Po raz pierwszy pokazywałam Wam mówiące pióro oraz książki z serii Czytaj z Albikiem w moim cyklu CO ROBIĆ Z TRZYLATKIEM. Wtedy szukałam dość intensywnie fajnych zabawek, pomocy czy gadżetów, które sprawdzą się do zajęcia starszaka podczas, gdy na przykład trzeba zająć się czy położyć spać jego młodsze rodzeństwo. W skrócie – szukałam alternatywy dla bajek i telefonu, które są u nas w dość mocnym ograniczeniu do dziś.

Wtedy pisałam Wam o dwóch gadżetach z tej serii – długopisie Tingu i piórze Albiku – i od tamtej pory nie ma dnia, żebyście nie pytali, które z nich jest lepsze. Na to pytanie naprawdę nie znam odpowiedzi – one są po prostu różne. Ting ma okienka i chyba więcej tekstu pisanego (pod względem nagrań Albik wygrywa – w książce o dinozaurach Ting jest 450 nagrań i odgłosów, w Albikowej wersji 1700), za to Albik ma coś, co ja bardzo lubię – to znaczy tryby czytania. Możemy wybrać, czy pióro będzie nam mówić same nazwy wskazanych przedmiotów, zwierząt czy postaci, a może wybierzemy wersję dla bardziej ciekawych i dowiemy się większej ilości informacji?

Osobnymi trybami są również quizy – o trzech różnych stopniach trudności. Co ciekawe – quizy można rozwiązywać wielokrotnie, bo pytania dobierane są losowo z dość sporej puli i rzadko się powtarzają. Ponadto mam wrażenie, że w przypadku Albika łatwiej z dostępnością.

Do tej pory jednak długopis Ting miał pewien atut – w swojej serii posiadał książkę o dinozaurach, które – wiadomo – Franek uwielbia. Dziś wybór między tymi długopisami stał się jeszcze trudniejszy, bo w ramach serii Czytaj z Albikiem pojawiły się nowości – książka o Dinozaurach oraz Słownik Polsko – Angielski.

O co chodzi z tym magicznym piórem?

Seria Czytaj z Albikiem to książki, do których dedykowane jest magiczne pióro – które dzięki wgranemu oprogramowaniu czyta lub opowiada to, co znajduje się w książkach lub na puzzlach (w serii Czytaj z Albikiem ukazały się bowiem również puzzle). Po dotknięciu odpowiedniego miejsca w książce długopis mówi nam odpowiednie informacje, słyszymy też odgłosy zwierząt, ludzi lub pojazdów, a także możemy zagrać w quizy.

czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem

Z serii Czytaj z Albikiem ukazały się następujące książki:
– Ciało Człowieka
– Świat Zwierząt
– Atlas Świata
– Mój pierwszy elementarz
– Język Angielski
– Zwierzęta na Wsi
– Puzzle Wszechświat
– Instrumenty muzyczne

Oraz Transport i Szopka 3D.

A także nowości:

– Dinozaury

– Słownik języka angielskiego

W książkach kompatybilnych z Albikiem (a także w puzzlach i innych częściach serii) mamy różne programy odczytywania – to zdecydowanie wyróżnia te serię od innych, podobnie działających rozwiązań, dostępnych na rynku. Na każdej rozkładówce mamy więc ikonki – czy chcemy tylko posłuchać odgłosów? Czy chcemy dowiedzieć się więcej mniej lub bardziej szczegółowych informacji? A może chcemy wziąć udział w quizie? Tu mamy aż trzy poziomy trudności do wyboru.

Do już posiadanych przez nas książek z serii Czytaj z Albikiem, o których pisałam TUTAJ => ALBIK, dołączyły trzy kolejne – ATLAS ŚWIATA oraz nowości – DINOZAURY i SŁOWNIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO.

Wszystkie zestawy z serii znajdziecie tutaj: CZYTAJ Z ALBIKIEM.

ATLAS ŚWIATA

Ta książka to podróż przez kontynenty – na kolejnych rozkładówkach poznajemy nie tylko kontynenty, ale również państwa i ich stolice, a także ciekawostki związane z danym krajem, regionem czy zwyczajami, zwierzętami, charakterystycznymi miejscami danego regionu.

Poznajemy również morza, oceany. Oczywiście – jak zwykle w książkach z tej serii – mamy kilka trybów. W tej książce jest to – tryb czytania nazw i ewentualnego podania krótkiej informacji, tryb podawania dłuższej informacji i ciekawostek, oraz tryb quizów (trzy stopnie trudności)

czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem

DINOZAURY

O, to zdecydowanie ulubiona książka Franka i Kazia – który uwielbia dotykać piórem dinozaurów, by usłyszeć ich ryki. Franek to z kolei już znawca tematu, choć dzięki Albikowi dowiedział się wielu nowych informacji i ciekawostek.

czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem

W tej książce mamy wiele trybów – po pierwsze możemy posłuchać nazw, a czasem i krótkich informacji o dinozaurach czy zwierzętach żyjących w czasach dinozaurów (najczęściej to znaczenia ich nazw). Możemy również zgłębić temat przy pomocy aż dwóch trybów informacyjnych – podstawowego i zaawansowanego. Mamy też możliwość posłuchania odgłosów (ulubiony tryb Kazika).

Wreszcie – po dotknięciu ikonki z klepsydrą – Albik poda nam okres czasu, w którym żyło dane zwierzę. To nie wszystko- pamiętajcie o trzech poziomach quizu! Także, jak widać – jest co robić.

Na każdej rozkładówce mamy scenki z czasów dinozaurów – a na nich różne gatunki zwierząt i roślin. Niektóre z nich możemy spotkać i we współczesnych czasach. W książce właściwie nie ma tekstu, więc wszystkich informacji dowiadujemy się od Albika, czyli magicznego pióra.

SŁOWNIK JĘZYKA ANGIELSKIEGO

To pierwsza książka z serii Czytaj z Albikiem, która nie jest kartonówką. Z pozoru normalny słownik obrazkowy, jednak dzięki magicznemu pióru  możemy odsłuchać słowo w wersji angielskiej oraz polskiej.

W tej książce mamy następujące tryby – czytanie tylko w języku angielskim (po dotknięciu obrazka, nazwy lub zdania z interesującym nas słowem), czytanie tylko wersji w języku polskim, a także dodatkowa wersja – czytanie słowa po angielsku, podanie jego polskiego znaczenia oraz przeczytanie zdania w języku angielskim. Na niektórych stronach dodatkowo mamy quizy.

W słowniku znajdziemy słówka i zdania z ich użyciem. Podzielono je aż na 11 działów, między innymi Ciało Człowieka, Praca, Szkoła, Zwierzęta i Natura.

czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem
czytaj z albikiem

To świetna alternatywa dla „zwykłego” słownika języka angielskiego.

Dla nas wszystkie te trzy części były strzałem w dziesiątkę – Franek obecnie jest bardzo zainteresowany geografią, czego dowodzi nasz projekt #dookołaświata, jednocześnie dinozaury to wciąż ukochany temat i coś, co potrafi zyskać jego skupienie na stosunkowo długo. A dodatkowo – słownik języka angielskiego u nas na idealną porę, ponieważ niedawno pisałam Wam, że Franek zaczął zajęcia z języka angielskiego (niedługo więcej na ten temat!), z których sporo wynosi, ale wiadomo, jak ważne są powtórki i regularność, a do tego słownik przydaje nam się idealnie.

Wszystkie książki z serii Czytaj z Albikiem są warte uwagi, a cały system i technologia dla mnie jest wręcz niesamowity. Cieszę się, że powstają tak ciekawe zabawki dla dzieci, które łączą w sobie zabawę i edukację, nie ukrywam też, że często korzystam z tego typu rozwiązań, by zyskać trochę czasu na przykład na zebrania Kazia na spacer, lub zwyczajnie na pracę, kiedy Kazio śpi. Cały czas podkreślam, że dla mnie to świetna alternatywa dla bajek, czy tabletów. Sprawdza się również na postojach w podróży (podczas jazdy staram się nie używać rzeczy, które nie są przymocowane).

KONKURS

Abyście i Wy mogli poznać to ciekawe rozwiązanie, mam dla Was konkurs, w którym do wygrania będą AŻ DWA ZESTAWY NAGRÓD => PIÓRO oraz KSIĄŻKA DINOZAURY.

Co należy zrobić, by wziąć udział w konkursie?

Pod grafiką konkursową na Facebooku, którą znajdziecie TUTAJ zamieście pracę przedstawiającą ALBIKA – magiczne pióro. Praca może być wykonana dowolną techniką. Chciałabym, by praca była wykonana głównie przez dziecko – nie musi być idealna w oczach dorosłego!

czytaj z albikiem

Będzie mi miło jeśli udostępnicie grafikę lub dacie znać znajomym o konkursie.

Konkurs zaczyna się 24.07, kończy 28.07 o północy. Wyniki podam najpóźniej 30.07 wieczorem. Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

2020© MAMOWATO.PL | PATRYCJA PTASZEK