Postanowiłam wprowadzić nowy cykl – co prawda z drżącymi rękami, bo to będzie wymagać ode mnie odrobiny regularności – ale mam plan co miesiąc zbierać w jednym wpisie kilkoro naszych ulubieńców, rzeczy, zabawki, pomysły – to, co sprawdzało się w ostatnim miesiącu. Z założenia ma być miszmasz, więc będzie coś dla każdego – maluchy, starszaki, a nawet czasem i coś dla nas, rodziców.

W styczniu zawitało do nas jak zwykle sporo nowości, staram się też na bieżąco podążać za zainteresowaniami Franka, które obecnie krążą wokół geografii, zwierząt oraz starożytnych cywilizacji.

FIGURKI SCHLEICH I COLLECTA

Figurki Schleich i Collecta poznaliśmy przy okazji fazy na dinozaury. Dinozaurów faktycznie mamy sporo, ale obecnie zbieramy głównie zwierzęta, które żyją w dzisiejszych czasach. Figurki Schleich są droższe niż Collecta, ale widać różnicę, szczególnie w tych najdroższych – dbałość o szczegóły i jakość wykonania jest fantastyczna.

Pomijając szereg zastosowań przy swobodnej zabawie – scenki, odgrywanie ról – z figurkami można pracować na różne sposoby. My sortujemy je na przykład na zwierzęta lądowe, wodne, latające. Dzielimy na ssaki, gady, płazy. Pracujemy z mapą i określamy, gdzie dane zwierzę występuje w swoim środowisku naturalnym.

figurki schleich collecta
figurki schleich collecta
figurki schleich collecta
figurki schleich collecta
figurki schleich collecta

Mam nadzieję, że ta faza się nie skończy, bo sama jestem fanką tych figurek. Kupujemy je w Rossmanie lub w Toy’s Rus. Niektóre zamawiamy z internetu.

Przyznam się, że wcześniej obserwowałam zainteresowanie tymi figurkami na grupach Montessori i w sumie nie widziałam w nich nic szczególnego, a tym bardziej nie rozumiałam, dlaczego tyle kosztują – ot zwykła figurka. W prostocie siła, okazało się. A możliwości ich wykorzystania są ogromne. Figurki zwierząt to coś, czym codziennie bawią się obaj chłopcy.

KRÓTKA HISTORIA STAROŻYTNYCH CYWILIZACJI

To książka, którą wypatrzyliśmy niedawno w księgarni. Szukaliśmy czegoś związanego tylko ze starożytnym Egiptem – nie znaleźliśmy, ale w nasze ręce wpadła właśnie Krótka historia starożytnych cywilizacji.

Jeśli jesteście fanami kartonówek z małą ilością tekstu, to ta książka jest właśnie dla Was. Jeśli macie w domu małego pasjonata starożytnej historii, to koniecznie musicie ją mieć! Na każdej rozkładówce przedstawioną mamy jedną z wielkich cywilizacji starożytnych. Jest więc Egipt, Rzym, Grecja, ale również Celtowie, Majowie, czy Mezopotamia.

figurki schleich collecta
krótka historia starożytnych cywilizacji
krótka historia starożytnych cywilizacji
krótka historia starożytnych cywilizacji
krótka historia starożytnych cywilizacji

Na obrazkach znajdziemy charakterystyczne dla każdej z cywilizacji budowle, stroje, elementy historyczne. Tekst jest właściwie nieobecny, niektóre elementy są podpisane – to wszystko. Ale to żadna strata – informacji jest aż nadto, ale w formie obrazków.

Dodatkowo, przy każdej z cywilizacji mamy za zadanie odszukać kilka elementów.

Książkę kupicie tutaj: KRÓTKA HISTORIA STAROŻYTNYCH CYWILIZACJI.

BIBLIOTECZKA MONTESSORI – Świat

Chorowałam na Biblioteczkę Montessori już od dawna. To seria, która zawiera karty i zadania zgodne z pedagogiką Montessori. Części jest wiele, chciałoby się mieć je wszystkie, ale zaczęliśmy od Świata, jako że to u nas aktualnie na tapecie.

Hasło „Montessori” jest obecnie w modzie i często ten napis pojawia się na zabawkach i książkach, które z Montessori niewiele mają wspólnego – tu jednak jest inaczej i ktoś w końcu porządnie się postarał. Mamy więc czcionkę pisaną, obrazki realistyczne, a dodatkowo narysowane kontynenty są szorstkie w dotyku. Świetna sprawa! Dziecko może poznawać również innymi zmysłami – na przykład dotyku.

W zestawie Świat znajdziecie 7 kart z kontynentami (szorstkie elementy), 70 kart z elementami (budowle, zwierzęta, przedmioty) związane z kontynentami oraz książeczkę ze wskazówkami do pracy.

70 kart podzielonych jest na 7 kontynentów, czyli mamy po 10 charakterystycznych budowli, miejsc, przedmiotów dla danego kontynentu. Na odwrocie każdej z nich mamy miniaturkę kontynentu, z którego dana rzecz pochodzi.

To świetna pomoc do nauki geografii, nazw kontynentów, ćwiczy odpowiednie postrzeganie i rozumienie świata. Doskonale sprawdza się w połączeniu z globusem lub mapą świata. My pracujemy również z książką Mapy autorstwa Mizielińskich (do kupienia tutaj: MAPY).

krótka historia starożytnych cywilizacji
krótka historia starożytnych cywilizacji
krótka historia starożytnych cywilizacji
biblioteczka montessori świat
biblioteczka montessori świat
biblioteczka montessori świat
biblioteczka montessori świat
biblioteczka montessori świat

W książeczce znajdziemy informacje o wszystkich przedmiotach, miejscach, zwierzętach przedstawionych na obrazkach. My aktualnie głównie skupiamy się na sortowaniu elementów – dopasowywaniu ich do kontynentów, z których pochodzą, jednak możliwości jest naprawdę wiele.

Właściwie mogłabym mieć tylko jedno ale: żałuję, że karty nie są kartami trójdzielnymi ?

Naszą część Biblioteczki Montessori kupicie na przykład tutaj: BIBLIOTECZKA MONTESSORI ŚWIAT.

ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY

Uwielbiamy tę książkę! Idealnie wpasowuje się we Frankowe zainteresowania – czyli jeszcze jest w niej trochę o dinozaurach, ale już zahacza o inne zwierzęta.

Ta książka to tak naprawdę atlas zwierząt, które wyginęły. O dinozaurach jest dość sporo, jednak duża część poświęcona jest zwierzętom, które wyginęły już w czasach nowożytnych. Przerażające jest, że jest ich tak wiele.

ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY
ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY
ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY
ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY
ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY
ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY
ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY

Dodatkowo, dowiemy się, jakie gatunki wyginęły niedawno (dosłownie w ciągu ostatnich 15 lat), a jakie gatunki zagrożone są całkowitym wyginięciem. To także doskonała możliwość i pretekst do rozmowy o ochronie przyrody, o tym, co my możemy zrobić, by było inaczej.

Dodatkowym atutem książki jest jej przepiękne wydanie. Duży format, cudowne ilustracje. Nie wiem, jakim cudem przeoczyłam tę książkę wcześniej (została wydana w 2018 roku, a wydawało mi się, że znam wszystkie nowości książkowe dla dzieci ?), natknęliśmy się na nią zupełnie przypadkiem w księgarni. Gorąco ją Wam polecam.

Książkę kupicie tutaj: ZWIERZĘTA, KTÓRE ZNIKNĘŁY.

DREWNIANE AKCESORIA I PRZEDMIOTY DO TWORZENIA WŁASNYCH POMOCY

Sporo z Was pyta skąd kupuję tace do eksponowania pomocy i zabawek w pokoju chłopaków. Jakiś czas temu odkryłam, że świetne drewniane tace można kupić za bardzo małe pieniądze w sklepach, które sprzedają produkty do decoupage. Tam te rzeczy kosztują bardzo mało, a są dokładnie tym, czego potrzebuję – czyli zwykłą drewnianą tacą, bez zbędnych ozdobień.

Dodatkowo, często kupuję tam dla chłopaków inne rzeczy, które wykorzystujemy na różne sposoby – na przykład niedawno kupiłam drewniane jajka i podstawki do jajek, które pomalowałam na różne kolory i powstał sorter kolorów dla Kazia. Szczypce i nożyce pozwalają również Frankowi korzystać z tego sortera, ale w trochę trudniejszy sposób, jednocześnie pozwala to na ćwiczenie motoryki małej i precyzji ruchów.

dreweks
dreweks
dreweks
dreweks
dreweks

Kupuję też różne skrzyneczki i tace z podziałkami, generalnie bardzo polecam tego typu sklepy, bo to kopalnia pomysłów – ja przeglądając ich ofertę mam już pełno inspiracji, jak wykorzystać pozornie nieprzydatne przedmioty podczas zabawy i nauki w domu.

Ja kupuję najczęściej w sklepie DREWEKS. A na zdjęciach moje ostatnie zakupy.

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, może zajrzysz także tutaj:

ULUBIEŃCY GRUDNIA – KSIĄŻKI, BUJAK, PUZZLE ORAZ NIESAMOWITA, WIELOZADANIOWA PÓŁECZKA

MATEMATYKA MOŻE BYĆ PROSTA I PRZYJEMNA – CZYLI O MATEMATYCZNEJ SKRZYNCE SŁÓW KILKA

CO ROBIĆ Z TRZYLATKIEM – MEGA UKŁADANKA OD BUU – FAKTYCZNIE STRASZNIE FAJNA!

CO ROBIĆ Z TRZYLATKIEM – ECO TABLET OD SMARTFOX – WIĘCEJ NIŻ PUZZLE

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK