W dzisiejszym zestawieniu chciałabym pokazać Wam nie tylko wyjątkową serię książeczek dla dzieci, ale również kolorowanki. Jeśli macie w domu dziecko zafascynowane historią świata, zwierzętami lub geografią, te propozycje będą dla Was idealne.

SERIA WIELKIE LUDY HISTORII

Jak pewnie większość z Was już wie, realizujemy z Frankiem projekt #dookołaświata, w którym poznajemy jeden kraj w tygodniu. Szerzej o tym projekcie piszę w zakładce DOOKOŁA ŚWIATA, tam też znajdziecie opisy naszych działań z każdego tygodnia. Aktualnie poznajemy Wielką Brytanię i podsumowanie tego tygodnia pojawi się niedługo na blogu.

Dlaczego o tym piszę? Bo właśnie ten projekt przyciągnął mnie do serii Wielkie Ludy Historii. Pierwsze kraje, które poznawaliśmy z Frankiem, były krajami skandynawskimi, więc szukałam czegoś w temacie Wikingów. W ten sposób natknęłam się właśnie na serię Wielkie Ludy Historii.

W serii znajdziecie cztery książki – Wikingowie, Grecy, Rzymianie oraz Egipcjanie. Każda z książek skonstruowana jest w podobny sposób – to opowieść osadzona w danym okresie czasu, zazwyczaj jej bohaterami są dzieci, rodziny, więc młodemu czytelnikowi łatwo się utożsamić z osobami, o których czyta.

Dodatkowo w tekście wyłuszczone zostały słowa – terminy, charakterystyczne dla danego ludu i okresu historii. Co kilka kartek terminy te zostają wyjaśnione i opisane.

WIKINGOWIE

Wikingowie narodem zbyt miłym nie byli, to wiadomo, ta książka też zawiera dość dramatyczną historię, niemniej jednak może stanowić pretekst do rozmowy o dawnych czasach, o innych kulturach i wartościach. Ja uwielbiam rozmowy o różnorodności i takie poszerzanie horyzontów.

wielkie ludy historii wikingowie
wielkie ludy historii wikingowie
wielkie ludy historii wikingowie
wielkie ludy historii wikingowie
wielkie ludy historii wikingowie

W tej książce oprócz historii o jarlu Eryku i jego rodzinie, opowieści o wyprawach wikingów, znajdziecie również bardzo dużo informacji na temat życia w tamtych czasach, a także definicję i opis pojęć charakterystycznych dla okresu, w którym żyli Wikingowie oraz dla ich kultury i społeczności.

Dowiemy się zatem informacji o strukturze społecznej, wierzeniach, obyczajach i tradycjach, poznamy pojęcia typu jarl, walkirie i walhalla, a także nauczymy się w jaki sposób rozpoznawać różne typy łodzi wikingów.

Mała książeczka, ale jakże interesująca – do kupienia tutaj WIELKIE LUDY HISTORII. WIKINGOWIE

RZYMIANIE

Również i w tej książce poznajemy Rzym i czasy Imperium Rzymskiego za panowania Juliusza Cezara. To historia ojca – hydraulika oraz jego syna – pomocnika. Jednocześnie – śledząc ich losy, mamy szansę poznać bliżej społeczeństwo rzymskie w tamtym okresie.

wielkie ludy historii rzymianie
wielkie ludy historii rzymianie
wielkie ludy historii rzymianie
wielkie ludy historii rzymianie
wielkie ludy historii rzymianie

W książkach z tej serii poznajemy starożytne cywilizacji niejako od środka, widzimy je oczami zwykłych ludzi. Jednocześnie możemy dzięki temu poznać zwyczaje panujące w tamtych czasach, charakterystyczne stroje, czy wierzenia ludzi.

Poznajemy również systemy polityczne i podział społeczeństwa oraz to, co zajmowało ludzi w tamtych czasach.

Książkę kupicie tutaj: WIELKIE LUDY HISTORII. RZYMIANIE

GRECY

Czym były greckie polis, co znaczy słowo agora czy falanga, jak zaczęły się igrzyska olimpijskie – to tylko niektóre z informacji, które znajdziecie w tej części Wielkich Ludów Historii.

wielkie ludy historii grecy
wielkie ludy historii grecy
wielkie ludy historii grecy

Kolejny raz oglądamy starożytne czasy oczami zwykłych obywateli (choć może tym razem odrobinę niezwykłych – bo obaj bohaterowie tej części są biegaczami i szykują się do igrzysk olimpijskich), a opowieść toczy się w ten sposób, byśmy znaleźli się jak najbliżej historii, zetknęli się z codziennymi sytuacjami, poznali cywilizację od środka.

Oczywiście – wszystkie wydarzenia opisane w książce są fikcyjne, ale historyjki są ciekawe i wciągające, a jednocześnie niezwykle edukacyjne.

Książkę kupicie tutaj: WIELKIE LUDY HISTORII. GRECY

EGIPCJANIE

Egipcjanie to ostatnia z serii Wielkich Ludów Historii. To opowieść o młodym rzemieślniku imieniem Sabu, którego zadaniem jest przygotowanie grobowca w Dolinie Królów. Niestety, faraona dość trudno zadowolić.

wielkie ludy historii egipcjanie
wielkie ludy historii egipcjanie
wielkie ludy historii egipcjanie

Poza wierzeniami starożytnych Egipcjan, poznamy również charakterystyczne budowle oraz obrządek związany z pochówkiem zmarłych. Dowiemy się też, jak wielką rolę odgrywała rzeka Nil (i odgrywa w dalszym ciągu). Przyjrzymy się z bliska hieroglifom i poznamy osoby z ważnymi funkcjami w społeczeństwie egipskim w tamtych czasach.

Książkę kupicie tutaj: WIELKIE LUDY HISTORII. EGIPCJANIE

SERIA KOLOROWANEK „KOLOROWA EDUKACJA”

Seria kolorowanek „Kolorowa Edukacja” pochodzi z tego samego wydawnictwa, co książki Wielkie Ludy Historii – czyli wydawnictwa RM. Zwróciłam uwagę na te kolorowanki ze względu na ciekawą tematykę wielu z nich i naklejki w postaci realistycznych ilustracji.

No właśnie, bo te kolorowanki służą nie tylko do kolorowania, ale każda z nich zawiera naklejki do przyklejenia w wyznaczonym miejscu. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że naklejki są po prostu realistycznymi zdjęciami przedmiotów, a nie rysunkami. Tu fani metody Montessori znajdą sporo inspiracji dla siebie.

Kolorowanek w tej serii jest sporo i można się z nich sporo dowiedzieć, są więc Kraje Świata, gdzie poznajemy kraje, przyklejamy ich flagi oraz czytamy informacje na temat każdego z państw, są również Zwierzęta Polski z pięknymi naklejkami rodzimych zwierząt, z tej serii również są Ptaki Polski i Drzewa Polski, Regiony Polski oraz Rośliny Polski. Kolorowanek jest naprawdę sporo i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Pomijając fakt, że książeczki możemy pokolorować oraz dopasować do obrazków odpowiednie naklejki, dodatkowo, każda z tych książeczek zawiera informacje na dany temat.

PORY ROKU

W tej książeczce dziecko poznaje pory roku, a także nazwy miesięcy. Dowiemy się również, które miesiące uznawane są za letnie, wiosenne, zimowe czy jesienne. Poznamy przysłowia związane z miesiącami i pogodą, a także niektóre zwyczaje na przykład powitanie wiosny.

kolorowa edukacja pory roku
kolorowa edukacja pory roku
kolorowa edukacja pory roku
kolorowa edukacja pory roku

Opis jednej pory roku to zazwyczaj kilka stron – dowiemy się więc, co dzieje się w danym okresie czasu w przyrodzie, ze zwierzętami i roślinami, jakie święta przypadają w danej porze roku, czy wreszcie – co możemy robić w danym okresie.

Książeczkę kupicie tutaj: KOLOROWA EDUKACJA. PORY ROKU.

ZWIERZĘTA POLSKI

Tu z kolei poznamy zwierzęta z naszego kraju – te mniejsze i te trochę większe. Będzie więc o owadach, takich jak stonoga murowa czy rusałka pawik, będzie też o żabach oraz ropuchach. Poznamy z bliska wilka, dzika, bobra czy niedźwiedzia oraz króla puszczy – żubra. To nie wszystkie zwierzęta z kolorowanki, jest ich sporo więcej.

kolorowa edukacja zwierzęta polski
kolorowa edukacja zwierzęta polski
kolorowa edukacja zwierzęta polski
kolorowa edukacja zwierzęta polski

Dodatkiem są przepiękne naklejki z realistycznymi zdjęciami zwierząt – są naprawdę piękne, można je wykorzystać w kolorowance lub stworzyć jakieś własne karty edukacyjne, bo zdjęcia zwierząt w ich naturalnym środowisku urzekają i pokazują, jak cudną mamy przyrodę w Polsce.

Dodatkowo, o każdym zwierzęciu możemy przeczytać informacje dotyczące jego zwyczajów, miejsc występowania, charakterystycznych cech czy rodzajów pożywienia, w którym się lubuje.

Książeczkę kupicie tutaj: KOLOROWA EDUKACJA. ZWIERZĘTA POLSKI.

KRAJE ŚWIATA

W tej książeczce poznamy aż 24 kraje świata. Naklejki to tym razem flagi tych państw, które dopasowujemy do danego rozdziału. Kolorowanki przedstawiają charakterystyczne dla danego kraju postaci, budynki, przedmioty czy osoby w strojach ludowych.

kolorowa edukacja kraje świata
kolorowa edukacja kraje świata
kolorowa edukacja kraje świata

Kolorowanka stanowi świetny pretekst do poznania bliżej różnych krajów i kultur. Dodatkiem do kolorowanek i naklejek są krótkie opowieści o danym kraju, zawierające informacje o jego położeniu, często pogodzie i klimacie, a przede wszystkim o zwyczajach ludzi zamieszkujących dane państwo. Poznamy charakterystyczne budowle, zwyczaje i wszystkie znaki rozpoznawcze danego kraju.

Cała seria kolorowane KOLOROWA EDUKACJA jest warta uwagi, naprawdę polecamy!

Książeczkę kupicie tutaj: KOLOROWA EDUKACJA. KRAJE ŚWIATA.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK