie ważna lekcja. Emocje to fale na oceanie, ale żadna z nich nie jest oceanem. I w złości i w radości ten mały chłopiec jest sobą – to jest przesłanie dla dziecka i dla dorosłego. Nawet w najtrudniejszych emocjach – kiedy robimy niezbyt fajne rzeczy – one nie stanowią o nas samych.

Uwielbiam tę książkę, bogactwo pretekstów do rozmów, które niesie ze sobą. Uwielbiam jej przesłanie. Jeśli więc wciąż szukacie dobrych książek o emocjach dla dzieci, polecam Wam UCZUCIA.

Do kupienia tutaj: UCZUCIA.

uczucia
uczucia
uczucia
uczucia
uczucia

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK