Jestem Patrycja, mam 33 lata i jestem uzależniona od kupowania książek dla dzieci ? Żeby jakoś usprawiedliwić mój nałóg, pokazuję je Wam na blogu i tłumaczę sama sobie, że w ten sposób się rozgrzeszam – puszczając info w świat o cudownych nowościach.

Dziś mam dla Was taki misz – masz z nowości, które trafiły do biblioteczki Frankowej w ostatnim miesiącu. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie!

KUPA W ZOO

Sam tytuł jest już niezwykle wymowny – mam wrażenie, że mogłabym aktualnie kupować w ciemno wszystkie książki, które mają w tytule kupa, pupa, albo siki. Ale Kupa w zoo rozśmieszy nie tylko dziecko, sami nieźle się ubawicie obserwując różnego typu kupy przechowywane w różnych pojemnikach, słojach i fiolkach w wyjątkowym muzeum…kup.

Bo kupy mogą być różne, o różnym kształcie, konsystencji i kolorze, ale kiedy pewno dnia w zoo pojawia się świecąca kupa, to znak, że coś jest nie tak.

Co wydarzy się dalej? Jesteście ciekawi? To hop do księgarni, na przykład tutaj: KUPA W ZOO.

kupa w zoo
kupa w zoo
kupa w zoo

BASIA I WIELKA KSIĘGA PYTAŃ

Basia często gości w naszym domu, a dodatkowo bardzo lubimy z Frankiem książki z serii 100 pytań o… czy inne ciekawostki. Tu każde pytanie poprzedzone jest historyjką o Basi, oczywiście w temacie pytania, więc jest dodatkowo ciekawie.

Dowiemy się z książki na przykład o tym, skąd się biorą bączki i dlaczego dorośli mówią brzydkie słowa. Znajdziemy odpowiedzi na różne pytania, na przykład po co są komary, czy też dlaczego ludzie nie mają teraz futer na ciele.

Książka została podzielona na kilka kategorii – pytania o zwierzęta, o kuchnię, pytaniowy misz masz w dziale „kto pyta, nie błądzi” oraz na „poważne pytania”, w którym znajdziemy odpowiedzi na przykład na to, dlaczego rodzą się dzieci, co można zrobić ze złością, skąd biorą się sny oraz skąd pochodzą pomysły.

Tę książkę o Basi kupicie tutaj: BASIA. WIELKA KSIĘGA PYTAŃ

basia i wielka księga pytań
basia i wielka księga pytań
basia i wielka księga pytań
basia i wielka księga pytań

BASIA I ŚMIECI

Piszę „tę książkę”, bo w serii o Basi są jeszcze inne, a dziś chcę Wam pokazać również Basię i śmieci. To zdecydowanie mniej obszerna książka niż Basia. Wielka Księga Pytań, ale za to jakże potrzebna i ciekawa!

Basia zainteresowała się stanem naszej planety, a jej mama postanawia pomóc jej w byciu bardziej less waste. W tej książce jest wiele inspiracji i dla nas, dorosłych. Są wspomniane wielorazowe torby na zakupy (nie tylko te spore, ale też worki wielorazowe, by nie używać małych siateczek na owoce i warzywa w sklepie). Mama wspomina również o wielorazowych słomkach.

Podczas rozmowy z mamą Basia zdaje sobie sprawę, że wszyscy, naprawdę wszyscy wywieramy mniejszy lub większy wpływ na naszą planetę, i każdy z nas ma trochę za uszami. To rzeczy, których nie widać na co dzień, jednak dzieją się – na przykład w książce jest mowa o pogarszającym się stanie wód.

Naprawdę wartościowa książka! Do wspólnej lektury i pogadanek jak znalazł.

Do kupienia tutaj: BASIA I ŚMIECI.

basia i śmieci
basia i śmieci

KSIĘGA ZABAW. RATUJMY ZIEMIĘ

To fenomenalna książka o ekologii – zawiera ruchome elementy, okienka, zabawy, zgadywanki i quizy, a także 5 znaczków, które można przykleić w domu, aby nie zapomnieć o dobrych nawykach.

Dowiemy się z niej, dlaczego warto dbać o środowisko oraz jak można to robić. W naprawdę atrakcyjny i przystępny dla dzieci (nawet w wieku przedszkolnym) sposób zostały wyjaśnione najważniejsze zagadnienia z zakresu ochrony środowiska.

Dowiemy się z niej również jak oszczędzać energię oraz w jaki sposób należy segregować śmieci. Mam wrażenie, że to jedna z pozycji, którą należy mieć na swojej półce.

Do kupienia tutaj: KSIĘGA ZABAW. RATUJMY ZIEMIĘ.

