Ograniczanie się to coś, co ostatnio staje się bardzo modne. To też coś, co jest bliskie mojemu sercu, choć nie doszłam w tej sprawie jeszcze do perfekcji – wierzę w siłę małych kroków, małych zmian. Czasem coś, co wydaje się być trudne na początku, jest takie właśnie dopiero, jak się zaczyna, potem stopniowo, staje się coraz łatwiejsze i naturalniejsze.

Jeszcze niedawno jeździłam na zakupy do Lidla i przywoziłam stamtąd naręcze reklamówek, plastiku, opakowań. W końcu, obserwując, z jaką prędkością zapełnia się nasz kosz na śmieci – zapragnęłam zmian. Chcę Wam pokazać dziś, w jaki sposób można spróbować ograniczyć śmieci na własnej przestrzeni – choć wiem, że wielu z Was robi to pewnie i sprawniej i lepiej niż ja, może tę drugą część zainspiruje do zmian.

Woda filtrowana i bidony na wyjścia

Woda filtrowana to coś, bez czego ciężko wyobrazić mi sobie życie teraz, już po zmianach. Choć zakup filtra początkowo wydaje się być dość sporym wydatkiem, w skali roku woda zwraca się w zupełności. My mamy filtr węglowy od FitAqua, w wersji tańszej można zakupić dzbanki filtrujące.

Nie tylko zaoszczędzicie na zakupie wody, unikniecie stosu butelek (u nas schodzi około 6 litrów wody pitnej dziennie), ale także zapewnicie sobie zdrową, dobrej jakości wodę do picia. O naszym filtrze pisałam szerzej tutaj: FILTR FITAQUA.

Zamiast małych butelek wody można po prostu zaopatrzyć się w bidony – a wodę nalewać w nie w domu.

Torby wielorazowe na zakupy

Wielorazowych toreb na zakupy używam już od dawna, ostatnio nawet opracowałam sposób, by o nich nie zapominać ? Co niestety od czasu do czasu mi się zdarzało. Teraz jednak używam również wielorazowych toreb i siatek na warzywa i owoce oraz bawełnianych toreb na pieczywo. Nasze torby pochodzą ze sklepu TORBACZE.

zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci

Od pewnego czasu zaczęłam regularnie chodzić na targ i tam te torby robią furorę, a wiele z babć patrzy z sentymentem na moją retro torbę, która pomieści kilogramy jabłek.

Na stronie Torbaczy znajdziecie różne zestawy takich woreczków, są solidnie wykonane i bez problemu można je prać. Mają wygodne ściągacze.

Kawa w termosie

Swego czasu byłam fanką kawy na mieście, na wynos. Teraz staram się zrobić ją sobie w domu przed wyjściem, a jeśli nie zdążę – proszę w kawiarni o przelanie mi jej do termosu czy kubka termicznego. Do tej pory nikt nie robił z tym problemu.

Wielorazowe szczotki i myjki

W sklepach zero waste można również kupić wielorazowe myjki czy szczotki do mycia naczyń. My mamy zmywarkę, więc ja używam tylko szczoty do garów. Tego typu szczotki oczywiście się zużywają, ale wolniej niż gąbki, no i zdecydowanie są bardziej eko – tu materiał o drewno i naturalne włosie, a nie chemiczne historie.

zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci

Wielorazowe sztućce na wyjścia

Wielorazowe sztućce to alternatywa dla osób często jedzących na mieście. Taki zestaw nada się świetnie w miejsca, gdzie do wyboru są tylko plastikowe sztućce. Pięknie pakowany – stanowi idealny pomysł na prezent.

Nasz zestaw również pochodzi ze sklepu TORBACZE.

zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci

Słomki wielokrotnego użytku

Wielorazowe słomki to u nas hit. Sporo pijemy koktajli czy teraz latem – zimnych lemoniad, a dzieci uwielbiają pić je przez słomkę. Wielorazowe słomki stanowią świetną alternatywę dla słomek plastikowych. Są łatwe do czyszczenia dzięki czyścikowi.

zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci

Ekologiczne kosmetyki w kierunku less waste (szampon w kostce, dezodorant w kremie)

W dziedzinie kosmetyków również można szukać minimalizmu. Tu akurat chyba największe pole, by ćwiczyć ograniczanie się. Choć wciąż jeszcze sporo drogi przede mną – staram się wybierać mądrze, na przykład szampony w kostce, czy dezodoranty w kremie, które starczają na dużo więcej czasu niż te drogeryjne.

Ekologiczne sprzątanie domu (ocet, soda, olejki eteryczne)

Również jeśli chodzi o sprzątanie domu, sporo można tu zdziałać. Chemia gospodarcza jest również bardzo droga i ograniczanie się na tym polu przyniesie dodatkowe korzyści – w postaci zaoszczędzonych pieniędzy. Naprawdę większość naszego domu da się wyczyścić wodą, octem i sodą. Jeśli przeszkadza nam zapach octu, z pomocą przyjdą olejki eteryczne. Tu pisałam o kilku moich patentach na sprzątanie z ich wykorzystaniem: OLEJKI ETERYCZNE W SPRZĄTANIU DOMU.

Wielorazowe płatki kosmetyczne i myjki do twarzy

Od dłuższego czasu używam też wielorazowych płatków kosmetycznych (TORBACZE) oraz myjek do twarzy (MYJKI PUPUS). To bardzo prosty sposób na zredukowanie odpadów i oszczędność. Pytacie mnie często, jak z domywaniem – nie wszystkie kosmetyki się domywają niestety. Używam pudrów mineralnych i one spierają się w całości, cienie też. Nie znalazłam jednak zadowalającego odpowiednika tuszu do rzęs wśród kosmetyków naturalnych i ten ewidentnie nie domywa mi się z płatków. Ale nie stanowi to dla mnie problemu.

zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci

Pieluszki wielorazowe i myjki dla dzieci

Ci, którzy śledzą mnie regularnie, wiedzą, że już drugi mój syn używa pieluszek wielorazowych. Jestem ich ogromną fanką i naprawdę zawsze polecam każdemu. Mimo powszechnej opinii, że wielorazówki to babranie się w kupie po paszki i siedzenie w pralce pół życia, naprawdę, naprawdę tak nie jest.

Nie zauważyłam, by było to mniej higieniczne niż pieluszki jednorazowe (chodzi mi o zmianę pieluszki) ani bym spędzała na praniu pół życia (przy dwójce dzieci i tak dość sporo piorę, to jedno pranie raz na trzy dni naprawdę nie stanowi dla mnie problemu). O pieluszkach wielorazowych pisałam dość sporo, poczytajcie: PIELUSZKI WIELORAZOWE.

Wydaje mi się, że jedyne, co może stanowić „problem” w dzisiejszych czasach, to wybór idealnych rozwiązań wśród pieluszek wielorazowych, bo marek, krojów, systemów jest naprawdę sporo. Dlatego polecam wszystkim znaleźć najbliższą pieluchotekę i stamtąd wypożyczyć próbny zestaw – posprawdzać, pozastanawiać się, popróbować i wybrać to, co najlepsze dla Was.

Kubeczek menstruacyjny i wielorazowe podpaski

Gdyby ktoś mi powiedział 10 lat temu, że będę czegoś takiego używać, bardzo dziwnie bym się na niego popatrzyła. A jednak! Podobnie, jak z pieluszkami, to wydaje się być dziwne i trudne tylko na początku.

Jest jeszcze jedna kwestia – niektórym takie rzeczy typu kubeczek menstruacyjny wydają się być z lekka obrzydliwe. Powiem Wam, że również miałam mieszane uczucia. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy połowa niefajności miesiączki okazała się pochodzić od… tamponów, których używałam. Po zmianie na ekologiczne było trochę lepiej, ale jednak prawdziwy komfort poczułam przy kubeczków i dodatkowo wielorazowych wkładkach i podpaskach, jako dodatkowe zabezpieczenie.

Warto zadbać o to, by kubeczek był dobrze dobrany, w ten sposób unikniecie rozczarowań. Więcej o kubeczku oraz podpaskach wielo piszę tutaj: EKOLOGICZNIE PODCZAS OKRESU.

A jakie Wy macie patenty na ograniczanie ilości śmieci? U nas jeszcze królują wielorazowe ścierki oraz szczoteczki bambusowe.

zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci
zmniejszenie ilości śmieci

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK