Gdybym miała wskazać, o jaką rzecz najczęściej mnie pytacie (czy się sprawdza, czy warto, czy chłopaki korzystają, czy jest wart swojej ceny), to z pewnością byłby to bujak Goodwood. Właściwie mogłabym napisać Wam TAK, TAK, TAK i TAK na każde z tych pytań, ale wiem, że Was to nie usatysfakcjonuje ?

BUJAK GOODWOOD – co to jest

Bujak Good Wood, jak sama nazwa wskazuje, jest bujakiem, ale nie tylko nim. Już sam bujak w wersji podstawowej daje wiele możliwości – bujanie się na leżąco, na stojąco, przechodzenie pod bujakiem, wspinanie się na niego. Pod bujakiej można stworzyć świetną bazę lub kryjówkę – wystarczy go czymś nakryć. My przez pewien czas  mieliśmy wersję podstawową (sam bujak) i dość długo nam to wystarczało, ale powiem Wam, że warto zainwestować w elementy dodatkowe, głównie w drabinko-zjeżdżalnię.

bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood

BUJAK GOOD WOOD elementy dodatkowe

No właśnie – elementy dodatkowe. Jest ich w sumie dwa – bo do bujaka można dokupić blat, który w łatwy sposób zamienia bujak w… stolik. Przy nim dzieci mogą kolorować, malować (jest łatwo zmywalny), czytać, pisać, tworzyć. U nas często taki bujak w formie stolika jest ladą sklepową lub bazą.

Świetnym dodatkiem – i właściwie polecam Wam od razu kupić bujak właśnie w tym zestawie – jest drabinkozjeżdzalnia. To deska, która z jednej strony ma listewki, więc łatwo po niej wchodzić, a z drugiej strony jest płaska, czyli może służyć jako zjeżdżalnia.

I tu już otwiera się może możliwości dla bujaka – możemy więc się po nim wspinać, zjeżdżać, ćwiczyć przyczepność małych i dużych stóp (bo bujak wytrzyma i dorosłych, nawet tych wagi ciężkiej), możemy też położyć drabinkę na płasko na bujaku i mamy równoważnię, bujawkę dla dwóch osób, lub po prostu leżak.

Na bujaku bujamy się całą rodziną! I nie ma dnia, żeby nie był w użyciu.

bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood

ALE W OGÓLE PO CO TAKIE COŚ – czyli o motoryce dużej słów kilka

No właśnie, tyle się mówi o motoryce małej, ćwiczeniu rączek, palców, a motoryka duża? A to nie wystarczy, że to dziecko pochodzi, pobiega, poskacze? No właśnie nie.

Motoryka duża oznacza ruchy całego ciała i jego sprawność. Motoryka duża to nie tyko chodzenie i bieganie, ale koordynacja ruchu naprzemiennego, odnajdywanie się w przestrzeni, ćwiczenia równowagi, to wreszcie koordynacja wzrokowo – ruchowa oraz integracja sensoryczna.

A to nie wszystko, bo przecież na bujaku dziecko również przekracza swoje granice, często pokonuje własne lęki, uczy się sprawczości i kontroli. Wreszcie – bujak to miejsce, gdzie dziecięca wyobraźnia kwitnie – w co dziś się zamieni? Będzie samolotem, łodzią podwodną, sklepem czy statkiem kosmicznym? Pojazdem ratunkowym Strażaka Sama, czy biurkiem do kolorowania? Możliwości jest naprawdę wiele.

bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood

BUJAK GOOD WOOD MOŻLIWOŚCI

No właśnie – ja myślę, że one się nie kończą, ale podsumujmy. Bujak może być oczywiście bujakiem. W wersji podstawowej możemy go używać jako bujaka lub jako mostka, w zależności jak go ustawimy.

Blat to część dodatkowa, musimy ją dokupić osobno. Dzięki niemu bujak może zamienić się w stolik (czy ladę sklepową, kuchnię, wieżę kontroli lotów…, wymieniam tylko te opcje, które pojawiły się u nas, a co wymyślą Twoje dzieciaki?).

Kolejnym elementem, który dokupujemy osobno, jest drabinkozjeżdżalnia – czyli dwustronna płyta z uchwytami, która może pełnić rolę drabinki (ćwiczymy przyczepność stópek, równowagę, dla maluszków wstęp do naprzemiennego stawiania nóg podczas wchodzenia na schody czy schodzenia z nich), czy po odwróceniu zjeżdżalni.

Tę płytę możemy też umieścić na bujaku i mamy równoważnię, leżak lub bujawkę dla dwóch osób (na siedziąco lub stojąco, w wersji dla hardkorów). Według mnie drabinkozjeżdżalnię warto kupić już od razu razem z bujakiem, naprawdę otwiera szereg możliwości.

Sam bujak postawiony w opcji tunelu może służyć jako jaskinia, kryjówka, czy baza. Podobnie bujak postawiony na boku z blatem nałożonym na wierzch.

Jak widzicie, opcji jest naprawdę ogrom.

bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood

OD JAKIEGO WIEKU

Od urodzenia! Nie żartuję! Bujak postawiony nad dzieckiem w formie mostu może świetnie służyć jako pałąk do zawieszania mobili na przykład. Kazio dostał bujak w okolicy roku i faktycznie to był moment, kiedy zaczął go używać już bardzo aktywnie. Wspinanie się i bujanie się na nim opanował w trybie ekspresowym.

Franek to wiadomo, hasa sobie po bujaku bez skrupułów i buja się tak, że mi czasem włos na głowie się jeży. Najciekawsze jest to, że bujak nadaje się także dla dorosłych, ponieważ spokojnie da radę ich udźwignąć, więc na bujaku możemy się bawić razem z dziećmi, a nawet i sami.

BEZPIECZEŃSTWO

Bujak jest naprawdę bezpieczny – wszystkie krawędzie są wyszlifowane na gładko i zaokrąglone. Póki co nie wydaje mi się, żeby w ogóle miał możliwość się wywrócić, ponieważ płozy są odpowiednio wyprofilowane. Oczywiście mniejsze dzieci warto by bawiły się nim pod czujnym okiem rodzica – ja na przykład kontroluję chłopaków, żeby jeden nie zrobił przypadkiem krzywdy drugiemu.

Odległości między szczebelkami zostały również odpowiednio dobrane, by uniknąć włożenia między nie ręki lub nogi.

bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood
bujak good wood

ALE ŻE TYLE KASY?

No niestety – solidny, polski produkt, wykonany z dbałością o każdy szczegół. Ja jestem w takich sytuacjach bardzo po stronie małych firm, które naprawdę wkładają w swoją pracę serce. Chińskie produkty przyzwyczaiły nas niestety do innych cen i tu wysokie kwoty mogą szokować. Ale to zabawka na lata, zabawka dla rodzeństwa (i rodziców).

Dla mnie jest bezsprzecznie wart każdej złotówki. Polecam zrzutki rodzinne, my większość droższych prezentów załatwiamy w ten sposób. Zamiast szeregu kolejnych, mniejszych prezentów, czasem warto zrzucić się na jeden, droższy, ale porządny. My zrobiliśmy tak z bujakiem (Kazio dostał go na Gwiazdkę).

Na rynku dostępnych jest kilka firm produkujących podobne produkty, ja zdecydowałam się na Good Wood, bo są znani ze swej terminowości i profesjonalizmu – nie zawiodłam się, bujak wysłany w terminie uzgodnionym wcześniej, towar zgodny z opisem w 100%. Bujaki i dodatki do nich dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych na stronie producenta GOOD WOOD.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK