Ciepła pogoda i większa ilość czasu spędzanego na zewnątrz nie sprawiły, że pojawia się u nas mniej nowości książkowych i w najbliższym czasie pojawi się na blogu sporo recenzji. Dziś chciałam pokazać Wam cztery książki, które zagościły już na instastories i wiele z Was z ciekawością pisało do mnie z zapytaniami, kiedy pokażę coś więcej. Dziś jest ten dzień – zapraszam Was na recenzję nowej serii Britty Teckentrup, którą osobiście uwielbiam oraz nowość od wydawnictwa Nasza Księgarnia dla małych i większych wielbicieli kosmosu.

NIESAMOWITY WSZECHŚWIAT

Wydawnictwo Nasza Księgarnia ostatnio rozpieszcza nas swoimi nowościami (polecam śledzić ich profil na Facebooku i na bieżąco obserwować, co się pojawia w ich ofercie, bo ostatnio to same perełki) i tym razem również się nie zawiodłam.

Sporo u nas ostatnio książek o kosmosie, ciałach niebieskich, planecie Ziemi oraz innych planetach w układzie słonecznym. Jeśli chodzi o zróżnicowanie poziomu, niektóre z nich nadają się już dla trzy-, czterolatków, niektóre jednak – właśnie jak Niesamowity Wszechświat, dla starszych dzieci (lub dla czterolatków w formie czytania/opowiadania przez rodzica z dużą ilością uproszczeń czy dygresji). Może czas na jakiś wpis podsumowujący nasze książki o kosmosie?

Niesamowity Wszechświat to książka autorstwa Karoliny Bąkowskiej, która posiada doktorat z dziedziny astronomii. Jednak uderzające jest to, jak prostym i przystępnym językiem napisana jest ta książka – a zagadnienia opisywane w niej, przecież tak trudne i zawiłe miejscami, wytłumaczone zrozumiale, logicznie i w sposób dostosowany do odbiorcy.

niesamowity wszechświat
niesamowity wszechświat
niesamowity wszechświat
niesamowity wszechświat
niesamowity wszechświat
niesamowity wszechświat
niesamowity wszechświat
niesamowity wszechświat
niesamowity wszechświat

Jeśli chodzi o ilość tekstu, jest tu go dość sporo, także do samodzielnego czytania myślę, że książka będzie odpowiednia najwcześniej od ok. 8 roku życia, jednak my „czytamy” ją razem już z czteroletnim Frankiem – mówiąc „czytamy” mam na myśli przeglądanie, wyłapywanie pojedynczych zagadnień, szukanie odpowiedzi na konkretne, nurtujące nas pytania.

Bo faktycznie w tej książce jest spora dawka wiedzy i informacji – nie wiem, czy jakakolwiek książka na temat kosmosu w naszej biblioteczce w tak dogłębny (a jednocześnie wciąż w przystępny sposób) porusza zagadnienia typu planety, gwiazdy i księżyce, galaktyki czy czas.

Polecam ją serdecznie wszystkim zaciekawionym tematyką kosmosu – uwierzcie mi, że nawet dorośli czytają tę książkę z ogromną przyjemnością, a ja często sięgam właśnie do niej szukając informacji o planetach czy gwiazdozbiorach i potem w uproszczony sposób przedstawiam dane zagadnienie Frankowi.

Dodatkowym atutem książki są wyjątkowo ciekawe ilustracje Asi Gwis.

Książkę kupicie tutaj: NIESAMOWITY WSZECHŚWIAT

NOWA SERIA AUTORSTWA BRITTY TECKENTRUP

Nie jestem znawczynią autorów książek dla dzieci, ale mam kilkoro z nich, których znam i bardzo lubię. Zdecydowanie do tej grupy zalicza się Britta Teckentrup, a w szczególności jej książki z dziurkami. Dokładnie taka jest nowa seria tej autorki, czyli Drzewo, Księżyc oraz Pszczoła.

Wszystkie trzy książki wydane są w bardzo podobny sposób, jednocześnie każda jest na swój sposób inna.

britta teckentrup

DRZEWO

To książka o zmieniających się porach roku. Na każdej stronie mamy właściwie to samo miejsce oraz to samo drzewo. Na kolejnych kartkach widzimy, jak zmienia się otoczenie drzewa oraz ono samo w miarę mijającego czasu i zmieniających się pór roku.

Zaczynamy naszą podróż przez czas zimą, potem stopniowo posuwamy się dalej, aż do kolejnej zimy. Przez ten czas możemy obserwować zmieniające się drzewo, kolory, pojawiające się i znikające zwierzęta. Dodatkową atrakcją w książce są dziurki, pojawiające się w różnych miejscach i odsłaniające coraz więcej zwierząt zamieszkujących drzewo.

Książka jest wspaniałym dodatkiem lub pretekstem do rozmowy o porach roku czy zjawiskach pogodowych. Może stanowić uzupełnienie kalendarza pogody, jeśli robicie taki z dzieckiem.

drzewo britta teckentrupp
drzewo britta teckentrupp
drzewo britta teckentrupp
drzewo britta teckentrupp

Dodatkowo, na każdej ze stron znajdują się dwie linijki tekstu – rymowanego i melodyjnego, co ma dodatkowy urok.

Książkę kupicie tutaj: DRZEWO. KAŻDA PORA ROKU MA W SOBIE PIĘKNO.

PSZCZOŁA

To kolejny picturebook z otworami, w których możemy dostrzec pszczoły i śledzić ich niezwykle pracowity dzień. Wszystkie otwory mają kształt sześciokąta, czyli plastra miodu. Podobnie jak DRZEWO opowiada o pełnym roku, PSZCZOŁA to historia jednego dnia – podczas którego poznamy zadania i pracę pszczół oraz ich rolę w przyrodzie.

Po raz kolejny mamy do czynienia z pięknymi, kolorowymi ilustracjami, a dziurki, przez które dostrzegamy pszczoły oraz krótkie, rymowane wierszyki na każdej ze stron sprawiają, że lektura jest jeszcze przyjemniejsza.

Książkę kupicie tutaj: PSZCZOŁA. MALEŃKI CUD NATURY

pszczoła britta teckentrupp
pszczoła britta teckentrupp
pszczoła britta teckentrupp
pszczoła britta teckentrupppszczoła britta teckentrupp
pszczoła britta teckentrupp
pszczoła britta teckentrupp

KSIĘŻYC

I na koniec nasza ulubiona książka z tej serii – KSIĘŻYC. Może ulubiona dlatego, że niedawno zaczęliśmy uczyć się sporo o księżycu czy jego fazach? KSIĘŻYC, podobnie jak pozostałe pozycje z tej serii, ukazuje pewien rytm przyrody, powtarzalność.

DRZEWO mówi o całym roku, PSZCZOŁA o dniu, zaś KSIĘŻYC wskazuje na powtarzalne fazy księżyca. Wycięte otwory odpowiadają właśnie księżycowi w różnych jego fazach.

Oprócz faz księżyca ta książka opowiada również o nocnym życiu zwierząt w różnych zakątkach świata – co dzieje się pod osłoną nocy na sawannie, w lesie, w dżungli czy w zimnych krainach? O tym wszystkim opowie nam ta przepięknie wydana książka.

Tu również znajdziemy krótkie wierszyki, które są idealnym dopełnieniem tych trzech propozycji. Polecam Wam serdecznie całą serię!

Książkę kupicie tutaj: KSIĘŻYC. NOC DOOKOŁA ŚWIATA.

księżyc britta teckentrupp
księżyc britta teckentrupp
księżyc britta teckentrupp
księżyc britta teckentrupp

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK