co robić z czterolatkiem co robić z trzylatkiem czterolatek dwulatek inspiracje nauka czytania

Domino trochę inaczej – DOMI od Wydawnictwa Epideixis

domi

Ostatnio wspominałam Wam, że zaczęliśmy z Frankiem dość intensywnie eksplorować nową przestrzeń, a mianowicie gry dla dzieci. Póki co oscylujemy gdzieś w okolicy różnych wariantów gry typu memory oraz nieśmiertelnego domina.

Ale muszę Wam powiedzieć, że zaskoczyła mnie mnogość możliwości i wersji tych dwóch klasycznych gier dla młodszych dzieci. Dziś chcę Wam pokazać dwie wersje domina w zupełnie nowym, dla mnie zaskakującym wydaniu.


Domino trochę inaczej – DOMI od Wydawnictwa Epideixis

Seria DOMI od Wydawnictwa Epideixis pokazuje jak bardzo pojemne jest hasło „domino” oraz jak wiele wariantów tej zabawy można stworzyć. W tej chwili dostępnych jest kilka wersji DOMI, każda z nich oparta na zasadach gry w domino, jednocześnie każda z nich jest inna (są wersje do nauki czytania, wersje matematyczne, wersje obrazkowe).

Gry DOMI mają jednak kilka cech wspólnych – to wygląd. Wszystkie DOMI to tak naprawdę plastikowe tabliczki / klocki, przedzielone na pół, jak w klasycznym dominie.

Plastik jest tu bardzo trwały i gruby, raczej nie ma możliwości, by przez przypadek uszkodzić grę. Małe ząbki i lepkie paluszki Kazia również nie dały rady klockom DOMI, a więc oficjalnie maluszki również mogą z nich korzystać (tu akurat dobrze, że to nie karton na przykład).

DOMI ŚWIAT SAMO

Jak każde domino z serii DOMI, tak i to składa się z 28 plastikowych tafelków. Na każdym z nich znajdują się dwa obrazki. Każdy z obrazków ma parę na innym tafelku. Jednak pary nie są tak oczywiste – są w pewien sposób logicznie ze sobą powiązane, na przykład na jednym z obrazków z pary znajduje się przedmiot, który na kolejnym z nich jest w użyciu (piłka – chłopiec grający w piłkę, parasol – chłopiec z parasolem w deszczu).

domi
domi
domi
domi
domi
domi
domi

Tak naprawdę domino w pełnej wersji, czyli z 28 tafelkami, jest skokiem na głęboką wodę jeśli chodzi o logiczne myślenie i łączenie przedmiotów w pary. Na początku, my zaczynaliśmy od mniejszej ilości – 10 tafelków, i tę ilość stopniowo zwiększaliśmy, kiedy Franek poznał już zasadę gry w DOMI.

Ale klasyczne domino to nie jedyna możliwość zabawy z DOMI SAMO ŚWIAT. My na przykład bawimy się często w opowiadanie historii właśnie na podstawie kolejnych obrazków na tafelkach LUB losując 5 tafelków z kupki odwróconych klocków obrazkami do dołu – i na tej podstawie opowiadamy historyjki.

Młodszym dzieciom proste obrazki mogą służyć do rozwoju mowy oraz znajdowania prostych relacji i związków przyczynowo – skutkowych.

Kilka pomysłów na zabawę z tymi klockami podpatrzyłam też z bloga SCHWYTANE CHWILE – na przykład pomysł na grę – dobierankę, czyli jeden z klocków leży na środku obrazkiem do góry, każdy z graczy ma po 5 klocków, a reszta leży zasłonięta na kupce.

– na przykład pomysł na grę – dobierankę, czyli jeden z klocków leży na środku obrazkiem do góry, każdy z graczy ma po 5 klocków, a reszta leży zasłonięta na kupce.

Zadaniem graczy jest pozbyć się swoich klocków, dokładając je do klocka (później już klocków) na stole, tak by pasowały. Jeśli wśród swoich klocków gracz nie ma pary, sięga po klocki z kupki obok.

DOMINO kupicie tutaj: DOMI ŚWIAT SAMO

DOMI WYRAZY JEDNOSYLABOWE

Domi sylabowe to świetny wstęp do nauki czytania. Dla ułatwienia mamy w tej wersji tylko wyrazy jednosylabowe (jest też DOMI z wyrazami dwusylabowymi). Zabawa polega na łączeniu prostego obrazka z jednosylabowym napisem.

To domino jest świetnym wstępem do nauki czytania, do pojmowania wyrazu globalnie, do łączenia słowa z pojęciem. W bardzo prosty i przystępny sposób, w formie zabawy, dziecko uczy się rozpoznawać litery oraz łączyć głoski w proste wyrazy.

W domino można grać samemu lub w parach, możemy też pobawić się w domino w wersji memory – tylko zamiast takich samych czy podobnych par, szukamy klocków, które do siebie pasują.

DOMINO kupicie tutaj: DOMI WYRAZY JEDNOSYLABOWE

domi wyrazy jednozylabowe
domi wyrazy jednozylabowe
domi wyrazy jednozylabowe
domi wyrazy jednozylabowe
domi wyrazy jednozylabowe
domi wyrazy jednozylabowe
domi wyrazy jednozylabowe

Powiązane wpisy