Mało się mówi o emocjach matek, o emocjach dzieci powstają książki, podręczniki, eseje i artykuły. Matki i ich potrzeby schodzą często na dalszy plan, a przecież to naczynia połączone! Im bardziej zrelaksowany rodzic, tym więcej ma zasobów na radzenie sobie z emocjami innych członków rodziny, dlatego…

…dlatego choć czasem wydaje nam się to niemożliwe, będę Was zachęcać do zadbania o siebie. To nie muszą być duże rzeczy, ani spektakularne. Często to siła szczegółów, małych przyjemności, które możesz zacząć sprawiać sobie już dziś.

Uwierz mi, to działa, a mała rzecz, którą zrobiłaś sama dla siebie może być początkiem wielkich zmian. Codzienność z małym dzieckiem potrafi przytłoczyć. Dzień świstaka, powtarzalność, mechaniczne wykonywanie obowiązków, brak odskoczni… brzmi znajomo? A może natłok spraw, praca, dom, dzieci, dodatkowe zajęcia, cały dzień podporządkowany innym, może to jest Twoja codzienność?

Nieważne, w którym miejscu życia jesteś, często Twoje potrzeby są na końcu listy. Zmiany nie przychodzą łatwo, ale zawsze muszą zacząć się od Ciebie. Jeśli Ty o siebie nie zadbasz, nikt tego nie zrobi. Jeśli Ty nie pokażesz innym, że sama siebie szanujesz, że jesteś dla siebie ważna, nikt nie zrobi tego za Ciebie i – mało tego – przekażesz innym informację podprogową, że z Ciebie można rezygnować. Że Twoje pragnienia i potrzeby nie są istotne, bo skoro sama z nich tak łatwo rezygnujesz…

#MAMADLASIEBIE

Dlatego razem z Carlą z bloga MAMACARLA postanowiłyśmy zorganizować akcję #MAMADLASIEBIE. Co poniedziałek i czwartek u mnie oraz co wtorek i piątek u MAMA CARLA na Instastory oraz w relacjach na Facebooku zachęcamy Was do dzielenia się tym, co zrobiłyście same dla siebie. To mogą być małe rzeczy – kawa wypita w spokoju, rozmowa z przyjaciółką, fryzjer (to już wcale nie tak mało!), chwila z książką. Nakręcajmy się pozytywnie i zachęcajmy innych do dołączenia do akcji!

Możecie przesyłąć nam odpowiedzi do Instastory, możecie zamieszczać zdjęcia z hashtagiem #MAMADLASIEBIE, my będziemy puszczać w świat Wasze sposoby na zadbanie o siebie, na znalezienie chwili dla siebie samej. To nie muszą być duże rzeczy! 10 minut ćwiczeń, spacer w samotności, nawet ten do Lidla, czasem pozwoli oczyścić głowę i zebrać nowe siły.

Każda z nas może mieć inną sytuację, warunki, możliwości, ale możemy wspierać się nawzajem w znalezieniu choć chwili dla siebie. Bądź dla siebie dobra – od tego możesz zacząć już dziś! Pamiętaj też, że chwila dla siebie nie oznacza chwili w samotności (chyba, ze tego właśnie potrzebujesz). To mogą być rzeczy robione również z innymi – z koleżanką, z mężem, partnerem, a nawet z dziećmi – jeśli odpowiednio do tego podejdziemy.

Dbajcie o siebie kochane! I bądźcie dla siebie dobre <3

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK