Z pomocami od wydawnictwa Epideixis znam się nie od dziś (przyznam Wam się nawet do tego, że niektórych pomocy używałam nawet jako mała dziewczynka) i bardzo często Wam je prezentuję – mamy wiele z nich i uwielbiam sposób w jaki łączą prostotę i wielością zastosowań.

Dziś chciałabym pokazać Wam dwie zabawki – pomoce, które mają naprawdę wiele zastosowań i sprawdzą się i dla maluszków i dla starszaków, będą więc świetną propozycją dla rodzeństwa lub zwyczajnie dobrą inwestycją na lata, zabawką, którą dziecko będzie się bawić w wieku 1 roku, 2 lat, a potem również jako cztero- czy pięciolatek.

STONOGA AGATA

Stonoga Agata to schowana w w drewnianym pudełku nawlekanka – czyli gumowa linka z uśmiechniętą głową, w komplecie mamy również 18 krążków z dziurką, po trzy z każdego z sześciu kolorów. Dodatkowo kostka – na każdej z sześciu ścianek kropka w innym kolorze, a kolory odpowiadają kolorom krążków.

Naturalnym wykorzystaniem stonogi Agaty jest użycie jej jako nawlekanki. Można pozwolić dziecku zwyczajnie nawlekać krążki według własnego uznania lub wykorzystać kostkę i nawlekać krążek w kolorze, który wypadnie na kostce po rzucie.

Jeszcze innym sposobem jest nawlekanie według ustalonego wzoru – tu też możemy wypróbować dwa sposoby. Pierwszy – nawlekamy na sznurek krążki w wybranej przez nas ilości i kolejności, a dziecko ma za zadanie odtworzyć / kontynuować sekwencję. Możemy również zrobić odrobinę inaczej – to znaczy ułożyć przed dzieckiem krążki w kolejności, którą wybraliśmy i zadaniem dziecka będzie odtworzyć tę kolejność nawlekając krążki na sznurek.

Sekwencje możemy też ćwiczyć bez nawlekania – układając krążki w poziomie, w jednej linii lub pionowo. Zaczynamy sekwencję, a dziecko ją kontynuuje.

Dodatkową formą wykorzystania krążków może być wydrukowanie kolorowych kółek w kolorach odpowiadającym krążkom i odtwarzanie sekwencji w ten sposób.

Możemy też wykorzystać krążki do kodowania – my na przykład w ten sposób ćwiczyliśmy proste równania matematyczne, ustalając najpierw i zapisując, że kolor czerwony to 1, kolor zielony to 2 i tak dalej (trochę staraliśmy się zachować kolorystykę z kolorowych pereł Montessori, gdzie każda liczba od 1 do 10 ma przypisany kolor. Pracujemy od niedawna na tych perłach i nie chciałam, by Frankowi te kolory się myliły, ale nie wszystkie kolory mogły się pokrywać).

stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis

W ten sposób wykorzystaliśmy krążki do obliczeń matematycznych na małych cyfrach od 1 do 6 (tyle ile kolorów krążków). Innym sposobem na kodowanie jest na przykład przypisanie danemu krążkowi osobnej sylaby i tworzenie prostych słów lub układanie krążków do wzoru, na przykład ustalamy, że czerwone krążki to sylaba MA, żółte sylaba ME, a zielone to sylaba MI. Nastepnie zapisujemy na kartce kombinacje tych sylab np. MA ME MI, MI MA ME, ME MI MA itp. i kodujemy – czyli dziecko układa krążki odpowiednio do sylaby, do której je wcześniej przypisaliśmy.

To świetne ćwiczenie na koncentrację, mały umysł pracuje wtedy na najwyższych obrotach, naprawdę!

Przy pomocy krążków graliśmy też w grę. Podzieliliśmy krążki między siebie i rzucając kostką każdy dokładał kolejno krążek na środek budując wieżę. Celem było pozbycie się wszystkich krążków – gra trochę losowa, bo wszystko zależało od koloru, który wypadł na kostce, ale było to fajne rozluźnienie po ćwiczeniach. Dla rozrywki nazywaliśmy sobie kolory po angielsku.

Dla maluszków można wykorzystać krążki jako sorter kolorów i układanie zbiorów, czyli krążki czerwone razem, krążki żółte razem i tak dalej.

Jak widzicie, zastosowań jest naprawdę wiele! Stonoga Agata to zabawka dla dzieci w różnym wieku i można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Stonogę Agatę kupicie tutaj: STONOGA AGATA.

stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis
stonoga agata epideixis

DRĄŻKI EDUKACYJNE

Ten zestaw jest dużo bardziej rozbudowany niż stonoga Agata – zawiera podstawkę, 6 drążków, 12 klocków zamykających, 40 klocków do nawlekania na drążki w 5 różnych kolorach oraz w 4 różnych kształtach.

Teoretycznie znów nawlekamy, właściwie nakładamy na drążki – tu powinno być trochę łatwiej niż w stonodze Agacie, ponieważ tam mamy giętki sznurek i mniejsze otwory w krążkach. W drążkach otwory są większe i nawkładamy je na sztywne drążki. Ale jednocześnie klocki są różnej wielkości i o różnych kształtach, więc dłoń pracuje inaczej – świetne ćwiczenie motoryki małej!

drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis

Maluszki z nawlekaniem krążków na linkę w stonodze mogą sobie nie poradzić od razu, ale nakładanie klocków na drążki powinno zaciekawić już dzieci młodsze niż rok. Na podstawce możemy umieścić na początek jeden drążek, stopniowo zwiększać ilość do 3.

Starsze dzieci mogą odtwarzać wzory podane na kartach pracy dołączonych do drążków – jest tam aż 40 kombinacji o różnym stopniu trudności.

Klocki możemy również wykorzystać do poznawania kolorów w języku polskim i angielskim, możemy zbierać je wzory. Możemy wykorzystać je do tworzenia sekwencji – troszkę trudniejszych niż przy użyciu tylko krążków ze stonogi Agaty, bo tu różnica będzie nie tylko w kolorze, ale i kształcie.

Klocki mogą przydać się nam również do kodowania, które opisywałam przy stonodze Agacie. Możemy wreszcie połączyć krążki z Agaty z klockami z zestawu drążków.

Drążki kupicie tutaj: DRĄŻKI EDUKACYJNE.

Obie pomoce polecają się na Dzień Dziecka ? Wykonane z naturalnych materiałów, idealnie nadają się do ćwiczenia małych maluszków, skupienia, koncentracji, koordynacji oko – ręka, a także mogą zostać wykorzystane do nauki kolorów i kształtów.

drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis
drążki edukacyjne epideixis

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK