Niedawno na blogu pokazywałam Wam dwie nowości, które ukazały się w serii Biblioteczka Montessori wydawnictwa Egmont – czyli Ciało Człowieka oraz Ogród. Dziś chciałabym pokazać Wam kolejne dwa nowe wydania – równie wspaniałe – Astronomia oraz Ptaki Europy.
Jeśli chodzi o metodę Montessori, mam wrażenie, że im dalej w las, tym jest mi bliższa. Żałuję, że przy Franku zgłębiłam ją dość późno, i to zgłębianie na początku było bardziej lizaniem przez szyba, rzekłabym. Dziś nie czuję się absolutnie specem od Montessori, ba – nie podążam też za tą pedagogiką w stu procentach, raczej inspiruję się, czerpię to, co wydaje mi się być ciekawe i przydatne.
Wiele rzeczy do mnie przemawia, wiele wydaje mi się być logicznymi. Bardzo jest mi blisko do takiego traktowania dziecka i jego pracy, jak właśnie w podejściu montessoriańskim.
SPIS TREŚCI
Co dla mnie jest najważniejsze w podejściu Montessori?
– podążanie za dzieckiem – to dziecko tak naprawdę pokazuje nam, co go w tej chwili zajmuje, na co u niego trwa faza wrażliwa. My przygotowujemy otoczenie tak, by dziecko miało nieskrępowany dostęp do pomocy i zabawek, a także w ten sposób, by było ono estetyczne i uporządkowane. Ale to dziecko wybiera czym się zajmuje i jak długo.
Takie wyostrzenie się na fazy wrażliwe dziecka (czyli okresy, kiedy widzimy spore zainteresowanie danym tematem – to także okresy wzmożonej chłonności właśnie w tej dziedzinie), obserwowanie dziecka i podsuwanie tych pomocy, zabawek, książek, materiałów, które dotyczą zagadnienia, którym dziecko się interesuje, jest dla mnie bardzo istotne i wartościowe.
Takie wyostrzenie się na fazy wrażliwe dziecka (czyli okresy, kiedy widzimy spore zainteresowanie danym tematem – to także okresy wzmożonej chłonności właśnie w tej dziedzinie), obserwowanie dziecka i podsuwanie tych pomocy, zabawek, książek, materiałów, które dotyczą zagadnienia, którym dziecko się interesuje, jest dla mnie bardzo istotne i wartościowe.
Wierzę w podążanie za dzieckiem, wierzę też w rodzica – przewodnika stada. Czy to się jakoś ze sobą kłóci? Nie wydaje mi się, a pedagogika montessoriańska również stara się to łączyć – moim zdaniem. Czytając o sposobach na prezentację pomocy czy materiału, z którym dziecko ma zacząć pracę, widzę właśnie takiego przewodnika – rodzica bądź nauczyciela – osobę małej ilości słów, a raczej czynów.
BIBLIOTECZKA MONTESSORI – Astronomia i Ptaki Europy
Dziś, jak wspominałam, chcę Wam pokazać dwie cudowne nowości od wydawnictwa Egmont. Obie są nowymi pozycjami z cyklu Biblioteczka Montessori (cały cykl polecam Waszej uwadze, bo karty są piękne, a dodatkowo każda część z tej serii jest w jakiś sposób wyjątkowa).



PTAKI EUROPY
W tym zestawie znajdziecie:
– karty edukacyjne prezentujące 30 gatunków ptaków europejskich, które zostały podzielone na środowiska, w których żyją. Te karty to karty trójdzielne – to znaczy mamy każdy ptak przedstawiony jest podwójnie – raz na obrazku z podpisem, a drugi raz na obrazku bez podpisu, podpis jest osobno.
– karty z piórami wybranych ptaków.
– 5 kart ze środowiskami, w których żyją ptaki
– 1 książeczkę, w której znajdziecie informację o ptakach i ich trybie życia
– 1 zeszyt do obserwacji ptaków
– porady ornitologów dotyczące obserwacji ptaków
Taka ilość kart otwiera niesamowite możliwości. Możemy więc pracować z kartami trójdzielnymi – czyli dopasowywać obrazki do siebie, dopasowywać napis do obrazka, grać w memory – tu możliwości jest naprawdę multum.
Dodatkową formą zabawy i nauki jest znajdowanie pióra należącego do właściwego ptaka (na szczęście z tyłu obrazka z piórkiem jest nazwa ptaka, inaczej mogłoby być to dość trudne na początku).




Dodatkowe pięć kart ze środowiskami (parki i ogrody, tereny wiejskie i polne zagajniki, lasy, obszary podmokłe oraz nadbrzeżne), w których żyją ptaki, pozwala na kategoryzację i podzielenie ich na grupy. Z tyłu obrazka z każdym ptakiem mamy miniaturkę obrazka środowiska, w którym żyje.
W książeczce dołączonej do zestawu możecie znaleźć sporo informacji na temat ptaków, których podobizny znajdują się na kartach.
A teraz najlepsze – bo to u nas jest absolutny hit – możemy również za darmo pobrać na telefon specjalną aplikację, dzięki której po zeskanowaniu obrazka posłuchamy śpiewu danego gatunku ptaka. Absolutny czad i coś, co sprawiło nam ogromną frajdę.






ZESTAW KUPICIE NA PRZYKŁAD TUTAJ: BIBLIOTECZKA MONTESSORI. PTAKI EUROPY.
ASTRONOMIA
W skład tego zestawu wchodzi:
– aż 60 kart edukacyjnych, w tym karty trójdzielne z planetami z Układu Słonecznego oraz innymi ciałami niebieskimi (Słońce, Księżyc, planety karłowate itp.) – to karty trójdzielne, czyli mamy kartę z obrazkiem i podpisem, kartę z samym obrazkiem oraz kartę z samym podpisem
– dodatkowe karty z podpisem oraz z informacją dotyczącą danej na przykład planety czy gwiazdy (napisaną na odwrocie)
– obrotową mapę nieba, która ułatwia rozpoznawać gwiazdozbiory o różnych porach roku i w różnych miesiącach (mapa widoczności)
– przewodnik po gwiazdozbiorach z ich rysunkiem i opisem
– książeczkę z informacjami o ciałach niebieskich





Dzięki kartom trójdzielnym możemy poznać ciała niebieskie. Możemy użyć je zwyczajnie jako pretekstu do wprowadzeni dziecka w temat kosmosu. Karty trójdzielne możemy wykorzystać do parowania – obrazkiem do góry lub do dołu (gra w memory). Możemy również dopasowywać podpis do obrazka. Jeśli dziecko nie czyta, możemy przed nim rozłożyć karty z obrazkami i samemu trzymać napisy – mówiąc: Mam w ręce napis Mars, jak myślisz, gdzie powinnam go położyć?
Dzięki kartom z podpisami i definicjami z drugiej strony możemy pobawić się w zagadki – czytając opis (to wersja dla bardziej zaawansowanych pasjonatów kosmosu) prosimy o zgadnięcie, o czym mówimy.
Możemy również wybrać się na nocne obserwowanie gwiazd i znajdowanie gwiazdozbiorów – pomoże nam w tym obrotowa mapa nieba oraz przewodnik po gwiazdozbiorach. W książeczkach dołączonych do zestawu znajduje się wiele ciekawych informacji.
ZESTAW KUPICIE TUTAJ: BIBLIOTECZKA MONTESSORI. ASTRONOMIA.