Księga zabaw. Ratujmy Ziemię
Księga zabaw. Ratujmy Ziemię
Księga zabaw. Ratujmy Ziemię
Księga zabaw. Ratujmy Ziemię
Księga zabaw. Ratujmy Ziemię
Księga zabaw. Ratujmy Ziemię

ZIEMIA DO JADZI

Dzięki wyobraźni Jadzi, zwykłe sprzątanie pokoju zmienia się w podróż w kosmos. Jadzię od wymarzonego wyjazdu do planetarium dzieli tylko jedno – zrobienie porządku w jej pokoju. Aby urozmaicić sobie tę żmudną czynność, zaczyna uruchamiać swoją wyobraźnię.

Rusza więc z misją ratunkową w kosmos, by ratować Mirka – wszystko rozgrywa się w świecie fantazji, a z pozoru zwykłe przedmioty, nabierają wyjątkowego znaczenia – i mogą się przydać w misji na Marsa!

Nie obywa się bez przygód po drodze, awarii i zmiany planów. To książka o sile wyobraźni.

Do kupienia tutaj: ZIEMIA DO JADZI.

Ziemia do Jadzi
Ziemia do Jadzi
Ziemia do Jadzi

CZY TO DŁUGO, CZY KRÓTKO

Ile to pięć minut? A dziesięć? A jedna godzina? Ile to miesiąc, rok, 18 lat? Ile czasu to długo, a ile to krótko?

Pojęcie czasu jest trudne dla dzieci. Dla małych dzieci, nie posługujących się jeszcze zegarkiem, temat czasu to zwyczajnie abstrakcja. Czasem też pięć minut to wieczność, a tydzień mija jak z bicza strzelił. Czas jest względny, i o tym także jest ta książka. W sposób zabawny, ale i rzeczowy, pokazuje nam ile to jest minuta, pięć minut, dziesięć minut, kwadrans, pół godziny, a nawet i 18 lat.

W tej książce zobaczymy właśnie tę względność czasu. Przecież minuta to mało, chyba że się czeka aż mama skończy rozmawiać przez telefon. Półgodzinny spacer? Niby mało, ale kiedy spacerujemy w ulewę?

18 lat – niby długo, ale dla mamy dorastającego dziecka to zawsze, zawsze będzie za krótko.

Piękne ilustracje i wartościowa książka. Polecamy serdecznie z Frankiem, bo oboje uwielbiamy takie lekko zabawne, a jednocześnie nostalgiczne książeczki.

Do kupienia tutaj: CZY TO DŁUGO, CZY KRÓTKO.

czy to długo czy to krótko
czy to długo czy to krótko

TU, A MOŻE GDZIEŚ….

O i tak a propos książek, co to tak trochę sentymentalnie, pół onirycznie, traktują o sprawach poważnych. W Tu, a może gdzieś bohaterami są z pozoru zwyczajne przedmioty, ba, nawet przedmioty, których się normalnie nie zauważa – mała nakrętka, kapsel, śrubka i haczyk.

Ale przecież dzieci właśnie takie przedmioty potrafią odmienić magią swej wyobraźni w najlepsze zabawki pod słońcem! W tej książce właśnie wyobraźnia działa w najlepsze i zmienia piaskownicę w pustynię, wodę z kranu w wodospad, a trawnik w dżunglę.

Opisana w książce historia, to podróż nakrętki (rozgoryczonej swym życiem) wraz z towarzyszami: kapslem, haczykiem oraz śrubką. Opowieść drogi, rzec by można, a dodatkowo to opowieść o odwadze i sile wewnętrznej.

A dodatkowo – co urzeka w tej książce chyba najbardziej, to ilustracje, które są zdjęciami. One są magiczne! Skandynawska literatura dla dzieci jak zwykle nie zawodzi.

Książka do kupienia tutaj: TU, A MOŻE GDZIEŚ

tu a może gdzieś

DZIEWCZYNY

Dziewczyny to książka o niesłabnącej z biegiem lat przyjaźni czwórki dziewczyn. Poznajemy je jako małe dziewczynki i obserwujemy na przestrzeni wielu, wielu lat. Dziewczyny dorastają, stają się dorosłe, każda z nich idzie własną ścieżką, jednak wciąż pozostają przyjaciółkami.

To historia o sile przyjaźni i o zmieniającym nas czasie, o upływie czasu i ludzkich historiach. To książka, która wzruszy niejednego dorosłego, bo sprawi, że przypomnimy sobie nasze wszystkie pierwsze, dziecięce przyjaźnie. A dla dziecka będzie piękną nauką.

Do kupienia tutaj: DZIEWCZYNY

dziewczyny

MOGĘ BYĆ W NASZEJ PACZCE

A co jeśli chce się być w czyjeś paczce, ale nigdzie nie jest się chcianym? Co jeśli bardzo chce się przynależeć, ale nigdzie właściwie nie jest się mile widzianym? Czy powinniśmy przełknąć gorzką pigułkę, a może…

No właśnie, a może zamiast szukać miejsca, do którego możemy przynależeć, sami sobie to miejsce stwórzmy? Piękna książka o różnorodności i o szukaniu swojego miejsca na świecie.

Do kupienia tutaj: MOGĘ BYĆ W WASZEJ PACZCE?

mogę być w waszej paczce

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK