Co jakiś czas pokazuję Wam nasze nowości na półkach z pomocami i zabawkami. Bardzo lubię wyszukiwać perełki wśród polskich producentów – często małych, rodzinnych firm, gdzie w każdy produkt wkładane jest serce, a pomysły i kreatywność naprawdę potrafią zachwycić.

Dziś chciałabym pokazać Wam jedną z takich firm – ISANI HANDMADE. Tu wszystko robione jest ręcznie i z sercem, a pomoce przygotowane w ten sposób idealnie nadają się do ćwiczenia motoryki małej oraz innych zmysłów, takich jak zmysł dotyku.

Małe rączki, wielki rozwój – produkty Isani Handmade

Pokażę Wam nasze pomoce od Isani, jednocześnie zdradzę kilka pomysłów na pracę i zabawę przy ich pomocy. Nie wszystkie będą oczywiste na pierwszy rzut oka, ale chcę Wam pokazać, że z prostymi z pozoru zabawkami można wymyślić wiele zastosowań. Szczególnie cenię sobie zabawki, z których może korzystać i Franek i Kazio – to oszczędność wielu rzeczy, ale dla mnie przede wszystkim przestrzeni, której zaczyna nam powoli brakować ?

isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade

O motoryce małej i o tym, jaka jest ważna pisałam niedawno we wpisie: MOTORYKA MAŁA NIE JEST MAŁO WAŻNA. Dziś chcę Wam poopowiadać nie tylko o małych paluszkach, których ruchliwość i ćwiczenie jest oczywiście bardzo istotne, ale również o nadgarstku i jego pracy. Ćwiczenia nadgarstka to również ćwiczenie małej motoryki, a tak naprawdę przygotowanie do pisania. Tym samym ćwiczenia nadgarstków można zaliczyć do rozwijania grafomotoryki u dziecka.

Świetnym sposobem na ćwiczenia nadgarstków jest przykręcanie i odkręcanie – wszelkie butelki, słoiki mogą być tak naprawdę narzędziem do ćwiczeń, nie tylko do zabawy. U nas Franek od dawna był zainteresowany wkręcaniem śrub śrubokrętem lub wkrętarką i czasem, jak miałam na zbyciu kawałek styropianu, pozwalałam mu się w ten sposób bawić.

Kiedy zobaczyłam u Isani Handmade zestaw ze śrubami i śrubokrętem – wiedziałam, że to coś dla Franka. Śrubki wkręcamy w deseczkę, jest też wgłębienie, w którym możemy przechowywać śrubki i śrubokręt.

isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade

Zabawka jest genialna w swej prostocie i potrafi zająć Franka na dłuższy czas, a mały Kazio również zaczyna się nią interesować – póki co wykręca bratu śrubki rękoma.

Drugą zabawką, która idealnie nadaje się do ćwiczeń małych rączek to nakręcanka. Wykonana z drewna bukowego, które jest odporne na wgniecenia spowodowane upadkiem, idealnie nadaje się dla dzieci, które opanowały już nakładanie na pałąk.

Tu pałąk jest gwintowany, podobnie jak elementy, które trzeba na niego wkręcić. Elementów jest sześć – dwa koła, dwa trójkąty i dwa kwadraty.

Zróżnicowane figury sprawiają, że dziecko jest stymulowane do tego, by inaczej ułożyć rękę przy wkręcaniu każdego z nich – to również świetne ćwiczenie, bo ważne jest, by ćwiczyć nadgarstek w różnych pozycjach.

Dodatkowo dzięki elementom do nakręcania możemy wprowadzić młodsze dzieci w świat podstawowych figur geometrycznych – na przykład mówiąc mu „nakręć teraz trójkąt”, czy „teraz nakręć koło”.

isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade

Elementy występują w parach, możemy prosić dzieci o dopasowywanie do pary danej figury – układamy wtedy jeden rząd figur – w dowolnej kolejności koło, trójkąt, kwadrat – i prosimy dziecko o znalezienie drugiego koła, trójkąta, kwadratu.

Nakręcankę możecie kupić tutaj: NAKRĘCANKA, zestaw ze śrubokrętem zamawiałam bezpośrednio na fanpage ISANI o tu: ISANI HANDAMADE FACEBOOK.

Mam wrażenie, że w zabawach i pracy z dzieckiem niektóre zmysły bywają traktowane bardziej po macoszemu. Zmysł dotyku, powonienia, to nie są często rozwijane i pobudzane zmysły, z pewnością nie tak bardzo jak zmysł na przykład wzroku.

Dziś chciałabym Wam pokazać dwie propozycje zabawek – pomocy, które pomogą w stymulowaniu zmysłu dotyku. Jednocześnie możemy ich użyć na kilka różnych sposobów.

DOMINO DOTYKOWE

Domino dotykowe Isani Handmade to 24 drewniane płytki, każda z dwoma tkaninami. Tkaniny mają różne kolory, ale również różne faktury. Możemy dopasowywać je kolorami (ćwiczyć nazewnictwo kolorów, my robimy to z Kaziem po polsku, a z Frankiem w wersji angielskiej).

Możemy też dotykać faktur palcami i dopasowywać łącząc dwie cechy – kolor i fakturę. Wersja najtrudniejsza – zakrywamy oczy i dopasowujemy tylko w oparciu o zmysł dotyku. Do zakrywania oczu używam takiej przepaski na oczy, jak na obrazku.

Na początku Franek miał problem z rozpoznaniem faktur tylko  po dotyku, czuł się również nieswojo z zakrytymi oczami. Dlatego zaczęliśmy od łatwiejszego zadania – kładłam przed nim trzy klocki z domina i prosiłam o znalezienie pary takich samych tkanin.

isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade

Wymyśliliśmy też zabawę, którą nazwaliśmy „dołóż do wieży”. To tak naprawdę domino, ale w pionie – dokładamy klocki o tym samym kolorze i fakturze. W wersji super trudnej z zasłoniętymi oczami – próbujemy nie rozwalić wieży!

Domino kupicie tutaj: DOMINO DOTYKOWE.

WORECZKI SENSORYCZNE

Woreczki sensoryczne to zestaw 7 woreczków. Każdy z nich z jednej strony jest bawełniany – jednak każdy ma też inny – czarno-biały wzór. Z drugiej strony woreczki są jednolite, jednokolorowe, ale każdy z nich ma inny kolor orz obszyty jest inną tkaniną. Niektóre są puszyste i miłe w dotyku, inne bardziej szorstkie, a jeszcze inne bardziej śliskie.

Wypełnienie też jest inne – grube ziarna, małe ziarenka, niektóre woreczki są lżejsze, inne cięższe, każdy z nich wydaje inny odgłos.

Woreczki otwierają przed nami naprawdę szereg możliwości. My używamy ich w zabawach ruchowych, na przykład chodzimy po woreczkach bosymi stopami – to niezła stymulacja! Czasem rozkładam z woreczków trasę i trzeba chodzić po nich, a czasem trzeba przejść slalomem między nimi.

Czasem rozrzucam woreczki po pokoju, ale w bliskiej odległości od siebie, i mówię: stań lewą nogą na czerwonym kolorze, prawą na niebieskim, lewą ręką dotknij zielonego i tak dalej – ćwiczymy równowagę, kolory, strony prawo-lewo.

isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade
isani handmade

Nosimy też woreczki na głowie lub przenosimy je z miejsca na miejsca stopami, rzucamy woreczkami do celu. Czasem sortujemy je kolorystycznie – na przykład na dużym brystolu rysuję okręgi w kolorze woreczków i Franek zanosi je tam stopami (odpowiedni kolor do odpowiedniego okręgu), Kazio normalnie w rękach (czasem w zębach ? ).

Kolory ćwiczymy też po angielsku, na przykład mówię kolor, a Franek ma skoczyć na woreczek o danej barwie.

Woreczków można też dotykać, potrząsać nimi, „ważyć” w dłoniach.

Często rozkładam je po prostu na stoliku i traktujemy woreczki jako sorter kolorów. Jak widzicie zastosowań jest naprawdę mnóstwo!

Woreczki kupicie tutaj: WORECZKI SENSORYCZNE.

Zerknijcie na inne produkty ISANI HANDMADE – niektóre są na stronie, inne pojawiają się na Facebooku oraz Instagramie, jest w czym wybierać ?

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK